2. června 2011 proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů soutěže „Ztracená písnička“ v rámci projektu podpory osvěty autismu. Akce se konala pod záštitou radního hl. města Prahy Petra Dolínka.

ztracená písnička

Odborná porota ve složení - zpěvák Marek Ztracený, spisovatelka Barbara Nesvadbová, hudebník Ondřej Hejma, spisovatelka Petra Soukupová, textař Oskar Petr, ředitelka organizace APLA Magdalena Čáslavská, básník Mnoháček Zgublačenko a marketingová ředitelka LBBW Bank Martina Lambert, společně vybrali jako vítěze 34 letého Petra Hracha s textem „Nechci moc“. „Textařině a poezii se věnuji již hodně dlouho a tato soutěž pro mne byla příležitostí zjistit, jak se na mé texty bude dívat odborná porota. Ale co je neméně důležité, a myslím, že mohu mluvit za všechny finalisty, že nám tato akce dala hodně nejen po tvůrčí stránce, ale i příležitost něco víc se dozvědět a naučit o autismu,“ řekl vítěz, jehož text zhudební Marek Ztracený a novou písničku poprvé představí už v červnu na letních festivalech Okolo Třeboně a Votvírák. Druhé místo obsadila 25 letá Andrea Dosoudilová s textem „Uvnitř“ a pomyslný bronz s textem „Sám v sobě ztracený“ získala 36 letá Květa Kovářová, která učinila ušlechtilé gesto a vzdala se části své výhry ve prospěch organizace APLA.

ztracená písnička

 „Hodnocení bylo velmi složité, protože se sešla řada výborných textů, ale nakonec jsme se shodli téměř jednohlasně. Skládat hudbu na text někoho jiného, bude pro mě premiéra, protože si texty vymýšlím sám, ale opravdu se na to moc těším. Jsem rád, že jsem se mohl podílet na projektu, který je smysluplný a podpoří nejen nové textaře, ale i osvětu autismu,“ řekl Marek Ztracený, který se stal patronem organizace APLA po té, co obdržel dopis od jedné maminky, v němž stálo, že jejího syna Toma s autismem uklidňuje právě jeho písnička „Něco končí.“ „Byl bych moc rád, kdyby se Tomovi zalíbila i nalezená – ztracená písnička a udělala radost i dalším lidem,“ dodal Ztracený.

ztracená písnička

„Singl bude také profesionálně nahrán spolu s několika dalšími písničkami a výtěžek z  prodeje využijeme na další rozvoj našich služeb pro děti a dospělé postižené autismem,“ doplnila Simona Votyová, PR manažerka asociace APLA.

ztracená písnička

Do soutěže Ztracená písnička se přihlásilo celkem 160 soutěžících, z nichž veřejnost vybrala na webových stránkách soutěže sedm finalistů a odborná porota pak ocenila první tři nejlepší texty.

ztracená písnička

Slavnostním večerem provázela herečka a zpěvačka Zora Jandová, která se postarala i o část programu se skvělým pěveckým vystoupením. Publikum doslova očaroval charismatický kouzelník Radek Bakalář, který předvedl neuvěřitelné kousky a vzápětí je zase svými vědomostmi překvapil Marek Čtrnáct, který povyprávěl o tom, jak se mu žije s diagnózou Aspergerova syndromu a IQ přes 160, což měl např. i Albert Einstein.

ztracená písnička

Všichni umělci vystoupili bez nároku na honorář, jen s myšlenkou, že podpoří dobrou věc a za to jim patří velký dík. Poděkování náleží i LBBW Bank, v jejíž prostorách se akce konala, firmám Ave Flor, AR catering, Kanzelsberger, Státní opeře, Nadaci Vodafone, zvukaři P. Jindrákovi a dalším, kteří projekt zcela bezištně podpořili.


Vítězný text:

Nechci moc

Autor textu:  Petr Hrach

  Hra stínů mi pouze stačí,

od tváře co úsměv dává,

  jak mávání křídel ptačích,

  které nikdy neustává.

Osamělý v prázdné cele,

  odevzdaný vlastní duši

  uzamčené ve svém těle,

  v kterém do ní srdce buší.

  Ref://

  Nechci málo

  a nechci moc,

  jen se mi zdálo

  minulou noc,

  že svět, ve kterém žiju,

  není svět, který ty znáš.

Nechci málo

  a nechci moc,

  jen se mi zdálo

  minulou noc,

  že nedáváš mi vinu

  a že dál mě ráda máš.

Obejmutí někdy bolí

  víc, než pocit osamění

  a strach ústům nedovolí

  říct, že jedno mi to není.

  Do záclony chytám lásku,

  do dlaní zas kapky deště.

  A ty čekáš na otázku:

  Budeš tady se mnou ještě?

  Ref://

  Nechci málo

  a nechci moc,

  jen se mi zdálo

  minulou noc,

  že svět, ve kterém žiju,

  není svět, který ty znáš.

Nechci málo

  a nechci moc,

  jen se mi zdálo

  minulou noc,

  že nedáváš mi vinu

  a že dál mě ráda máš.

Reklama