Zdá se mi to nedávno, co šla naše dcera poprvé do školy. A teď už je v sedmé třídě! Ani syn zdaleka není předškolák... Mám ale kamarádky a známé, které povedou po prázdninách své děti do první třídy. A některé z nich mají strach, aby dítě zvládlo nástup do školy bez problémů.

Na mnoha školách dnes probíhá příprava předškoláků. Děti si při ní během několika setkání hrají, kreslí, povídají a učí se sedět v lavici bez rodičů, jen s paní učitelkou. To je určitě dobrá zkušenost, děti poznají školní prostředí a v září už se nebojí jít do neznámého prostředí a mezi úplně cizí děti.

škola

Důležité je ale také to, jak rodiče připravují dítě doma. Podle zkušeností některých učitelek a také psycholožky i tady platí: všeho moc škodí. Nejdůležitější totiž je dítě školou nestresovat, žádná speciální příprava do školy není potřeba, protože to podstatné se děti naučí v běžném životě, v mateřské škole nebo v kroužcích.

Dítěti by se také nemělo neustále připomínat, že to bude muset umět ve škole, že tohle ve škole dělat nesmí, hrozit mu: počkej, až půjdeš do školy... To vše by mohlo v dítěti vzbudit obavy, které se pak těžko odbourávají. Stejně tak je zbytečné učit předškoláky číst, psát nebo počítat, pokud sami nechtějí, vždyť kvůli tomu přece do školy nastoupí.

Nutit děti je zbytečné

Užitečné ovšem naopak je, aby rodiče dítě nenásilně připravovali na to, že od září to bude trošku jinak, dítě by se mělo pomalu učit návyky a pravidelnosti, mělo by pomáhat rodičům a trochu se osamostatňovat. Nástup do školy mu usnadní, když se mu rodiče budou věnovat při tvoření, kreslení nebo zpívání, když budou trénovat trpělivost a soustředění, nechávat dítě, aby si některé věci dělalo samo. Ideální je také dohlédnout na to, aby dítě dobře mluvilo (pokud ne, je dobré navštěvovat logopeda) a správně drželo tužku. Osobně mám vyzkoušeno, že trpělivost a soustředění se nejlépe trénuje při čtení pohádek, kde je hodně obrázků, o kterých se dá s dítětem povídat - my jsme neustále na obrázcích něco hledali, to děti opravdu bavilo. A když dítě u pohádky dlouho nevydrží, zkoušejte to po chvilkách během dne, aby si pomalu zvykalo.

Podle zkušeností jedné mé známé učitelky nemá smysl, aby děti uměly číst a psát, než jdou do školy, někdy to může i uškodit. Samozřejmě pokud dítě samo chce a naučí se to, nemá se mu bránit, ale nutit ho je zbytečné. Pokud totiž dítě umí číst nebo dobře počítat, může se stát, že se bude ve škole nudit a bude zlobit, zvlášť pokud dostane učitelku, která ho nebude umět jinak zabavit. Náš Vojta uměl před nástupem do školy docela slušně počítat, sčítal a odčítal nejméně do dvaceti. Naštěstí měl dobrou paní učitelku, která mu dávala další cvičení navíc, když spočítal, co měl.

První třída je velký zlom v životě dítěte. Nástupem do školy mu nastává režim, povinnosti a úkoly. Proto je nejdůležitější, aby dítě nemělo strach, ještě než do školy půjde. A dokud tam nechodí a může, nechat ho si podle libosti hrát.

Co by měl předškolák umět? (orientačně)

 • Udržet delší dobu pozornost při čtení pohádek
 • Naučit se krátkou básničku
 • Poznat tvary a barvy
 • Rozeznat číslice od 1 do 5
 • Namalovat postavu, vybarvit omalovánky, nakreslit čáru
 • Stříhat nůžkami
 • Rozlišovat pojmy vpravo, vlevo, dozadu, všechno, první a poslední atd.
 • Poskládat jednoduchou stavebnici
 • Znát svoje jméno a příjmení, věk a jména rodičů, případně bydliště
 • Uklidit si penál
 • Zapnout knoflík, zip a tkaničku
 • Správně mluvit

Psali jsme v našem magazínu o dětech:

Reklama