Na svatého Valentýna oslaví 93 narozeniny jedna z legend našeho cestování. Miroslav Zikmund ze známé cestovatelské dvojice s Jiřím Hanzelkou. Tento tandem procestoval takřka celý svět vozy Tatra...

Seriál o našich slavných cestovatelích pokračuje. Dozrál čas, poohlédnout se mezi současníky. A jako první ze známých žijících cestovatelů zákonitě musí přijít na přetřes ten nejslavnější - Miroslav Zikmund!

Cestoval už od kolébky

zikmundJe zima 14. února roku 1919, ano, bez sedmi let před sto lety se v Plzni o svatém Valentýnu narodil v rodině Zikmundů malý Mirek. Tatínek byl zaměstnaný u tehdy Československých drah a tak Miroslav díky zvýhodněné jízdence procestoval celou tehdejší republiku i s Podkarpatskou Rusí ještě, než dokončil studia na plzeňském gymnáziu.

Osudové setkání

Vysoká škola obchodní, kterou začal studovat v roce 1938, znamenala pro Miroslava také osudové setkání. Když se v románech hovoří o soudových setkáních, jde povětšinou o setkání muže se ženou. Miroslav Zikmund zde ale nepotkal v prvním ročníku ženu svého srdce, seznámil se zde s nejlepším přítelem Jiřím Hanzelkou. To ještě ale netušil, že spolu projedou v Tatrovce celou Afriku! Přátelé však velice záhy nalezli společnou řeč i téma - cestu kolem světa.

Jejich plány narušila druhá světová válka. Tu Miroslav Zikmund strávil jako pomocná síla v kanceláři, což mu dalo prostor ke vzdělávání se v jazycích.

Plán se vydařil

Když válka skončila, vypracovali Hanzelka se Zikmundem plán své cesty a předložili ho vedení Tatry. Měli zde přímluvu, protože Hanzelkův otec pro podnik pracoval. Projekt se v Tatře zalíbil natolik, že se ho rozhodla maximálně podpořit.

S Tatrou 87: Afrika a Jižní Amerika

22. dubna 1947 se Hanzelka a Zikmund vydali od pražského Automotoklubu v nové Tatře 87 na jih. Objeli celou severní, východní a jižní Afriku a Jižní Ameriku. Proč Tatrovka cestu tolik podporovala, to se ukázalo záhy. Jiří a Miroslav (zní to skoro jako jména princů z pohádky, že?) zasílali do Československa mnoho objednávek na Tatrovky. Kromě toho se věnovali psaní reportáží a natáčení filmů ze zajímavých míst.

Vážili si jich i komunisté... chvíli

Když se v roce 1950 museli vrátit kvůli Korejské válce do vlasti, prakticky ze dne na den se stali atrakcí: Získali státní vyznamenání, pořádali besedy, vydávali knihy, v kinech uváděli své snímky...

Oba cestovatelé se usadili v tehdejším Gotwaldově (dnes opět Zlín), kde založili rodinu. Bydleli hned vedle sebe v domech ve Žlebové ulici, kde Miroslav Zikmud bydlí dodnes. Ale, usaďte se, když jste duší i tělem cestovatelem...? To prostě není jen tak. A tak na sebe další cesta nenechala až tak dlouho čekat.

Zdolali společně takřka celý svět!

Po devíti letech od návratu, tedy 22. dubna 1959, vyjíždí oba cestovatelé na druhou výpravu, tentokrát do Asie a Oceánie. Tentokrát jim jako dopravní prostředek posloužily terénní Tatry T-805 vybavené moderními přístroji, které jim ale byli na cestách spíš na obtíž (třeba kvůli vysílačce měli obtíže v Západním Iránu, tak ji raději poslali domů). V průběhu této cesty Miroslava čekala i jedna velice nepříjemná událost - rozvod.

Hanzelka se Zikmundem navštívili také Japonsko a domů se vraceli přes Sovětský svaz. Ten se pro ně stal v kontrastu s Japonskem a československými idejemi šokem. Země, která nám měla být vzorem v jejich očích absolutně propadla, a podali o tom dokonce písemné svědectví: Zvláštní zprávu č. 4.

Tato zpráva byla trnem v oku například i Leonidu Brežněvovi. Hanzelka se Zikmundem se ale po návratu v roce 1964 rozhodli Československu pomoci zevnitř. Podali si proto přihlášky do strany. Bohužel jejich kritika společnosti jim naopak přinesla klatbu a zákaz publikování na celých 21 let!

Bídný život za normalizace

Miroslav Zikmund v Československu sedmdesátých let neměl své místo. Protože ho nikdo nechtěl zaměstnat, sáhl nakonec k odprodeji své fytotechniky a knihovny. S Hanzelkou dále publikovali v samizdatu. Napsali dva cestopisy, ale Státní Bezpečnost jim po té zamezila v publikování docela.

Dny Miroslava Zikmunda, který se musel stále mít na pozoru, tak probíhaly životem v archivu a na matrikách, kde dával dohromady svůj rodokmen - ten sahá až do 16. století.

Sametová revoluce a Austrálie bez Hanzelky

Když padla železná opona, radovali se Hanzelka se Zikmundem, že budou moci znovu publikovat. Jejich cestopisy ale již nebyly takovým šlágrem.

Počátkem devadesátých let se Miroslav rozhodl projet Austrálii, do které v šedesátých letech vstoupit nemohli. Jiří Hanzelka s ním ale už nejel, kvůli zdravotnímu stavu.

Nový parťák

Protože Jiří Hanzelka již další cestování odmítl, ale Miroslavu Zikmundovi se otevřely nové možnosti (dostali s Hanzelkou nabídku, projet znovu Cejlon, respektive Srí Lanku), vydal se na tuto cestu s Miroslavem Náplavou.

Pomohl přivézt Ingrišovy sbírky

Jak již jsem zmiňoval ve článku o Eduardu Ingrišovi, Miroslav Zikmund se angažoval v dovezení sbírek tohoto cestovatele do Čech. K tomu došlo v roce 2001 a dnes jsou archivovány v Muzeu jihovýchodní Moravy.

Kam dál?

Seriál o našich cestovatelích...

Reklama