Odstěhovat se na chalupu obklopenou hlubokými lesy? Pumpovat vodu ze studny a ohřívat ji v hrnci na kamnech? Živit se tím, co dá zahrada a hospodářství, a chodit spát, když se setmí? Tak to půjde dost těžko - a nejenom kvůli vlastní pohodlnosti. Po téhle cestě se už prostě vrátit nemůžeme.
Mezi idealistickým blouzněním a postojem „po nás potopa“ naštěstí existuje celá řada mezistupňů, které umožňují normálnímu, průměrně konzumnímu člověku žít s lepším pocitem. A každý z nás si může zvolit, kam až je ochoten a schopen zajít.
Třídit odpady
Velmi dobře schůdná cesta, dnes už ano. Jak spočítala společnost EKO-KOM, nemá český občan k barevnému kontejneru dál než 138 m (v průměru, samozřejmě, zrovna u vás to určitě neplatí. :-) A to bychom, podle stejného průzkumu, byli ochotní jít ještě o 50 m dál!
Naštěstí nezůstává jen u třídění a sbírání. V loňském roce byla Česká republika první mezi zeměmi EU v recyklaci plastových obalů. Zároveň jsme – v přepočtu na jednoho obyvatele – vyprodukovali nejméně nerecyklovatelných obalů. To už jednoho povzbudí, aby si doma zavedl tašku na plasty a krabici na papír. U nás doma používáme papírové tašky z obchodů – taška stojí v předsíni, a jakmile se naplní, nějaká dobrá duše ji cestou na zastávku i s obsahem hodí do modrého kontejneru. U plastů je to igelitka, pochopitelně. Mimochodem, věděly jste, že se z PET lahví vyrábí fleecové oblečení, výplně do zimních bund nebo koberce?
bylinka
Tady už je těžší odolat. Úklidové prostředky, šetrné k přírodě, jsou většinou hůře dostupné a dražší než běžné dryáky. Největším problémem dnes nejsou fosfáty v pracích prášcích – od října 2006 se už na našem trhu nevyskytují prací prostředky, které by obsahovaly více než 0,5 % fosforu, oblíbené „potravy“ sinic. Příslušná vyhláška ale zapomněla na to, že i v přípravcích do myček nádobí jsou fosfáty! Centrum pro cyanobakterie (sinice) a jejich toxiny doporučuje používat tyto bez- nebo nízkofosfátové prostředky do myček: Calgon Power Anti, Calgonit Power Boost, DonGemini, Ecover tablety a Jar lemon.
Kdo by měl chuť zajít v ekologickém chování ještě dál, nechť se vzdá aviváže. Avivážní prostředky jsou obtížně biologicky odbouratelné – navíc, prádlo usušené na sluníčku je měkké taky a voní mnohem líp… Nejen ekologicky, ale i zdravotně velmi problematické jsou osvěžovače vzduchu. Velmi dobrého efektu přitom můžete dosáhnout mnohem jednoduššími způsoby – stačí na horkou plotýnku nasypat trošku mleté kávy, položit slupku od pomeranče nebo kápnout na žárovku několik kapek parfému, který se bude odpařovat při každém rozsvícení.
Pokud si nejste jistí, jaký přípravek koupit, hledejte ekoznačku – zaručuje, že je výrobek i jeho obal šetrný (šetrnější než jiné výrobky svého druhu) nejen k životnímu prostředí, ale i k vašemu zdraví. Ekoznačku je možné najít na široké škále domácích potřeb, toaletním papírem počínaje a barvami konče (více o ekologickém značení na www.ekoznacka.cz).
Nový komentář
Komentáře
Léto na chatě, co s odpadem?
Pokud chcete něco třídit, opravdu je dobré se zeptat přímo firmy, co vám odváží odpad, co vše umožňuje. Rovněž vám to sdělí obecní úřad, či magistrát, kde tam má někdo odpady na starosti. Právě tam můžete nárokovat, že chcete třídit plasty a nemáte je nikde v dosahu atd.
Jinak nevím, zda jste to zaznamenaly, ale pokrok jde dopředu a to co kdysi vypadalo, že se sype na jednu hromadu, už dávno nemusí být pravda.
Ono je strašně fajn, když tu tímhle přístupem odrazujete další od toho, aby třídily! Přitom jsou standardně auta, které mají vevnitř přepážky, vypadá to sice, že to jde na jednu hromadu, ale není tomu tak. Takže nešiřte fámy, protože paní v horní dolní povídala...
A k tomu, že byste chodily pořád se sběrem... Tak se zamyslete nad svým přístupem.
Nemusíte si brát každý letáček či novinovy zdarma, když třeba denně surfujete na netu, kde se dá slušné zpravodajství najít.
Nemusíte každý den kupovat minerálky, ale třeba sem tam a více kupovat věci ve skle.
Pijte čaj, oranžádu, ovocné šťávy...
Vše začíná u toho nákupu. Zda jsme pohodlné a chceme koupit všechny dobroty, anebo zda si to dopřejeme sem tam a třeba v šetrnějším obalu.
Já normálně třídím papír, sklo, petky.
Papír jednou týdně, nebo měsíčně se projdu pár kroků. Taktéž sklo. Např. koncentráty šťáv kupuji pouze ve skle.
A petky. Dopřeju si je sem tam jako dort. Protože je mi hnusně z toho plastu. Myslím, že denně mít svou minerálku je spíš rozmazlenost a tlak reklam.
Rozhodně se nepředřu a nechodím stále s košem.
Mimochodem, dámy, kolik z vás jezdí do práce, na nákupy autem?
Chápu, nákupy jsou těžké. Tak třeba příště přiberte do auta krabici s papírem, či sklem.
Já vozím několik zastávek petky v batohu, když se mi nashromáždí. Jde o to, kdo dává víc přednost tomu, aby vám ladila kabelka před ekologií.
Pokud chcete něco změnit, apelujte na své úřady, neziskovky a shánějte si informace. Ne že jedna paní povídala...
Přeji hezký den. Josefa
V našem městě jsou kontejnery na tříděný odpad obyčejné plastové, odlišují se pouze barvou. Modré jsou na papír, žluté na plasty, bílé na sklo a zelené nebo černé na komunální odpad. Ovšem veliký problém je v tom, že se nevyvážejí tak, jak mají. Na každém kontejneru je samolepka, např. před naším domem na černém kontejneru je "odvoz 3 x týdně", na žlutém, modrém a bílém "odvoz 1 x týdně". O tom si můžeme nechat leda tak zdát. Komunální odpad se vyváží jednou týdně, kolem svátků maximálně dvakrát a kontejnery na tříděný odpad s bídou jednou za měsíc. Umíte si jistě představit, jak to kolem nich vypadá. Zvlášť když se kontejner otevře doplna a při silnějším větru se papír či petky rozlétnou po okolí. Stížností na Odbor ŽP bylo nespočet, ale odpověď je pokaždé stejná - osádky vozů nestíhají. Co potom s tím? Má to vůbec smysl, když jsou odpady rozlítané po půlce města? Kontejnerů je relativně dost, ale odvoz vázne.
Kopíruju sem odpověď na dotaz kam házet obaly od mléka a od džusů:
Dobrý den.
Váš e-mail se mi dostal do rukou více-méně náhodou, přesto se pokusím Vám pomoci. Moji radu ale berte, prosím, pouze "orientačně", neboť systém třídění odpadu se liší i v rámci městských čtvrtí, natož jednotlivých obcí.
Tetrapackové obaly, resp. systém jejich sběru, je zavedený pouze v některých obcích. Někde jsou vhazovány do samostatných (většinou oranžových) kontejnerů či popelnic, někde se vhazují do jednoho kontejneru s plasty ( o možnostech odhazování do kontejneru na papír jsem, přiznám se, ještě neslyšela). To vše záleží na místní dostupnosti a možnostech zpracovatele tříděného odpadu. Způsob třídění odpadu si tedy určuje obec, a proto byste se měla obrátit přímo na někoho z obecního úřadu. Případně se můžete podívat, zda to není uvedené na kontejnerech samotných.
S největší pravděpodobností Vám ale asi nezbývá, než vyhazovat je do směsného odpadu.
S pozdravem a přáním pěkného dne,
Adéla Petrová
Mgr. Adéla Petrová
CENIA, česká informační agentura životního prostředí
Kodaňská 10
100 10 Praha 10
tel. +420 267 225 289
http://www.cenia.cz
http://www.ekoznacka.cz
Hurá
Pokus
pajda: nevidím žádné 'extra kontejnery', píšu prostě o kontejnerech na tříděný odpad, což jsou sice ty 'otlučené plasťáky', ale nijak levná záležitost to není, tudíž vážně nechápu, proč by do nich investoval někdo, kdo odpad třídit nehodlá...
pajda: Tak to u nás jsou jinak barevný
Ťapina: no, když mi Vivian píše, že se pořizují drahé kontejnery, tak si nepředstavuju, že je tam pořád ten samý otlučený plasťák - prostě z našeho boxu dva obyč. zmizely a za dva dny se objevily dva naprosto stejné, jen s nápisem na boku a dírou nahoře - zjevně vyříznutou.
pajda: Nesundavám, na to je ta linka, aby to tam dočistili. Jaký je rozdíl v tom, jestli je kontejner hříbeček, nebo obyčejnej s vyříznutou dírou? U nás jsou na sklo taky ty s dírou, ale jsou.
Vivian: ty pořád vidíš nějaké extra kontejnery, ale u nás to byly úplně běžné kontejnery plastové, stejné jako všechny ostatní, jen ve víku měly vyříznutou díru a na boku nastříkaný nápis "Barevné sklo" a "Bílé sklo". Takové ty hříbečky, kovové a pěkně barevné, s extra otvroy nahoře, ty stály o několik ulic dál...
Ťapina: když si to přečteš pozpátku, tak jsem nikdy a nikde netvrdila, že to tak funguje v celém Brně - vím, že u našich se třídí, ale třeba o pár ulic dál dole v Husovicích to vypadá stejně jako před těmi dvěmi lety u nás. A do spalovny se dá jít podívat - ovšem jen do některých částí. Například když jsem tam byla s děckama, tak ukazovali linku na plastové lahve - bez vršků a bez papírových polepek...ty z toho ale asi doma nesundáváš, nebo jo?
pajda: Netvrď mi, že řidič kuka vozu ví, jak probíhá zpracování odpadu uvnitř fabriky. Jeho kompetence končí vysypáním obsahu vozu někde na příjmu. To jsou ty fotky z třídících linek na webu jak SAKA tak ASY nahrané? Postavili linku kvůli fotce a pak ji zase zrušili, protože přece žádné odpady nepřebírají? Zrovna teď nosím mikinu z vláken z recyklovaných pet lahví - asi z dovozu
... ale stejně žádnej New York není, dyť je to vymyšlený...
pajda: já jsem si naopak všimla, že ten popelářskej vůz má dvě "díry" na vsypávání odpadu a do každý se vyklápí něco jinýho...
Já nevím, mně to prostě připadá nepřesvědčivé...
Jinak ale fakt nechápu, proč se investuje do nádob na třídění, když se netřídí, a taky nechápu, kde se berou výrobky z recyklovaných materiálů, když se všechno pálí, a taky nechápu, že se někde fixluje (?) s dotacema a všichni to vědí a nic se neděje...
Ťapina: když se podíváš, jak vypadá KUKA vůz zevnitř - a ono do něj vidět je - tak celkem rychle zjistíš, že tam žádné "oddělení" nejsou. Prostě se to sesype dohromady. Když se podíváš na financování městské části, zjistíš, že za "separaci odpadu" jsou extra dotace. Zajímalo by mě, proč bych se měla obtěžovat a separovat odpad doopravdy, když to nikdo nehlídá? Kontejnery jsou to jediné, co ve skutečnosti uvidíš a jak chceš dokázat, že místo tří aut vykázaných jelo jen jedno? Do spalovny se dá jít podívat - v předem ohlášených dnech a na přesně určené pracoviště. A ano, lidi, kteří nějakou práci léta dělají, o ní nejspíš vůbec nic neví a když jsi v předsednictvu sdružení vlastníků a musíš se starat, jak a proč se odvážejí odpady od tvého domu, protože musíš doložit, kolik a za co se platí, taky o tom nejspíš nezjistíš vůbec nic, viď?
Vivian: To je logika těch popelářů a rozvědek. To, co se tady jmenuje spalovna, je obrovský komplex na zpracování odpadů všeho možného druhu, pak je tady ještě další, který zpracovává to, co neumí ten první. Ale oba dva tu zcela jistě stojí proto, aby se tam svezl bordel a škrtlo se pod ním sirkou.
Ťapina: tak to u nás je jen jeden, asi se to pak třídí jinde...
pajda: a není blbost nakupovat drahé kontejnery na třídění, když se to vozí do spalovny? Já nevim, mně to prostě nesedí...
pajda: Takže řadoví popeláři a okenní rozvědky ví o technologii zpracování odpadů nejvíc
Vivian: Tady jsou dva kontejnery na sklo, ostatně bílé sklo od barevného se rozlišovalo už v Plzni mého dětství, kdy taky kontejnery na nevratné sklo byly jediný náznak nějakého třídění
Vivian: tyrkys: k tomu "jak jsme to zjistily" - já jednoduše - okno naší bývalé kuchyně bylo přesně nad místem, kde stál popelářský vůz. Že vysypou osm popelnic a poté i dva kontejnery všechno na jednu hromadu zjistím snadno pouhým pohledem - a pokud jsem jim ten pohled nevěnovala, tak nám polovina odpadu skončila pravidelně vyházená na silinici pod oknem - proto ta péče. Mimochodem soused byl popelář a naprosto nechápal, co mi na tom vadí "Snad si nemyslíte, sousedko, že to ve spalovně fakt přebíraj?"
Jinak k tomu "snadno vynést odpad do kontejneru" - ano, tady, na malinké vesnici, se odváží přímo do domu zvlášť kovy, zvlášť papír, zvlášť plastové lahve a obaly od mléka - jezdí se pro každé jiným vozem, klidně projednou vesnici tolikrát, kolikrát je třeba a ještě funguje i sběrný dvůr a kontejnery na sklo stojí mezi obchodem a zastávkou autobusu v místě, kde musí projít každý, ovšem ve městě byl kontejner na papír asi 700 metrů daleko v místě, kde sice nikdo nechodil, ale zato tam bydlel pan radní.
Vivian: ve Štatlu ano