Děti jsou tak akční! Baví se s kamarády, hrají hry, předhánějí se, kdo dřív zvládne jakou výzvu. Potíž je jen v tom, že se tyto aktivity dějí stále častěji pouze online. Od počítače nemůže vytáhnout své syny ani paní Helena (35).
„Vůbec to nechápu! Za mým dětských let jsme běhali venku a byli vděční za každou hodinu navíc, kterou tam bylo možné strávit. Naši synové ale nevytáhnou paty z bytu. Jakmile Roman (12) s Adamem (8) přijdou ze školy, zasednou k počítači a televizi a jejich jediný pohyb je, že se prostřídají. Nebo si zajdou do ledničky, když je přepadne hlad. Není to na nich sice vidět, mají dobré spalování, ale mně tím i tak lezou na nervy,“ popisuje situaci u nich doma Helena, která se neustále pokouší o změnu. Zatím ale marně.
Zdroj: www.shutterstock.com
„Navrhuji klukům, co všechno by mohli dělat za sporty, ale je to prý prostě nebaví. Když je posílám ven za jejich kamarády, argumentují, že všichni sedí u počítačů a píší si s nimi přes sociální sítě. A se mnou jít ven odmítají úplně, to už musí být, když je vytáhnu na nějaký ten výlet. Stejně celou dobu koukají do mobilů,“ stěžuje si Helena s tím, že oporu nemá ani v manželovi.
„Ota je taky nejraději doma, takže to mají mít po kom. A ještě se jich zastává. Prý ať je nechám dělat, co je baví. Jenže to přece není normální, aby jejich jediná fyzická aktivita byl tělocvik ve škole. Vážně se mi nechce rezignovat a přistoupit na tvrzení, že jsme kdysi běhali venku jen proto, že nebyly jiné možnosti. Jenže zatím ve své snaze o změnu moc úspěšná nejsem,“ dodává Helena.
Co na to odborník?
Zeptali jsme se psycholožky Jitky Jeklové z brněnské psychologické poradny.
První potíží je nesoulad mezi rodiči. Rodiče by měli být ve výchově děti za jedno. A pokud nejsou, měli by si to vyříkat mimo dosah dětí. V této rodině by stálo za to si mezi rodiči ujasnit, jak chtějí výchovu svých dětí vést a jak postupovat dál.
Druhou možností je opět můj oblíbený kompromis. Předem je možné stanovit, kdy se budou dít v rodině „akčnější“ dny a kdy budou dny více klidové. Tady by se opět měli shodnout oba rodiče. A pokud ne, tak to bude pro matku sice složitější, ale ne nemožné. Dohodne si kompromis a systém rozdělení dnů přímo se syny. Důležité je vědomí jedné věci, a to že vychovávající je přeci rodič. Nebo rodičům vyhovuje, když rozhodují jejich děti?
![]() |
---|
Čtěte také:
- „Dcera kašle na školu, objevila své poslání,“ děsí se Zdena
- Dítě a pes: Tohle svým potomkům raději nedovolte!
- „Našeho syna chválíme, na adoptovaného křičíme. Jsem snad špatná matka?“ ptá se Simona
Nový komentář
Komentáře
Paní má asi problém si doma dupnout. Prostě stanovit pravidla a hotovo. Jsem sice o deset let mladší, ale i mě strašně lezou na nervy děcka, která místo běhání sedí na lavičce a paří hry na mobilech. Nebo v restauraci lidé místo bavení se spolu si ukazují něco na mobilu....co to jako je? Prostě dětem povolit dvě hodky denně na pc a v případě velkých protestů zabavit mobily hned po škole. Osmiletémů klukovi bych mobil ani nepořídila, maximálně z potřeby, aby zavolal, kdyby bylo potřeba. Dnešní doba opravdu spěje k čím dál většímu asocialismu. Mám mladší sestru, je jí 13, a radši běhá venku a má dva koníčky, na pc tráví čas jen pomálu a přes léto, kdy je teplo, k pc třeba celý týden ani nesedne. Proč? Protože prostě rodiče od začátku stanovili pravidla přes to nejel vlak. Jistě, děti se zlobí a nechápou zákazy, když jiné děti to mají jinak, ale vychováváme děti podle sebe nebo podle jiných?
Mickey Mouse — #40 O to víc bude potřeba psychologů a koučů, kteří budou radit lidem zoufalým z celkového odosobnění, jak žít a jak se s tím vyrovnat
Budou potřeba lidé, kteří budou vodit psychicky narušené jedince do přírody a učit je, jak poslouchat ptáky.
Synek, nyní studující na FIS VŠE obor Aplikovaná informatika, asi býval také dost PC - závislák. Současně však stíhal florbal, housle a později i kytaru a v posledním ročníku střední školy také práci na dohodu v PC firmě.
Co se týká kultury jazyka, vyjadřování a vystupování na veřejnosti, vše je naprosto bez problémů, stejně tak psaný text zvládá s lehkostí. Ale je to asi dáno i tím, že vždycky hodně četl.
Takže si myslím, že pokaždé nemusí mít taková závislost negativní vliv, je to hodně individuálním někoho to může skutečně nakopnout v dalším rozhodování o profesi.
gerda — #31 ale tohle všechno se přece nemusí vylučovat s PC dovednostmi, ne?
kobližka — #32 Ale kdež. Zrovna pekaři brzo nebudou. Jen jeden bude v PC volit recepty a na konci ochutnávat. Celá výroba bude plně automatická.
Brzy skončí taxikáři - nahradí je autonomní vozy. Přestanou být potřeba skladníci, závozníci, spousta úředníků na back-office... Už dnes je vidět, jak rychlý je vývoj tímto směrem.
Davidek — #38 libuno — #39 Je zbytečné si stěžovat a dělat z toho kdovíco. Moje děcka takhle vyrůstaly. Trávily 4-6 hodin denně na PC. Ale vedle toho stihli napřed floorbal, atletiku a později (až dodnes) závodní akrobatický rokenrol.
A ne, nejsou tím online světem nijak postižené. Právě naopak. Dnes jsou oba úspěšní - dcera studuje druhou VŠ, syn vydělává (jak jinak než 3D modelováním skladů na PC). Počítače jim v životě vždycky pomáhaly - najít si informace, domluvit se s kamarádama, organizovat si čas... Kdyby na PC seděli jen hodinu denně, nikdy by se tak daleko nedostali...
Davidek — #38Tak to vám vůbec nezávidím. Já už má velké děti, teď už jsem babičkou. Máme vnučku (1,5 roku), tu zvládáme, veškeré věci, které se týkají informační techniky jsou mimo dosah dítěte.
Co dodat. Nic. Rodina, ta byla vždy základem všeho. Dnes samozřejmě neznamená nic. A jen to, že strčíme děti do MŠ? ZŠ vyřešíme?
Můj synek tráví za PC tak průměrně 3-4 hodiny denně
můj odhad je že asi tak max 20min PC používá ke svému vzdělání .. zbytek času je "zábava" .. hry a podobné neřesti .. evidentně je už závislák .. zvýšený hlas či pohlavky nezabírají .. to má ještě při ruce iphone kde si vesele téměř bezpřestání s někým textuje .. a po straně na ipadu mu běží nějaký stupidní tv seriál ..
On line je opravdu veeelmi aktivní
Vždy je to o rodině. Rodina sedí na zadku, haranti si dělají co chtějí. Přece tu ve finále někdo nechcete říci, že děcka jsou vinna.
Je to ve výchově. Bohužel, odmalička. Dáte dítěti mobil, dálkový ovladač. Pak ho strčíte k PC, aby neotravovalo. Co chcete? Vychováváte ho jako potencionálního návykáče. A budete se posléze divit, že dojde i k automatům. Nedej Bože.
Nikdo nemá patent na výchovu, jen rodina vychovává. Tudíž rodina vychovává, škola vzdělává! To jsem jen chtěla říci.
vyhnat ven,lézt s kamarádama po stromech,hrát fotbal,vybíjenou,lítat s dětma venku jen tak,rozbít si koleno
Jak si dětičky naučí, tak to pak je....že jiná doba...prd...vše je o výchově v dané domácnosti
časy se mění
Mickey Mouse — #30 Tomu nevěřím ani za mák.To s těmi roboty už tu bylo mnohokrát a NIKDY žádný robot nenahradí lidské ruce!!!Že vymizí 60% dnes známých profesí a hlavně dělnických??? Bodejť ne,když se dneska preferuje jenom vzdělání. Já mám k němu úctu,to mi věř a vzdělaných lidí si vážím,ale tím,že je skoro každé dítko odrazováno od učebních oborů,je už dneska nedostek kvalitních řemeslnků.To nakonec uznávají i odborná učiliště.Žádný robot ti sám od sebe neupeče chleba,neušije kvalitní oblek,nepostaví dům a nepřeloží střechu.Kombajn těžko sám vyjede do polí,aby zasel zrno na chleba,pořád ho bude někdo řídit,žádný robot nezasadí strom,ani tě nepoloží do rakve a nepohřbí.
Mickey Mouse — #29 To s tebou souhlasím,já PC nezavrhuju,ale všeho s mírou.
Mickey Mouse — #29To je všecko pěkné, ale co je to platné, když takové dětičky nejsou schopny sestavit kloudnou rozvitou větu bez stereotypního opakování vycpávek? Nedovedou se vyjádřit, protože nemají dobrou slovní zásobu. Neumí mluvit srozumitelně - projevuje se hlavně při zápisech prvňáčků. Nedovedou si vlastně hrát mezi sebou, pokud se potkají naživo, protože tu situaci přestávají znát - jen si mailují, chatují. Už teď je tu generace humanoidů se špunty v uších a s očima na mobilu. Bez zájmu o skutečný svět kolem. Ti mluvit nepotřebují, protože se dorozumívají na dálku a žijí virtuálně. Další generace už budou mít místo hlavy rovnou počítač a já budu moc ráda, že se toho závratného technického pokroku nedožiju
kobližka — #28 Mám od minulého měsíce před sebou rozsáhlou studii velkého kolektivu autorů z více oborů, která tvrdí, že do roku 2030 zanikne více než 60% všech nám dnes známých profesí. A první budou ty, které vyžadují opakovanou manuální práci (dělnické profese) a nebo stereotypní duševní práci. Všechny nahradí automatické roboty. Najděte si titulky 4.průmyslová revoluce.
V nejbližší budoucnosti téměř všechny profese budou vyžadovat kreativní práci s PC a další elektronikou. Budou vyžadovat rychlou orientaci v informacích - vyhledávání, poznávání a nastavování vztahů mezi nimi, hledání příčin problémů. Vše na PC.
Dnes už nikdo neurčuje čas podle zpěvu ptáků. Proto si děti nehrají hry na poznávání ptáků. A stejný je důvod, proč děti dnes nemají hrát spostu dalších her, které jsme hráli my. My jsme se totiž připravovali na svět , jaký byl tenkrát...
cilani — #26 kobližka — #28 Já netvrdím, že by děcka měli jen sedět u PC a nedělat nic jiného. Ale dnes je ovládání PC pro děcka to vůbec nejdůležitější, co se potřebují naučit. Rozhodně to není jen žrout času. Opravdu JE prokázané, že díky sociálním sítím a hrám děcka čtou častěji a lépe, než v jejich věku četli rodiče.
PC rozvíjí kreativitu a fantazii dětí stejně jako jiné hry, není to jen pasivní zábava (jako třeba televize). PC dokáže plnohodnotně nahradit třeba omalovánky, stavebnice, časopisy, knihy. PC umožňuje sociální interakci (a to i ve hrách, protože dnes se většina her hraje on-line). S dotykovým displejem nebo perem dokáže dítěti rozvíjet jemnou motoriku. Pokud chcete, aby dítě sportovalo, pořiďte mu Kinect nebo nějakou konzoli se sportovními hrami.
Věechny ty dovednosti a znalosti, které získávali hrou naši rodiče (nebo i my), jsou v dnešním civilizovaném světě dost bezcenné. Potřebují je jen malé skupiny lidí. Ano, my jsme se učili rozeznávat bylinky. Kolik lidí to dnes doopravdy potřebuje? Učili jsme se vyřezávat ze dřeva. Kolik lidí to dnes dělá? Učili jsme se schovávat v přírodě. Ale dnes je důležitější umět se schovávat na Internetu.
Mickey Mouse — #25 Nechci vstupovat do diskuze mezi tebe a cilani,ale hned tvoje prvné věta s otázníkem je teda sakra k zamyšlení !!!
cherinka — #23jen buď, dala jsi jim alespoň dobrý základ do života.
Mickey Mouse — #25Hry rozvíjejí fantazii dítěte a jsou pro ně do určitého věku podstatnější a důležitější než pc.. Pohyb je pro člověka důležitý celoživotně a v dětství o to více, aby člověk vytvořil zdravé návyky nemusel ve 30 běhat po doktorech s bolestmi zad, jak je dnes také běžné. Není pravda, že by kvůli internetu děti četly kvalitněji a lépe než jejich rodiče. To, že hrají hry ještě neznamená, že čtou návody či něco jiného. No a rostliny na zahradě? Sama vidím, jak užitečné je mít alespoň základní přehled o léčivých vlastnosech a použití některých rostlin.