Bystander Effect neboli Efekt přihlížejícího je nejen obecný jev, který lze sledovat ve vyspělé společnosti, ale také nový dokumentární film Radima Špačka a Miroslava Bambuška, který uvede Česká Televize ve čtvrtek 30. října 2008 na druhém programu.

Co je Bystander Effect?

Z definice termín Bystander Effect (nebo též Efekt přihlížejícího) označuje fenomén chování ve společnosti, kdy lidé mají pomoci osobě v tísni. Dojde-li k takové situaci, lidé se člověka v tísni častěji zastanou, pokud je v okolí jen málo svědků anebo žádní další svědci.

K filmu Efekt přihlížejícího

Už se to asi stalo skoro každému, že ho na ulici ve městě potkalo nějaké bezpráví. Efekt přihlížejícího je snímek, který poukazuje na tento problém a snaží se ho popsat. Tématem filmu je tedy Bystander Effect, nic víc, nic míň.

Na začátku filmu si hlavní hrdina pořídí videokameru a s ní náhodou natočí násilí v metru (a díky tomu se i seznámí s hlavní hrdinkou). Celý film je pak dále částečně snímán jakoby z pohledu tohoto „domácího“ kameramana. Dochází tedy k různému rádoby neobratnému zoomování, rozostřování a záběrům, za které by se nemusel stydět žádný stále začínající kameraman (obraz se dívá jinam než na člověka, který mluví, aktéři mají uříznutou hlavu v půli atd... atd...) – film se tím hodně blíží k záznamům domácích videí a vizuálně chytře útočí na myšlenku: „To se přece týká každého z nás! Vždyť se něco takového může stát klidně mně.“

Je takový film pro děti? Rozhodně ano, ale dítě musí film dokoukat až do konce a s rodiči. Film není, kvůli zvolené formě, příliš lehký na pohled (vzpomeňte si, jak jste se nudili při záznamu svatby sestřenky z patnáctého kolena). Pravda, snaží se občas vtipnými momenty sledování usnadnit, ale přesto nepopře, že jde částečně o dokument.

Film má hned dva rámce, které příběh začínají a uzavírají. Oba nejsou příliš veselé, i když jeden, týkající se vztahu hlavního hrdiny s hlavní hrdinkou, je vygradován do vtipné absurdní situace. Nic víc vám ale neprozradíme – podívejte se sami.

Co ale prozradíme, je, že ve filmu promlouvají různé kulturní a vědecké osobnosti, které se vyjadřují k problému. V závěru se také divák dozví, jak se zachovat, pokud se s nějakým bezprávím setká.

Co o natáčení řekl režisér filmu Radim Špaček? „I když to příliš často nedělám, tak bych chtěl tentokrát České Televizi poděkovat, že nám pomohla vytvořit tento film. Ukázala tak vlídnější a správnější tvář – cením si její výborné spolupráce na projektu, který má smysl.“

Tři úryvky z filmu:

1) 60% lidí se setká během pěti let alespoň jednou s nějakým projevem násilí.

2) Ve světě, ale už i u nás, se dělají výzkumy Bystander Effectu. Například tak, že je v přízemí otevřené okno, ze kterého se ozývají jasné zvuky domácího násilí. 80 % lidí projde nevšímavě okolo, 20 % lidí se snaží situaci nějakým způsobem řešit.

3) Ve vyspělé společnosti je svým způsobem násilí normální jev. Někteří lidé si jím nahrazují nedostatek adrenalinu podobně, jako jiní hazardují při různých nebezpečných sportech.

Snímek člověka ponouká k zamyšlení, jak se při bezpráví sám chová a jak by se chovat měl – už jenom proto stojí za shlédnutí. Ale když si člověk vybaví například medializovaný případ Michala Velíška, který za svou obětavost zaplatil životem, zůstane asi na rozpacích. I tady se snaží film navrhnout způsob, jak se zastat oběti a zároveň neohrozit sebe sama.

Další naše recenze:
Byl pozdní veče, první máj
René: Z vězení do vězení
Hellboy dvojka: Užijte si monstra

Zapněte si Čt2 30. října v osm večer? Pustíte Efekt přihlížejícího dětem? Zastala byste se člověka v nouzi? Udělala jste to už někdy? A cítila byste se sama ohrožená?

Reklama