Hádky, křik a třeskot skla doplněné tupými údery... Běžný denní „kolorit“ v mnoha rodinách a domácnostech. V horkých letních dnech, kdy se lidé častěji opíjejí, bývá mnoho lidí mnohem častěji vystavováno fyzickému i psychickému násilí ze strany partnera či jiných domácích „tyranů“.

Od ledna letošního roku bylo proto jen v metropoli ze společných domácností vykázáno už 14 násilníků. Ohledně domácího násilí na tom však Praha v porovnání s jinými částmi republiky není ještě nejhůř.

Podle statistik bylo nejvíc případů domácího násilí zaznamenáno na severní Moravě a v severních Čechách. Velkou roli v tom hraje větší míra nezaměstnanosti, často také nižší stupeň vzdělání obyvatelstva.

Posilnění alkoholem

Statisticky nejhorším měsícem se od začátku roku stal červen (červenec ještě není uzavřen). Podle Miroslava Šmída ze sociálního odboru Pražského magistrátu se to připisuje na vrub zvýšené konzumaci alkoholu v horkých letních měsících.

Ve všech šetřených případech v hlavním městě byl v krvi agresivního útočníka zjištěn alkohol, jeden muž dokonce skončil se třemi promile na záchytce. Podle magistrátu však tendence k domácímu násilí v porovnání s loňským rokem klesá.

„Od loňského ledna se jedná celkem o 73 případů,“ říká Miroslav Šmíd. „V loňském roce šlo v průměru o šest případů za měsíc, letos se počet snížil na dva až tři měsíčně.“

Víc „mydlí“ chlapi

Násilníky, kteří doma bezdůvodně útočí na své blízké, ovlivňuje víc faktorů než jen alkohol. Například poruchy osobnosti nebo duševní choroba.

„V naprosté většině případů (kolem 97 %) bývá agresorem muž,“ upozorňuje na statistiky radní Šmíd. „Žen, které týrají svého manžela či partnera, jsou jen asi tři procenta.“ Muže však ohrožuje jiný problém. Mnohem častěji jsou vystavováni šikaně, zejména od svých spolužáků ve školách, ubližují jim dokonce i kolegové v zaměstnání.

Pomoc jako na zavolanou

Od roku 2004 je domácí násilí trestné. Od loňského ledna však může policie v případech násilností vykázat strůjce agrese na jeho blízkých z bytu.

V loňském roce vyjížděli v České republice strážci zákona k více něž šesti tisícům případů domácího násilí a v 862 případech policie připravila násilníka na zákonných deset dnů o společnou střechu nad hlavou.

V hlavním městě bylo v loňském roce v Šormově ulici v Praze 9 zřízeno Intervenční centrum pro oběti domácího násilí (od 1. 1. 2007 existuje v ČR 15 center – služby nabízejí v každém kraji, výjimkou se dvěma je kraj Moravskoslezský). Jeho pracovníci pomáhají všem postiženým obětem. Díky stále větší informovanosti a garancím se v nich hlásí stále víc lidí.

„Poskytujeme zdarma telefonické i osobní poradenství lidem, kteří to potřebují. Policie nám nahlásí každý případ vykázání agresivního člověka z bytu, my hned kontaktujeme postižené osoby a nabídneme pomoc,“ vysvětluje smysl centra sociální pracovnice Lenka Vaníčková.

Intervenční centrum působí už víc než rok. Přesto se najde hodně lidí, kteří by pomoc rozhodně potřebovali, ale bojí se ozvat.

Podle radního Šmída bývá velkým problémem často i nedůvěra v instituce. „Nemalou roli také hraje citová a majetková závislost na partnerovi, byť agresivním.“

Reklama