Tak jako obvykle, když si do redakce pozveme nějakého vzácného zvířecího hosta, staráme se, aby se cítil dobře a dostalo se mu pohoštění podle jeho oblíbeného jídelníčku. Paní želvě jsme tedy naservírovali čerstvý salát, jablko, okurku a rajče.

„Jsem plaz. Jsem jeden z nejstarších plazů na téhle planetě. Mohla bych vám o ní hodně vyprávět a asi byste se divili. Nejstarší druhy želv tu byly už před zhruba 220 miliony let v období triasu. V dnešní době je na světě asi 300 druhů želv a mnohé z nás jsou silně ohroženým druhem.
Jsem studenokrevný živočich, což znamená, že teplota mého těla se mění podle okolního prostředí. Děkuji za to pohoštění, po cestě mi vyhládlo, i když poměrně dlouho vydržím bez potravy,“
pravila úvodem paní želva a pohodlně klesla krunýřem před misku se salátem.

V Zoo jsem viděla veliké želvy. Vy jste taková menší. Želv je asi hodně druhů, že?
Když vynechám želvy vodní, které si, domnívám se, zaslouží samostatný rozhovor, mohou suchozemské želvy dorůstat opravdu různých velikostí. Největší želvou na světě je kolegyně kožatka velká, která váží i přes 900 kg. Její krunýř je i 2 m dlouhý. Naopak nejmenší želvou je Homopus signatus signatur, která měří necelých 8 cm a váží pouhých 140 g.

Moc mě zajímá váš krunýř, můžete nám o něm něco říci?
Jistě. Račte se podívat. Tahle horní část, tady to, se nazývá karapax. Moment, trochu se nadzvednu… ech… ano, toto je spodní část, a ta se jmenuje plastron. 

z

Dohromady jsou ty části spojeny po stranách takzvanými mosty. Tady. Karapax je složen z pěti hřbetních, osmi žeberních a 24 postranních desek.

Vnitřní část krunýře… jako, sem vás fakt nemůžu pozvat, takže mi musíte věřit, tvoří přibližně 60 kostí. Moje tělo je s krunýřem pevně spojeno páteřními a žeberními kostmi. To pro lepší pochopení znamená, že z něho skutečně nemůžu vylézt. Vnější část mého krunýře je pokryta štítovými destičkami z keratinu, ale některé druhy mají krunýř krytý jen silnou kůží.

To ho máte asi hlavně jako úkryt, že?
Celý krunýř je o způsobu života želvy od A až do Z. Je tak dobře řešen, že prakticky znemožňuje predátorům uchopit ho do čelistí a rozdrtit. Bez něho to prostě nejde.

Schováte se tam celá?
Ano, ale technika se někdy různí. Některé z nás vtahují krk do krunýře tak, že hlavu vsunou vlastně pod páteř, a jiné želvy, například kolegyně skupiny Pleurodira, ji schovávají do krunýře na levou nebo pravou stranu. Já to dělám takto.

(Tady paní želva zasunula hlavu středem, tedy zřejmě pod páteř. Bylo vidět jen její očko.)

Vidíte dobře, paní želvo?
Vidíme velmi dobře ve tmě, a to díky neobvykle vysokému počtu tyčinek v sítnici oka. Ve dne vidíme špatně. Jsme barvoslepé a máme velmi slabou zrakovou ostrost. Navíc nedokážeme plynule sledovat pohybující se předmět. Masožravé želvy ovšem dokážou velmi rychle pohnout hlavou a chňapnout po kořisti. Já jaksi salát nebo pampelišku, které miluji, nijak akčně lovit nepotřebuji. Na mě kořist počká…

Máte zuby?
Želvy mají zkostnatělý zobák. Tady tyhle čelisti používáme ke kousání a žvýkání potravy. Místo zubů je naše horní i dolní čelist pokryta rohovitým výčnělky. Ty bývají vroubkované, což pomáhá při žvýkaní velmi tuhých rostlin. Když se svlékám, nejím.

Vy se také svlékáte?
Jsem plaz, zapomněla jste? Ale je to přece jen jiné, hlavně u nás želv suchozemských.

Vnější strana krunýře je součástí kůže, kdy každá štítová destička odpovídá jedné šupině. Zbytek kůže je tvořen mnohem menšími šupinkami, podobně jako těch plazů.

Kůže se u suchozemské želvy nikdy neodlupuje, ale vrství se do tlustých kopečků, které mají pak podobu letokruhů. Vy si přitom myslíte, že spočítáním těchto letokruhů dostanete věk želvy. To je ale velice nepřesné, skoro na nic, zejména z toho důvodu, že rychlost růstu nových destiček se mění a některé destičky nakonec z krunýře dokonce odpadnou.

Jak rychle běháte?
Zhruba 40-50 metrů za hodinu, ale když na to přijde i 70.

Jednou jsem byla v ZOO a viděla jsem pářit se želvy. Ten samec tak strašně řval, že to bylo slyšet až do stánku s buřty před hlavním vchodem. Netušila jsem, že máte hlas...
No jo, tak to byly tutově želvy sloní. Ti jejich chlapi opravdu hulákají. Ale nemyslete, že jenom oni. Kdybyste chovali želvy doma, tedy nás, například želvy zelenkavé a jiné, mohli byste slyšet něco podobného, ale v malém.

Samci se hlasitě ozývají a vzájemně se srážejí krunýři. Snaží se jeden druhého převrátit - vítězí ten, který zůstane na všech čtyřech. Po vítězných soubojích přichází páření. Po sexu se partneři rozejdou. My na tu vaši lásku moc nejsme. Když je samička oplodněná, může si jít pán po svém, a dokonce není ani žádoucí.

n

Samička později vyhledá místo, kde je kyprá půda. Vyhloubí jamku a do ní snese vajíčka. Ta hezky zahrne a povrch udusá krunýřem tak, že si stoupne a několikrát prudce klesne. Pak prostě odejde a tím pro ni veškerá rodičovská péče končí. O další už se postará sluníčko. Nejlíp se daří vajíčkům v prostředí okolo 28 °C.
To trvá asi tak 60 až 110 dní. Malé želvičky čeká hned od začátku dřina. Musejí se nejen vyklubat z vajíčka a rozbít dosti pevnou skořápku, ale také se vyhrabat na povrch a čelit všem nástrahám, které na ně číhají. Od narození ale jsou schopná se o sebe starat.

V kolika letech jste dospělé?
Okolo 12 let.

Kolika let se dožíváte?
Je to různé, ale želva je dlouhověká. Velké druhy žijí zhruba dva vaše lidské životy a někdy ještě kousek. Kolem 180 let. My menší žijeme kolem 50 let.

To je super. Co byste vzkázala lidem?
V zásadě, v dnešní době, je to s vámi už maličko lepší. Už nás nevybíjíte ve velkém, možná i proto, že nás už zdaleka tolik není. Kvituji různé organizace, které se dnes starají o ohrožené druhy, a každé pořízení jakékoli z nás, třeba ve zverexu, je evidované. To je prima.

Přesto je dobře si uvědomit, než si nás pořídíte, že želva je pro vás miláček taky klidně na celý život. Tedy rozhodně ten váš. Při dobrém zacházení samozřejmě.

Možná vás bude zajímat, že jsme docela chytré a že se časem naučíme slyšet i na jméno, které by mělo znít hlubším tónem, a že jsme schopné pak jíst třeba z ruky a vylézt na zavolání.

Nezapomeňte, že musíme spát v zimě. V nějakém chladném prostředí zhruba 4 až 5 měsíců. Nebudit!!

A také nezapomeňte, že je jedno, jestli máte želvu, nebo křečka. Cokoli k sobě připoutáte, za to jste odpovědní.

Zvíře je prakticky vůči rozmarům člověka bezbranné, což není důvod to zneužít, ale naopak to zohlednit. Teda, jestli jste ti páni rozumní, jak říkáte.

r
obrázky: eZOO.cz

Tak se tu mějte, vstávala jsem jenom kvůli vám a teď se jdu dospat.

Dobrou a dík, želvo.


Ženě-in již laskavě poskytli rozhovor:

Reklama