Uprostřed předsíně ležel malinký igelitový pytlíček. Chvíli jsem na to koukala a snažila se rozpoznat, co se to nachází na mém koberci.

 

Mám patnáctiletého syna, se kterým si rozumíme.

Vcelku dobře se učí, dokonce spolu trávíme poměrně dost času. Nedávno jsme například byli v kině. Je to hodný kluk, nějaký čas jsme žili sami, to když od nás odešel jeho otec. Rodiče mi ale hodně pomohli, a tak se nám povedlo vychovat slušného kluka.

Také se o to zasloužil můj druhý manžel, který je mému synovi novým otcem již pět let. Právě ten vláčel synka na vyšetření…

 

Koncentrovanou marihuanu, jak jsem se později o charakteru zelené drogy dozvěděla, totiž viděl i můj manžel. Jak jsem sbírala pytlíček ze země, podíval se na mě a zeptal se, co to tam mám…

 

Pak už začal hrozivý výbuch.

Manžel křičel po celém domě a volal na syna. Ten hned nešel, a tak byl přivlečen za límec. Manžel se vůbec neovládal a za stálého křiku vlekl syna na vyšetření. Prý jaké svinstvo v sobě ještě má.

 

Syn byl strašně vyplašený.

Neříkal skoro nic, také neměl kdy. Manželovi totálně selhaly nervy a jen díky mně nejeli ztropit skandál do místní polikliniky. Vedu s ním stálé debaty na toto téma, také jsem si promluvila se synem. Z mého hlediska se neděje zase nic tak katastrofického. Můj manžel se zklidnil, ale na návštěvě lékařů anebo odborníků na drogovou problematiku trvá… Nejsem si jistá, zda je to na místě.

 

Nabízíme vám ještě jeden velmi krátký a současný příběh mladé dívky.

Je ponechán v autentické podobě a byl napsán jako zpověď mladé ženy, která má s rodiči opačný problém...

 

Malá, pravdivá zpověď

Taky jedu v piku, ale ještě mam pár kámošů i mezi huličema.

Vím, že takhle to do nekonečna nejde a chtěla bych bejt čistá, ale bojim se, co bude když přestanu? Co budu celej den dělat, když nebudu s kámošema. Zkoušela jsem si najít nějakej motiv.

Protože mam ráda zvířata, přinesla jsem si domu psa, že prachy místo do fetu dam na věci pro něj, ale matka mi ho sebrala. Ona neví, proč jsem ho chtěla, ta si nevšimne, ani když sem totálně sjetá. Prosim vás, pomozte mi někdo, jsem 2 dny čistá, ale vím, že to už dlouho nevydržím, proč taky?

S pikem mě aspoň netrápěj všechny problémy!!!

 

 

I zpovědi tohoto druhu jsou bohužel poměrně všední záležitostí.

Tento byl vybrán na serveru nadace Drop In a věřte, že jsme měli z čeho vybírat. Podobných otázek a zoufalých výpovědí je tam bohužel nemálo...

 

 

O odborné vyjádření jsme požádali pana Evžena Kloučka, který je vedoucím Centra následné péče nadace Drop In. Pro magazín Žena-in.cz zodpověděl následující otázky:

 

Obecně, doporučujete matkám, které naleznou u dospívajícího dítěte drogu, situaci ihned řešit s pomocí odborníků? Jak mají k problému přistupovat?

Ano, doporučuji  diskusi na téma varianty řešení a také možnosti matky (rodiče) v této situaci přiměřeně reagovat. Většina matek pochopitelně má potíže efektivně  reagovat na nastalou situaci pod vlivem aktuálně prožívaného strachu, vzteku a viny. Tedy pod vlivem krizové situace. Většina nás dospělých má mylný nárok vyplývající z dospělosti, že jsou nebo by měli být vždy schopni reagovat na problematické situace s našimi dětmi. Jsme jen lidé a bez ohledu na dospělost nebo dětství nás někdy zavalují naše potíže a potřebujeme čas a odolnost, které samotné nevyplývají z faktu dospělosti.

 

 

Které drogy jsou u naší mládeže nejrozšířenější?

Rozděleno podle množství:

alkohol, tabák, marihuana, extáze, LSD, Pervitin, Heroin, Subutex, ředidla

Rozděleno podle nebezpečnosti:

Ředidla, Heroin, Subutex, Pervitin, alkohol, tabák, LSD, extáze, marihuana

 

 

Jaký vliv může mít toto užívání ilegálních drog na životy těchto dětí? Musejí být vždy nutně životními ztroskotanci?

Ne vždy, dokonce se dá říci, že tzv. praví drogoví ztroskotanci se dlouhodobě vyskytují spíše v omezeném počtu. Nicméně vnitřní pocit ztroskotaného života, někdy i viditelně prezentovaný je nutný k obratu, a nejen v tématu užívání drog.

 

 

Zdroj: www.dropin.cz