Naše děti jezdí každý rok na prázdniny k babičce a dědovi. Kromě nich se těší také na strejdu Jéňu a na psa Tima, malého Parson Russell teriéra. A po návratu mě každý rok čeká totéž: Mami, my chceme taky psa!

pesCož o to, mně by se pes taky líbil, zahradu máme, aby se mohl proběhnout, měli bychom kam chodit na procházky, i to jídlo by mu každý den někdo dal. Ale nedovedu si představit, jak by to s ním u nás doma fungovalo. O tom si s dětmi vždycky znovu povídáme.

Vadilo by mi, že by byl psík doma hodně sám, všichni chodíme do práce a do školy a vracíme se až odpoledne. Ale na to by si asi zvykl, tohle nejspíš zažívá hodně psů, jejichž páníčci chodí do práce. Takže to by až taková překážka nebyla. Horší by to bylo s dovolenými. Jezdíme pryč v zimě i v létě a taky na víkendy, a ne všude se dá pes vzít s sebou.

Říkám si: Jak to řeší ostatní majitelé psů? My bychom museli poprosit třeba sousedy, aby nám ho chodili nakrmit, zatímco nebudeme doma. To se mi ale nechce, nemám ráda, když někoho obtěžuju, a taky si myslím, že pes, který je zvyklý na hodně lidí, by delší dobu sám trpěl. A dávat ho k rodičům, když už psa mají, nebo k nějakým kamarádům, kteří na něj naopak nejsou zvyklí? To by bylo náročné pro obě strany. A už vůbec bych psa nedala do útulku nebo do hotelu pro psy. Jeden můj známý to zkusil, když jel před lety na dovolenou, a když se vrátil, psa skoro nepoznal. Pes byl vyhublý a utrápený, evidentně se mu stýskalo.

Dlouholetý závazek

Myslím, že je potřeba si všechno dobře rozmyslet, než si člověk pořídí jakékoliv zvíře, a psa zvlášť. Kdo má třeba hada, rybičky nebo agamu, může na dva týdny odjet a nechat je v klidu doma, s kočkou, morčetem a psem to jde ale těžko. Pes je závazek na deset let, někdy i na víc, a právě kvůli tomu váhám.

Jako odstrašující příklad mám jedny známé, kteří si pořídili psa před jedenácti lety. Chtěli knírače, ale až později zjistili, že je to kříženec knírače a dobrmana. Celá rodina, kamarádi i všichni známí se psa bojí, takže ten je chudák vždycky zavřený v kotci, když přijde jakákoliv návštěva. Ti známí už dlouho nejezdí ani na dovolené, protože jim pejska nikdo cizí nechce krmit, a s sebou mezi lidi ho taky nemohou vzít. A tak se už jedenáct let přizpůsobují a omezují kvůli psovi. Říkám si, k čemu je takový život? Má z něj něco ten pes?

Samozřejmě ale znám taky spoustu rodin, kde mají psa a jsou šťastní. Ostatně jako vždy, každému vyhovuje něco jiného. A já doufám, že letos útokům a prosbám znovu odolám.

Další články v našem magazínu:

Reklama