Odstěhovat se na chalupu obklopenou hlubokými lesy? Pumpovat vodu ze studny a ohřívat ji v hrnci na kamnech? Živit se tím, co dá zahrada a hospodářství, a chodit spát, když se setmí? Tak to půjde dost těžko - a nejenom kvůli vlastní pohodlnosti. Po téhle cestě se už prostě vrátit nemůžeme.

Mezi idealistickým blouzněním a postojem „po nás potopa“ naštěstí existuje celá řada mezistupňů, které umožňují normálnímu, průměrně konzumnímu člověku žít s lepším pocitem. A každý z nás si může zvolit, kam až je ochoten a schopen zajít.

Třídit odpady

Velmi dobře schůdná cesta, dnes už ano. Jak spočítala společnost EKO-KOM, nemá český občan k barevnému kontejneru dál než 138 m (v průměru, samozřejmě, zrovna u vás to určitě neplatí. :-) A to bychom, podle stejného průzkumu, byli ochotní jít ještě o 50 m dál!
Naštěstí nezůstává jen u třídění a sbírání. V loňském roce byla Česká republika první mezi zeměmi EU v recyklaci plastových obalů. Zároveň jsme – v přepočtu na jednoho obyvatele – vyprodukovali nejméně nerecyklovatelných obalů. To už jednoho povzbudí, aby si doma zavedl tašku na plasty a krabici na papír. U nás doma používáme papírové tašky z obchodů – taška stojí v předsíni, a jakmile se naplní, nějaká dobrá duše ji cestou na zastávku i s obsahem hodí do modrého kontejneru. U plastů je to igelitka, pochopitelně. Mimochodem, věděly jste, že se z PET lahví vyrábí fleecové oblečení, výplně do zimních bund nebo koberce?

bylinka
Poměrně nové je u nás třídění nápojových kartonů. Pilotní projekty se začaly rozjíždět v roce 2003, dnes mají lidé možnost třídit obaly od mléka, džusů a vína ve více než 1600 obcích. Pro jejich sběr se používají nádoby označené oranžovou samolepkou nebo oranžové pytle. Nápojové kartony jsou ceněnou surovinou – papír, který se na jejich výrobu používá, má velmi dlouhá vlákna, takže se o něj papírny perou. Jindy se kartony rozemelou, a pak se z nich za přidání různých plniv lisují desky pro stavebnictví a výrobu nábytku. Kartony zlehka vypláchněte a stlačte; plastový uzávěr odstraňovat netřeba.

Nepřehánět to s domácí chemií

Tady už je těžší odolat. Úklidové prostředky, šetrné k přírodě, jsou většinou hůře dostupné a dražší než běžné dryáky. Největším problémem dnes nejsou fosfáty v pracích prášcích – od října 2006 se už na našem trhu nevyskytují prací prostředky, které by obsahovaly více než 0,5 % fosforu, oblíbené „potravy“ sinic. Příslušná vyhláška ale zapomněla na to, že i v přípravcích do myček nádobí jsou fosfáty! Centrum pro cyanobakterie (sinice) a jejich toxiny doporučuje používat tyto bez- nebo nízkofosfátové prostředky do myček: Calgon Power Anti, Calgonit Power Boost, DonGemini, Ecover tablety a Jar lemon.

Kdo by měl chuť zajít v ekologickém chování ještě dál, nechť se vzdá aviváže. Avivážní prostředky jsou obtížně biologicky odbouratelné – navíc, prádlo usušené na sluníčku je měkké taky a voní mnohem líp… Nejen ekologicky, ale i zdravotně velmi problematické jsou osvěžovače vzduchu. Velmi dobrého efektu přitom můžete dosáhnout mnohem jednoduššími způsoby – stačí na horkou plotýnku nasypat trošku mleté kávy, položit slupku od pomeranče nebo kápnout na žárovku několik kapek parfému, který se bude odpařovat při každém rozsvícení.

Pokud si nejste jistí, jaký přípravek koupit, hledejte ekoznačku – zaručuje, že je výrobek i jeho obal šetrný (šetrnější než jiné výrobky svého druhu) nejen k životnímu prostředí, ale i k vašemu zdraví. Ekoznačku je možné najít na široké škále domácích potřeb, toaletním papírem počínaje a barvami konče (více o ekologickém značení na www.ekoznacka.cz).