Každé dítě je jiné. Některé děti chodí spát po obědě ještě v šesti letech, jiné nepotřebují spát přes den už ve dvou letech. Jak to ale funguje v mateřských školách? Musí tam spát i předškolní děti? A mají učitelky právo děti ke spaní nutit?
Pětiletá Anička je už od narození živé dítě, není ale hyperaktivní ani neposlušná. Zkrátka jen nepotřebuje přes den spát, a to už asi od roku a půl. Její maminka Anna ji nikdy nenutila spát po obědě, když zjistila, že to nemá smysl. „Opravdu to nepotřebovala už v těch dvou letech. Zato pak večer usnula a spala až do rána, nikdy nevstávala moc brzy. Takhle nám to vyhovovalo. Když pak nastoupila ve čtyřech letech do školky, byla jsem překvapená, že tam všechny děti musí každý den spát po obědě. Vyptávala jsem se Aničky, jestli musí spát i předškoláci, a ona řekla: Všichni, mami, nikdo se nesmí ani hnout.“
Čtěte také: |
---|
„Bylo mi to divné, slyšela jsem od kamarádek, že jejich děti ve školce spát nemusí. Vypravila jsem se za vedoucí školky, která mi řekla, že je pro děti zdravé, aby odpočívaly, a proto musí všichni ležet. Zeptala jsem se, jestli by si Anička místo toho mohla potichu kreslit u stolku, když spát nepotřebuje. Nemohla, odpověděla mi učitelka, pak by to chtěly i ostatní děti a nespal by nikdo. A hotovo.
Nechtěla jsem dělat zle, a tak jsem to vyřešila tím, že jsem Aničku začala brát domů po obědě. A protože jsem stejně byla znovu na mateřské s druhou dcerkou, často do školky nešla vůbec. Letos už je předškolačka, tak ji tam dávám víc, ale stejně pro ni po obědě chodím, aby tam chudák nemusela dvě hodiny ležet a nudit se.
Přemýšlím ale o tom, že do školky zase zajdu, ale rovnou za ředitelkou. Ta možná ani neví, že učitelky nutí všechny děti spát. A když bude potřeba, budu si na ně stěžovat, nelíbí se mi tam ještě jiné věci. Jednou jsem třeba viděla jednu z učitelek kouřit na školní zahradě - sice se schovávala, ale mohly ji vidět děti. Zrovna s ní jsem předtím mluvila o Aničce. Kdoví, proč nutí všechny děti spát, třeba chce mít hodinu klid a dát si kafe, místo aby se věnovala dětem.“
Co dělat v takovém případě? Rada pro vás!
Za ředitelkou rozhodně zajděte, možná o situaci neví a možná ví, ale netuší, že se to některým rodičům nelíbí. Kdyby vás nechtěla vyslechnout nebo vás nějak odbyla, je možné stěžovat si na České školní inspekci, kam vaše mateřská škola spadá.
Zákon spaní v mateřské škole nijak neupravuje, záleží tedy na rozhodnutí ředitelky příslušné školy. Podle vyjádření zástupců České školní inspekce i zástupce ombudsmana Stanislava Křečka (viz ZDE) nemají učitelky právo nutit děti ke spaní. Podle nich je nutné respektovat individualitu dítěte, a pokud děti spát nechtějí, je nepřípustné je k tomu nutit. Naopak je potřeba zajistit jim jinou aktivitu.
Další články v našem magazínu:
- Syn je závislý na bratrovi, nechce bez něj chodit do školky
- Při poruchách řeči je důležité cvičit. Často, krátce a pravidelně
Nový komentář
Komentáře
Jsem učitelkou v mateřince a nijak nechci oponovat rodičům, kteří o svém dítěti vědí, že je nespavé a tudíž by si přáli, aby nemuselo ležet a "nudit se". Pokud je ředitelka školky rozumná, sama po svých kantorkách chce, aby po určité době mohly děti vstát a třeba si kreslit. Ráda tu čtu chápající a rozumné názory většiny pisatelek, je vidět, že něco o výchově dětí vědí. Jinak pro onu maminku - stěžovatelku mám malou informaci. Při odpoledním odpočinku se s prací nezastavím, nároky na nás jsou vyšší, než kdy předtím. Málokdo ví, kolik máme dokumentace, nehledě na přímou práci s dětmi, na kterou se poctivě připravujeme, a to leckdy i doma. Pak nám snad žádná maminka nebude mít za zlé, když si při odpočinku dětí uvaříme kávu. Škoda, že nelze zařídit, aby každá maminka mohla být učitelkou alespoň na jeden den, aby viděla věci i z druhé stránky. Zdravím všechny moudré rodiče a přeji spokojené, šťastné a dobře vychované děti!
No jo, teď ji nutí spát a co teprv ve škole, tam ji budou ty hrozný učitelky nutit, aby se učila. A co budete dělat až se v 13 šprajcne, že nechce být večer doma, ale na diskotéce, to taky sklopíte uši a pustíte ji??? To je totiž jediný následek téhle výchovy.
Nejlepší jsou matky na mateřské, které dají dítě do školky a pak si stěžují, že musí po obědě spát. Jednoduché řešení. Vyzvedávejte je po obědě.
phoebe24 — #30 ani se nedivím, kdo normální by ten teror vydržel?
Krišpína — #29

spousta kantorů a lékařů pije ligu
Jestli je v oné školní třídě víc takových akčních maminek, tak je skoro zarážející, že paní učitelka k tomu kouření již dávno nepřidala i pití
Odemětobě — #27 tvůj názor se mi velmi líbí.
Já vím, že se to dnes nenosí,ale zastávám názor, že dítě nějaký režim a pravidla potřebuje. Dává mu to jistotu a pocit bezpečí. Pokud si doma může dělat po svém a rodiče se mu přizpůsobují, pak je ve školce a škole zle. Moje děti chodily do MŠ v 90.letech,po obědě byl klid. Někdo usnul,někdo ležel a poslouchal pohádku. Předškoláci kteří neusnuli pak mohli jít vedle do třídy a v klidu si hrát. Individualita se podporuje tím, že dítě nechám v klidu vyslovit jeho názor nebo přání.Neokřikuji a nezesměšňuji, když se mi ten názor nelíbí. Ale dítě bude respektovat, že se chodí po chodníku,neodhazují odpadky, zdraví sousedi a spát se jde v 8.
ToraToraTora — #19


Všechno je o lidech. V "naší" školce, když šly děti ven na vycházku v mrazivém počasí, tak jim učitelky namazaly tváře krémem. Na flétnu se dcera ve školce naučila tak dobře, že se potom v ZUŠce divili, co umí. Nebo celou bandu předškoláků kuchařka pustila do kuchyně a děti pekly štrůdl. Jedna učitelka (členka Sokola) nacvičila s dobrovolníkama skladbu na slet, prckové dostali visačku na krk a o víkendech objížděli okresní, krajská a celostátní kola. Mohla bych pokračovat. Dodnes na to moje pubošky vzpomínají. Ale na to, že někdy nechtěly, ale musely si jít po o lehnout ani nevzdechnou.
Ale já vzpomínám, že jednoho chlapečka vodila do školky maminka tak vyuzená cigaretovým kouřem, že se mi dělalo ráno v šatně zle. Chlapeček chudák smrděl taky - jakoby bydleli v zaplivané nádražní restauraci.
janinkab — #22 dá se to obrátit i tak, že když dítě doma nenaučili respektovat aspoň minimální režim, škola to nezachrání
V MŠ dítě přeci není proto, aby mělo individuální péči. Je tam proto, aby se naučilo se přizpůsobit životu v kolektivu a nějakému společnému režimu. Ve škole už se dítěti nikdo přizpůsobovat nebude. To, že po obědě by děti měly cca 45minut až hodinu ležet potichu je vpořádku. Dává jim to řád a je to zdravé. Samozřejmě, že každé dítě neusne. Jenže důležité je, že se ukázní a zůstane ležet.
Naopak je nesprávné, jestli si matka dítěte vynucuje, že se dítě tomuto řádu ve školce nepřizpůsobí. Co potom bude dělat matka, až bude dítě starší a bude mít problém s kázní? Bude to házet na neschopné učitele?
Jinak kamarádka loni řešila ve školce jiný problém- její malý synek nebyl na svoje paní učitelky dost rychlý v oblékání a v poslouchání povelů- a tak když šla celá třída ven, tak on zůstával ve školce. Paní učitelky mu prostě s oblíkáním pomáhat nebudou....a bylo toho víc....
U nás se teda ve školce spí a syn tam nikdy spát nechtěl- zkusil to 2x hned první měsíc, co do školky chodil a pak znovu 2x až 14 dní před koncem školky čtvrtý rok. Teď začala chodit dcerka a zatím nevím, jestli spaní zkoušet nebo ani nezkoušet- dcerka přestala odpo spát něco málo po prvních narozeninách. A když takové dítko nezvyklé pravidelnému odpočinku náhodou usne, tak mu to úplně převrátí celý den....
neřešilo se to tu nedávno
?,dítě je individualita, ano,ale kázen a disciplinu se naučit musí,a stejně se mi to moc nezdá,že by se nešlo domluvit?
bože, se divím, že tam to dítko maminka vůbec dáva, co když ji tam nutěj i k jiným věcem než jen ke spaní??? Já si myslím, že nějaký řád a pořádek být musí, u nás jsou třídy po 28 dětech, kdyby si každé individuálně dělalo vlastní program, tak těch učitelek tam musí být zrovna tolik. To by jedlo v 11 a druhé ve 12 páč jsou tak zvyklé? Myslím, že na tom, že si dítko lehne a hodinku a půl si odpočine, není vůbec nic špatného. A paní úča má pravdu, že když to uvidí odstatní děti, tak nebude chtít odpočívat žádné z nich.
Já jsem pro veřejný lynč učitelky, která si dovolila takovou hanebnost
Jedna nechce spát, druhé nechutná hrášek, třetí si přeje pít jen z hrnečku s krtečkem a čtvrtý potřebuje výhled z okna. je to ještě individualita nebo neschopnost respektovat většinu? K čemu ty děti vedeme
Brzy možná přijde doba, kdy si někteří rodiče budou stěžovat, že učitelka nutí jejich ubohé dítě učit se vyjmenovaná slova a malou násobilku
Pavla_b — #16
a ještě dodatek - nikdo nenutí ty děti k spánku, ale k odpočinku
, k spánku moc donutit nejde
linde — #8 No přesně tak - já jsem se k tématu vyjádřila v minulé diskusi, znovu se už účastnit nebudu.
jen mne napadá - aby příště nebyl problém - moje dítě ve školce nutí po obědě nespat