I když to podle posledních tropických dnů na horké léto už vypadalo, letní slunovrat začal teprve dnes, v 5. 04 ráno. Přivítaly jste ho?

21, 20, ale i 22. června

Letní slunovrat nastává na severní polokouli í obvykle okolo 21. června, ale nemusí tomu tak být vždycky.
Kalendářní rok trvá 365 dní, a je-li přestupný, tak 366, ale Země oběhne kolem Slunce za 365 dní, pět hodin a 49 minut. Proto se okamžik letního slunovratu opožďuje každý následující rok o oněch přebývajících pět hodin 49 minut. Zařazením přestupného roku se okamžik letního slunovratu o den předběhne, a slunovrat se tak může posunout na 20. červen. 
Vzácně pak může být i 22. června (poslední výskyt roku 1975, příští bude roku 2203).  

Slet všech tajemných sil

Letní slunovrat byl v životě našich předků vždy velmi významným dnem, který náležitě slavili. Pořádali slavící rituály, při nichž se snažili dodat slunci sílu a moc, o které po slunovratu začíná přicházet. To nejčastěji činili tím, že v tento den zapalovali ohně. Věřili, že teplo a světlo pomohou slunci doplnit sílu. Také se domnívali, že ožívají tajemné síly, které střežily poklady země. Byly to zejména bludičky a divoženky, ale také čarodějnice a čerti. Magické obřady měly v tento den neobyčejnou sílu.

Světlá noc, magická moc

Kolem letního slunovratu se Slunce noří pod obzor jen velmi mělce. Proto jsou noci hodně světlé a zcela se ani nesetmí. Mezi 31. květnem a 10. červencem dokonce nenastává astronomická noc, kdy musí být Slunce níže než 18 stupňů pod obzorem. Protože se tak hluboko pod obzor neschová, trvá po celou noc jen astronomický soumrak. Doba kolem slunovratu je vhodná k pozorování družic a svítících oblaků nad severním obzorem, které Slunce odspodu osvětluje i poté, co zapadne.

Stačí jen zavřít oči

Slunce v období letního slunovratu dosahuje na obloze svého vrcholu a má také největší sílu. Od tohoto dne pak postupně zase slábne.
Letní slunovrat pro naši zeměpisnou šířku nastal dnes v 5. 04 hod. ráno.
Pokud jste ranní ptáčata, můžete nadcházející období po letním slunovratu každé ráno oslavit. Doporučuje se týdenní lhůta.
V tu samou dobu, co začal letní slunovrat, po dobu jednoho týdne, brzy vstaňte a krátce meditujte. Vnímejte sama sebe, vnímejte sílu Matky přírody. A můžete si také něco přát. Vaše přání by mělo být vyslyšeno.
A pokud nemáte zkušenosti s meditací, nevadí, stačí jen zavřít oči a nechat plynout své myšlenky. Do té doby, než zazvoní budík :)

Začátek léta přinese letní počasí

Začátek prázdnin přinese letní počasí s teplotami do 30 stupňů Celsia. Noční klesnou mezi 15 až 9 stupňů. I když se na většině území budou pohybovat přeháňky nebo bouřky, oblačnosti postupně ubude. V dalších prázdninových dnech se pak bude teplota pohybovat okolo 21–25 stupňů, což je příjemné.

použitý zdroj:www.chmi.cz, http://occultus.cz

Reklama