Každý Pražák zná sochu muže s květinou v průčelí Karlova náměstí. Málokdo již ví, komu tato socha patří. Co myslíte vy? Ano, jde o známého cestovatele a botanika Benedikta Roezla.

Benedikt RoezDobrých 800 objevů kvetoucích rostlin a stromů má na svém kontě Čech, snad nejznámější sběratel orchidejí své doby, Benedikt Roezl. Že vám to jméno mnoho neříká? A znáte sochu muže s v klobouku a květinou v ruce v Praze na Karlově náměstí? Ano, právě Benedikt Roezl je oním sošným jedincem. Pokusím se vám tohoto cestovatele trochu představit...

Narodil se 13. srpna 1824 v Horoměřicích. Láska k přírodě mu kolovala v žilách, vždyť jeho otec pracoval jako zahradník u premonstrátů. Dětství ale prožíval v Pátku nad Ohří, kam se jeho rodina z Horoměřic odstěhovala.

Vyučil se zahradníkem

Roky 1836 až 1840 trávil Roezl v Děčíně, kde se učil zahradníkem v zahradách hraběte F. A. Thuna. Zde se pravděpodobně poprvé setkal se svou životní láskou. Ne, nemluvím teď o ženě, mluvím o orchidejích. Po vyučení se vydal do světa na zkušenou, pracoval v mnoha zahradnictvích v celé Evropě, až v roce 1846 zakotvil v Belgii, kde začal v Gentu pracovat v obchodním zahradnictví Louise van Houtte. Dosáhl skutečně zářné kariéry, záhy se stal vrchním zahradníkem v tropických sklenících a později i vrchním zahradníkem celého zahradnictví. Benedikt ale toužil po něčem jiném - chtěl navštívit Ameriku. Proč? Přeci kvůli orchidejím...

Za moře!

A tak 1. března 1855 odplul Roezl z holandského přístavu Vlissing do Ameriky. Navštívil New Orleans, ale zde se dlouho nezdržel a vydal se do Mexika. Ve městě Córdoba poprvé na sbíral rostliny a zaslal je do Gentu. Sám se však nevrátil. S přítelem z Francie zakoupil hostinec se zahradou v mexickém hlavním městě. Po roce ale podnikání zanechali a přestěhovali se do Sontekomapánu, vesnice ležíci jižně od města Veracruz. Zde se Roezl stal majitelem plantáží, celníkem a velitelem přístavu.

Benedikt Roezl byl celosvětově významným botanikem, na jehož počest bylo pojmenováno mnoho rostlin. Poznáte je podle přídomku „roezlii“, například orchidej: Selenipedium roezlii. Jeden rod orchidejí dokonce nese název: Roezliella!

Přišel o ruku kvůli vlastnímu vynálezu

BBenedikt Roezenedikt Roezl zkonstruoval stroj na zpracování listů ramií. V roce 1868 byl na Kubě v Havaně při jeho předvádění požádán o pokusné zpracovat listu rostliny agáve. Stroj ale kromě listu vtáhl do svých útrob i Roezlovu levou ruku, která mu musela být následně amputována...

Zraněný Benedikt zvažoval návrat do Čech, místní kubánská květena ale nakonec způsobila, že v něm zvítězila cestovatelská a sběratelská vášeň. Statek v Sontekomapánu předal příbuzným a začal se naplno věnovat sběru rostlin.

Procestoval prakticky celý americký kontinent. Za lovem exotických rostlin navštívil koňmo či pěšky Mexiko, Kubu, Kalifornii, New York, Skalisté hory, Sierru Nevadu, Panamu, Kolumbii, Santa Marthu, Río Hacho, Washington, Peru, Andy, Colorado...

Do Ameriky vzal dva synovce

V roce 1872 se na tři měsíce vrátil do Evropy. Zpět do Ameriky s ním odcestoval i synovec Eduart Klaboch, společně navštívili Bolívii, Chile, Ekvádor...

Další návštěvu Evropy (tentokrát pětiměsíční) podnikl v roce 1874. Na „výlet“ do Ameriky pak vzal druhého synovce Bohumila Houdu, se kterým vlakem procestoval celou Severní Ameriku západ Mexika.

Do Evropy za dobu svých cest odeslal desetitisíce semen a rostlin, zejména orchidejí. Zpět do vlasti se definitivně vrátil v roce 1875.

Nezahálel ani po návratu

Usadil se v Praze, kde v roce 1880 založil první český zahradnický spolek a časopis Flora. V časopise Flora Roezl zveřejnil své články: Poslední má cesta na západní pobřeží Mexické a Rostliny mnou v severní a jižní Americe objevené.

Zemřel 14. října 1885 v Praze na Smíchově. Jeho pohřbu se zúčastnil i samotný císař František Josef I. Roezlův hrob však najdete severně od Prahy v Panenském Týnci.

Čtěte také...

Seriál o našich cestovatelích...

Reklama