Myslíte si, že mít vkus a styl je totéž? Co že to je za otázku? Když se tak bavíme s ,,holkama“, i když už jsou ve věku přes třicet a víc, málokterá má ve věci stylu úplně jasno. Často se shodují v tom, že jim skříně praskají ve švech a stále nemají co na sebe. Čím to asi bude? Že nakupují věci spontánně, živelně ba náhodně a nakonec zjišťují, že se jim k ničemu moc nehodí? Chybí jim koncepce.

Tak to je první varovný signál, že budeme se svým stylem trochu na štíru.

Známý obuvnický mág Manolo Blahnik, (v jeho botách si vykračovala S. J. Parker v Sexu ve městě), který je ve světě považován za jednoho z nejpovolanějších kritiků současné módy a ztělesněním dobrého vkusu říká: „Ženy, které neznají svůj styl, volí ve většině případů oblečení nevhodné k jejich postavě, typu i věku.“

Za módní ikonu s vytříbeným vkusem označil modelku Kate Moss.

Teď se asi mnohá z vás ušklíbne, že mít styl, když se léta pohybuje v módním světě a nemá hluboko do kapsy, je hračka. Ale v penězích to není, je to v soudnosti a základních znalostech dobrého vkusu.

Důkazem toho jsou módní prohřešky celebrit. Za nejokatější faux pas označil Manolo Blahnik odhalený pupík Jennifer Lopez, nevkusné ukazování spodního prádla Christiny Aguilery, náhodně, či z nedbalosti spadnutá ramínka mnohých filmových hvězd, atd.

Jde o to, jestli se mezi styl a dobrý vkus dá automaticky vložit rovnítko.

Třeba Lence Kořínkové se nedá upřít osobitý styl. Našla si ho v přepestrých barvičkách, infantilních doplňcích a lehkých provokacích, ale dá se mluvit o vkusu?

Není to tak jednoduché, že?

Dokonce i herečka Aňa Geislerová, která je mezi českými celebritami považována za nejlépe a nejstylověji oblékanou ženu, tvrdí, že pokud se sama v oblečení cítí dobře, je jí jedno, co si o tom kdo myslí nebo řekne. Ani v době, kdy chodila v ocvočkovaných šortkách, kšiltovce s nápisem „sex“ a rudé rtěnce jí to nepřipadalo nepatřičné.

Ale kde najít tu hranici?

Kdysi jsem četla rozhovor s Catherine Deneuve, v paměti mi uvízla věta, že by žena po čtyřicítce neměla ukazovat ruce v krátkých rukávech a vystavovat kolena. Dost přísné, ale když se nad tím zamyslím, potvrzuje to slova Manolo Blahnika.

Francouzky mají styl, který  je mi dost blízký. Když jsem byla kdysi dávno poprvé v Paříži, nevymetala jsem památky ani muzea, ale chodila po ulicích a kavárnách a nasávala atmosféru. Pochopitelně jsem pozorovala i ženy, a zaujaly mě především tři věci. Perfektně upravené lesklé vlasy, červená rtěnka a dokonalé boty. Všechno mezi tím mi splynulo v jedno černé rozevláté cosi, co v kombinaci s předchozími atributy dávalo to, čemu bych řekla Styl.
Ty hábity nebyly zdaleka nové nebo supermódní, ale měly nápad, měly něco navíc. Pochopila jsem, že Francouzky mají rády klasické, nadčasové věci, že mají smysl pro kombinace a odvahu, která není do očí bijící a provokativní, ale nesmírně elegantní.

A vracím se zase na začátek. Mít styl je mít vlastní názor a toho se držet. Módní trendy brát jenom jako nápady a inspiraci, ale zůstat nohama na zemi. Podle reakcí na moje módní články usuzuji, že máte jasno.

Nebo se mýlím?
Napište mi o tom.

Našla jste si svůj styl nebo ho stále ještě hledáte?
K jakému stylu byste své oblékání přirovnala?
K eroticky provokativním Italkám, k elegantním Francouzkám nebo k nekonvenčním a ztřeštěným Angličankám?
Zažila jste nějaký módní trapas?
Co nejraději nosíte?
Ovlivňuje váš styl zaměstnání?
Myslíte si, že máte dobrý vkus?
Myslíte, že se dá naučit nebo se s ním musí člověk narodit?
Nechala byste si poradit od stylisty?
Která česká celebrita má podle vás nejlepší vkus? 

Reklama