Čas vánoční je plný lákadel, sladkých a slaných dobrot, voňavých svařáků a domácích vaječných likérů. Teď je čas dát tělu to, co po takovém čase potřebuje nejvíce – detox.

Cítíte se unavené? Tak trochu těžké a mimo svou kůži? V tom případě je správná chvíle na malou (nebo možná velkou) očistu organismu. A přesně to detoxikace je – kúra, která má tělo tak trochu „restartovat“. Ale pozor, nepleťte si ji s drastickou dietou a snahou o rychlé zhubnutí. Detoxikace, to by měl být postupný, ohleduplný a naprosto individuální proces.

Jak na to?

1. Začněte úplně jednoduše a od těch nejběžnějších věcí. Ponocujete? Přestaňte a dopřejte svému tělu kvalitní spánek. S tím souvisí i večerní popíjení alkoholu nebo noční fitness výkony. Ani jedna z výše jmenovaných věcí tělu nesvědčí.

2. Dopřejte tělu pohyb. Svižné vycházky, jóga, běh, bruslení...

det1.jpg

3. Radši než po zelném salátu sáhnete po pizze nebo pořádné „flákotě“? V zimním období je to vlastně i přirozené. Tělo si ale po vánočním obžerství žádá oddech. Zařaďte do jídelníčku např. husté zeleninové polévky, pečenou kořenovou zeleninu a luštěniny. Výživné potraviny bohaté na antioxidanty, vitamíny a další prospěšné látky jsou nyní skvělou volbou.

4. Dopřejte sobě i svému tělu alespoň nějaký čas bez alkoholu, omezte kofein a rozlučte se alespoň na čas se sladkostmi. Uvidíte, že se vám hned bude ráno vstávat naprosto lehce a rozhodně se nebudete cítit jak vymačkaný citron.

5. Výbornou detoxikační zbraní jsou bylinky čistící tělo od škodlivin a napomáhající k revitalizaci organismu. Skvěle funguje ostropestřec, šalvěj nebo např. bříza. Alespoň jeden šálek bylinkového čaje denně vám rozhodně neuškodí.

6. Vy si ještě po ránu nedopřáváte sklenici vlažné vody s citronem? Čistí a zbavuje únavy. Zázrak!

7. Zapomeňte na „zázračné detox cesty“ v podobě pilulek, tablet, náplastí nebo třeba nápojů. Správná detoxikace si žádá pořádnou sebeukázněnost a snahu začít sám u sebe. Až se vaše tělo pořádně nastartuje, klidně mu dopřejte sklenici mladého ječmene každý den.

8. A pak to nejdůležitější: až se pustíte do očisty organismu, začněte přípravnou fází, kdy si uvědomíte, co vás čeká a čeho vy sami chcete dosáhnout. Teprve pak můžete krok po kroku zahájit čas detoxikace.

de2.jpg

Detoxikační fáze

Očista by měla trvat 3-7 dní, dle vašeho předchozího životního stylu. Pitný režim by se měl zvýšit minimálně na 3 litry za den. Zapomeňte na maso, mléčné výrobky, sladké i slané dobroty. Do jídelníčku naopak zařaďte listovou zeleninu, tofu, klíčky nebo semínka. Doporučuje se také během detoxu přejít spíše na kašovitou stravu, která se tělu lépe tráví. A jako bonus si zajděte na masáž, lymfodrenáž, kosmetiku nebo pedikúru. Zkrátka, udělejte si z tohoto odlehčeného období čas, kdy se budete hýčkat nejen uvnitř, ale i navenek.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Co by vás mohlo zajímat: