Ráda poznávám zajímavá místa. Proto si poslední rokys manželem vybíráme jihovýchodní Asii, která nám učarovala, a zkoumáme destinace, které nás zaujmou, nebo nám dá někdo nějaký zajímavý tip, který se pak díky cestě rozvíjí dál.

Indonésie

Myslíte, že taková dovolená je nereálná pro každého a vyjde na moc peněz? Pak se mýlíte! Nejdražší je bezpochyby letenka. Ale i letenky se dají do exotických destinací sehnat v různých akcích a u různých společností levně. Chce to jen hledat, sledovat portály s letenkami, nechat si zasílat akční nabídky. Když už jsme na místě, ve většině případech hledáme ubytování na webu www.booking.com – najdeme si destinaci a místo, kde chceme spát. Pak jen hledáme hotel či bungalow, který nám cenově vyhovuje – což je v případě Asie velmi slušné klidně i rozmezí 200–300 Kč za noc za dva lidi ve dvoulůžkovém pokoji. Nebo si přímo na místě, kam dojedeme, obejdeme několik tipů z knižního průvodce, nebo se jen tak rozhlédneme, jaké ubytování se nám líbí, a jdeme se zeptat, jak vypadá pokoj a kolik chtějí za noc. A v případě Asie a zemí, jako je Thajsko, Srí Lanka, Indonézie, je jídlo v restauracích, bufetech nebo přímo u stánku na ulici o hodně levnější než u nás. Takže, s batohem na zádech, kde máme pár věcí, nás dovolená na dva týdny vyjde, jako kdybychom si zaplatili pobyt v Řecku.

Indonésie

Letos v březnu 2014 jsem s mým mužem Radkem vyrazila na dovolenou do Indonézie. Procestovali jsme část Bali, letěli na ostrov Flores, na ostrovy v komodské přírodní rezervaci. Z této dobrodružné cesty chystám tento cestopis, budu ráda, když se vám některé rady budou hodit, pokud se ocitnete na stejných místech, nebo budou moje články pro vás inspirací.

Indonésie

Naše cesta začala nocí v Jakartě na Jávě. Přiletěli jsme večer a letadlo na Bali letělo až ráno. Cestou do pár kilometrů vzdáleného hotelu nás okradl taxikář, cena byla 3x vyšší, hotel byl fajn, ale ráno už jsme se těšili na Bali.  

Lety místními aerolinkami jsou velmi levné a máte si z čeho vybrat – každý den lítá několik spojů od minimálně tří až čtyř leteckých společností. Tak jsme se dopoledne ocitli na ostrově Bali, kde začala naše dovolená. Na letišti v Denpasaru na nás čekal chlapík z půjčovny aut (zprostředkoval nám vypůjčení místní Slovák Filip Kemény za velmi dobrou cenu 300,- na den) a dobrodružství začalo. Dnešní den tím, že se na Bali jezdí vlevo, ve půjčeném autě nebyla mapa a mapu neměli ani u benzínek. Většina Balijců totiž jezdí na motorkách nebo autobusem, ten kdo má auto, tak má navigaci. Mapy se prodávají zřídka a pouze v knihkupectvích (jak jsme později zjistili ve městě Ubud). Jenže v našem autě nebyla ani ta. Provoz dopoledne v hlavním městě a jeho okolí je šílený, a pokud se musíte přehodit na řízení vlevo a ještě nevíte, kam pořádně jedete, je to na tříproudovkách v zácpě o nervy... všichni troubí a vy máte pocit, že vás to musí nervovat, že troubí na vás... pochopíte až posléze, že tady se troubí stále jako upozornění, že za vámi někdo jede, že vjíždí do zatáčky, že plaší duchy... troubení je tady zdvořilé, nemá negativní význam jako u nás.

Indonésie

Chybou bylo, že naše představa o tom, kde je letiště, nebyla pravdivá. Takže jsme stále mířili jinam v přesvědčení, že jedeme správně - hledali jsme východní výpadovku na pobřeží. No, trvalo nám to asi dvě hodiny, asi 15x jsme se ptali na cestu (anglicky, rukama nohama...) a teprve pak se nám povedlo trefit správný směr.

Rozhodně jsme nechtěli bydlet v hlavním městě v oblasti Kuta a u pláže Kuta, kam míří všechny cestovní kanceláře z Evropy a Austrálie (a podle toho to tam tak vypadá). Přervaná městská pláž, turisté na surfech, hlava na hlavě, mraky mluvícíh návštěvníků, mraky mladých rozjásaných Australanů, barů, muziky, obchodů... prostě pravé turistické MASO. (Často návštěvníci Bali říkají, že Bali je nic moc, jenže když bydlí na Kutě, není se čemu divit.)

Indonésie

My jsme měli v plánu východ ostrova s jeho vesničkami a rýžovými poli. Měli jsme zajištěné ubytování přes internet (www.booking.com) v bungalovech Crystal Beach kousek od městečka Candidassa. Podívet ase můžete na tento link http://www.booking.com/hotel/id/crystal-beach-bali.cs.html. Cena za noc pro dva – 350 Kč, fotky místa a pokoje moc pěkné, tak proč to nevyzkoušet. Kupodivu jsme to našli celkem snadno. Čekal nás klimatizovaný pokoj v domě na břehu moře, o který se staraly dvě milé muslimky. V ceně pokoje byla i snídaně, což bylo kafe a banánová palačinka.

Indonésie

Na Bali je velmi málo písečných pláží, kde se dá normálně koupat. Buď mají pláže obrovské vlny a dá se na nich jen surfovat, nebo jsou jako tady na východě bez písečného vstupu – musíte do vody po schůdkách.

Jakmile jsme přijeli, shodili batohy, hned jsem se šla vykoupat! Jak krásně bylo to moře teplé! Kolem domu byla malá zahrada s malým bazénem (tak na 4 tempa) s různými lehátky, dřevěnými odpočívadly… dokonalý relax po dlouhé namáhavé cestě.

Indonésie

Náš tip: Pokud budete na Bali, můžete zkontaktovat sympatického chlapíka, jmenuje se Filip Kemény a žije na Bali již 3 roky. Pokud byste sem někdy jeli, potřebovali pomoc, s naším doporučením ho kontaktujte filipkemeny@gmail.com nebo jeho FB strankách https://www.facebook.com/Filip.kemeny

Tip na dobré stránky: http://www.zivotnabali.cz

Čtěte naše předchozí články

Reklama