Věřila byste tomu, že je možné objet svět na kole? Taková túra je hodně riskantní a vyžaduje jistě mnoho sil a zkušeností. První Čech, který to dokázal, se jmenuje Vítězslav Dostál. Trvalo mu to tři roky a tři dny.

dostál

21. listopadu roku 1959 se v Bílovci na Opavsku narodil malý Víťa Dostál. Kdo by tenkrát hádal, že jeho jméno budou s úctou vyslovovat všichni sportovci v naší zemi. Proč? Stal se prvním Čechem, který na kole objel celý svět. Ale to bych předbíhal...

Kolo, padák a mačky

V roce 1965, tedy v šesti letech, dostal svoje první kolo a láska k tomuto dopravnímu prostředku v něm přetrvala dodnes. Vyučil se horníkem, ale Vítězslava jeho sportovní duch táhl k cyklistice a dalším sportům. Jeho kariéra je vskutku bohatá: Postupně se věnoval parašutismu, triatlonu (ve kterém se stal několikanásobným držitelem titulu „Železný muž“), horolezectví a turismu.

Kam se podíval?

Při svých horských túrách přešel Tatry, Pirin a Rocky Mountains. Kolo ho zavezlo ještě dál! Přejel na něm (kromě Antarktidy) všechny světadíly, až se v roce 1994 vydal na cestu kolem světa. Vyrazil 18. září a zpět do cíle se navrátil 21. září 1997, tedy o tři roky a tři dny později. Jako dopravní prostředky mu posloužily dvě česká kola Velamos, na kterých ujel přesně 59.460 kilometrů. Na startu této cesty ho vyprovázeli cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, se kterým se přátelí dodnes. V průběhu putování zažil zemětřesení, hurikán v Indonésii, písečné bouře v Tibetu či havárii vrtulníku v Nepálu, v Tunisu ho napadli toulaví psi, v Číně roj divokých včel, v Argentině přežil srážku s kamiónem a tři přepadení.

Zatím poslední velká výprava

V letech 2006 až 2007 se vydal na expedicie PanAmericana po pobřeží Jižní, Střední a Severní Ameriky z Anchorage do Ushuaia. Trasa měřila 26.233 kilometrů a Vítězslav Dostál ji urazil ve svých osmačtyřiceti letech za 223 dnů. Dopravní prostředek? Hádejte... no dobře, prozradím vám to: kolo.

Co o svých cestách říká?

„Šerpa Tenzing po svém úspěšném prvovýstupu na nejvyšší štít světa pronesl památnou větu: Ani z vrcholu Everestu nespatříte celý svět, nemůžete dohlédnout k podstatě života a jeho kráse. Po ušlapání šedesáti tisíc kilometrů na cyklistické cestě kolem světa tato slova s tichou pokorou podporuji a navíc jen dodávám, že nejkrásnější pohled na svět je ze sedla bicyklu.“

Rytíř Víťa!

Za existence Valašského království Bolka Polívky, byl 1. července 2004 Víťovi Dostálovi udělen rytířský titul Cyklistické perutě Valaského královstvá.

dostál

A jak je to dnes?

Vítězslav Dostál vydal knižně několik cestopisů, ale vypadá to, že se již trochu usadil. Pravidelně se sice účastní různých spanilých jízd cyklistů, například známého Ebicyklu, leč od posledního návratu z Ameriky zatím žádnou další velkou výpravu nepodnikl. Důvod? Jeho rodina dostala v restituci největší (a kolektivním komunistickým zemědělstvím poničený) statek v Hlubčci na Opavsku. Víťa se stal hospodářem. Statek opravil a teď zde bez pomoci zvěrolékaře telí krávy, vozí slámu a podestýlá, když je potřeba kydá hnůj. Jak s úsměvem říká, najel již víc kilometrů na svém traktoru než na kole. Na které ale nezanevřel a organizuje memoriál velikána české cyklistiky Jana Veselého nebo závod Víťa Farm Tours.

Kam dál?

Seriál o našich cestovatelích...

Reklama