Slizniční imunitní systém neboli MALT (mucosa-associated lymphoid tissue) je souhrnné označení pro prostředky imunitní obrany nacházející se na povrchu sliznic. Ve sliznicích je vytvořena specifická lymfatická tkáň zajišťující obranu před choroboplodnými zárodky, které přichází do kontaktu s povrchem těla. Sliznice se nachází například v trávicí, dýchací a vylučovací soustavě, aj.
5f9ab43cdcfaeobrazek.png
Foto: Shutterstock

Někdy je lymfatická tkáň roztroušená, jindy se organizuje do větších celků (např. mandlí). Samotný epitel není dostatečnou obranou před patogeny (bakterie, viry), které se snaží proniknout do lidského těla. Je proto potřeba rekrutovat imunitní systém. Sliznice obsahují tři čtvrtiny všech lymfocytů v těle a dochází v nich k největší produkci protilátek (imunoglobulinů, hlavně IgA). Stav, kdy je ve sliznicích obrovské množství aktivovaných lymfocytů, připomíná chronickou infekci.

Vstupní branou většiny infektů (z 80 %) je dutina ústní, v té se nachází slizniční imunoglobulin A, který představuje první obrannou linii, bránící šíření patogenních organismů dále. Spolu se specializovanými buňkami v tenkém střevě tvoří nejúčinnější ochranu před většinou virů, bakterií a dalších patogenů. Proto je vhodné podporovat nejen střevní mikroflóru probiotiky, ale také posilovat i aktivaci imunoglobulinu A v ústech vhodnými prostředky,“ vysvětluje MUDr. Helena Fuchsová, specialistka na celostní medicínu. Při setkání s patogenem je tedy zásadní rychlý nástup dostatečného množství imunoglobulinu A, který ovlivní délku a průběh onemocnění.
5f9ab28c08efbobrazek.png5f9ab29a4d86eobrazek.png

Slizniční imunitu můžeme podpořit vhodnými potravinovými doplňky, jako jsou např. výrobky značky Preventan®, které jsou vyrobeny ve formě cucavých tablet. Kromě patentované směsi biologicky aktivních látek ProteQuine® obsahuje i vitamin C pro podporu celkové imunity. Řada Junior je navíc doplněna o vlákninu inulin původem z čekanky. Preventan® obsahuje přírodní sladidlo díky tomu je vhodný i pro diabetiky.
5f9ab381415a4obrazek.png

Reklama