Každé dítě je jiné. Některé děti chodí spát po obědě ještě v šesti letech, jiné nepotřebují spát přes den už ve dvou letech. Jak to ale funguje v mateřských školách? Musí tam spát i předškolní děti? A mají učitelky právo děti ke spaní nutit?

Pětiletá Anička je už od narození živé dítě, není ale hyperaktivní ani neposlušná. Zkrátka jen nepotřebuje přes den spát, a to už asi od roku a půl. Její maminka Anna ji nikdy nenutila spát po obědě, když zjistila, že to nemá smysl. „Opravdu to nepotřebovala už v těch dvou letech. Zato pak večer usnula a spala až do rána, nikdy nevstávala moc brzy. Takhle nám to vyhovovalo. Když pak nastoupila ve čtyřech letech do školky, byla jsem překvapená, že tam všechny děti musí každý den spát po obědě. Vyptávala jsem se Aničky, jestli musí spát i předškoláci, a ona řekla: Všichni, mami, nikdo se nesmí ani hnout.“

school

Čtěte také:

„Bylo mi to divné, slyšela jsem od kamarádek, že jejich děti ve školce spát nemusí. Vypravila jsem se za vedoucí školky, která mi řekla, že je pro děti zdravé, aby odpočívaly, a proto musí všichni ležet. Zeptala jsem se, jestli by si Anička místo toho mohla potichu kreslit u stolku, když spát nepotřebuje. Nemohla, odpověděla mi učitelka, pak by to chtěly i ostatní děti a nespal by nikdo. A hotovo.

Nechtěla jsem dělat zle, a tak jsem to vyřešila tím, že jsem Aničku začala brát domů po obědě. A protože jsem stejně byla znovu na mateřské s druhou dcerkou, často do školky nešla vůbec. Letos už je předškolačka, tak ji tam dávám víc, ale stejně pro ni po obědě chodím, aby tam chudák nemusela dvě hodiny ležet a nudit se.

Přemýšlím ale o tom, že do školky zase zajdu, ale rovnou za ředitelkou. Ta možná ani neví, že učitelky nutí všechny děti spát. A když bude potřeba, budu si na ně stěžovat, nelíbí se mi tam ještě jiné věci. Jednou jsem třeba viděla jednu z učitelek kouřit na školní zahradě - sice se schovávala, ale mohly ji vidět děti. Zrovna s ní jsem předtím mluvila o Aničce. Kdoví, proč nutí všechny děti spát, třeba chce mít hodinu klid a dát si kafe, místo aby se věnovala dětem.“

Co dělat v takovém případě? Rada pro vás!

Za ředitelkou rozhodně zajděte, možná o situaci neví a možná ví, ale netuší, že se to některým rodičům nelíbí. Kdyby vás nechtěla vyslechnout nebo vás nějak odbyla, je možné stěžovat si na České školní inspekci, kam vaše mateřská škola spadá.

Zákon spaní v mateřské škole nijak neupravuje, záleží tedy na rozhodnutí ředitelky příslušné školy. Podle vyjádření zástupců České školní inspekce i zástupce ombudsmana Stanislava Křečka (viz ZDE) nemají učitelky právo nutit děti ke spaní. Podle nich je nutné respektovat individualitu dítěte, a pokud děti spát nechtějí, je nepřípustné je k tomu nutit. Naopak je potřeba zajistit jim jinou aktivitu.

Další články v našem magazínu:

Reklama