O lidech se často říká, že jsou na sebe jako kočka a pes. Marie (28) ví naprosto přesně, proč tohle úsloví vzniklo. Každý den se totiž snaží zabránit tomu, aby se jejich domácí mazlíčci nezardousili.

Už když se stěhovala ke svému příteli, tušila, že to nebude dělat dobrotu. Přicházela totiž se svým psem do bytu, kterému vévodil přítelův kocour. „Zní to možná legračně, ale nás veškerý úsměv přesel hned první den. Ti dva se doslova nenávidí. Jakmile jsme je k sobě pustili, začali se honit po bytě. Chvíli stíhal pudl kocoura, chvíli kocour pudla. Když se začali prát, raději jsme je i za cenu škrábanců odtrhli,“ vzpomíná na neslavné seznamování Marie.

dog

Soužití nakonec vypadá tak, že každý mazlíček má svůj vlastní pokoj a večer se střídají o kuchyň a obývák. „Dohromady si je už netroufáme pustit, ale je to peklo. Když zůstane za dveřmi kocour, pořád žalostně mňouká. Když pes, v jednom kuse štěká a škrábe dveře,“ líčí Marie, která pořád doufá, že si na sebe časem zvyknou. Zbavovat se rozhodně nebudeme ani jednoho z nich, jak nám mnozí radí. Máme je rádi oba. Jen teď, bohužel, každého zvlášť,“ dodává.

Co na soužití psa a kočky odborník?

Zkušený kynolog Pavel Bradáč říká, že navyknout na sebe psa a kočku, pokud už jsou oba dospělí, je obvykle pomalý proces. Pes a kočka mají částečně odlišný způsob komunikace a některé kočičí „strachové“ signály si pes vykládá jako imponování, tedy snahu o nadvládu. Naopak kočka nechápe některé divočejší psí hry. Přesto je možné psa na kočku (a naopak) navyknout. Je pár zásad, které vám mohou pomoci.

  • Nechtějte úspěch hned. Navykání je pomalý proces a chce svůj čas.
  • Vytvořte psovi i kočce bezpečná místa. Pes by měl mít svůj pelech či domeček, kde se cítí bezpečně. Kočka by měla mít možnost vylézt tam, kam se nedostane pes. Ideálně ve výškách (pelíšek či škrabadlo na zdi), či pomocí průchodů ve dveřích, pokud je pes větší. Oddělený od psího prostoru by měl být zejména kočičí záchod a místa krmení psa i kočky.
  • Hlídejte první dny psa i kočku a zabraňujte případným kolizím. Po několika dnech bývá obvykle soužití bezproblémové.
  • Krmte ve stejný čas ale na oddělených místech, zabráníte tak snahám o „krádeže“ jídla, které by mohly být problematické.
  • V případě potřeby učte pomocí pamlsku klidové chování psa u kočky, odměňujte psa i kočku za klid.
  • Použijte pachové hadříky při krmení. Vezměte dva čisté hadříky a otřete je o psa i o kočku a následně je položte blízko jídla při (odděleném) krmení. Pach smečky při příjemném prožitku jídla může pomoci zkrátit dobu navykání.

Obvykle je soužití psa a kočky bezproblémové, ale pokud ani po dvou týdnech nepřestanou problémy, vyhledejte odborníka.

bradacKdo je Pavel Bradáč?

Společně se svou ženou Evou provozuje areál v Herolticích, je zakladatelem Klubu pracovní a zábavné kynologie a hlavním trenérem zdejší psí školy. Výcvikem psů se živí od roku 2009, věnuje se také vodnímu záchranářství. Má za sebou velké množství „napravených“ psů a vytvořených kvalitních vztahů s jejich páníčky. Více na www.kynolog.cz.

Čtěte také:

 

Reklama