Moc hezky a láskyplně píše čtenářka Věra o rodinném příteli a mazlíčkovi andulce. To byste nevěřily, jak dokáže tenhle pták projevit city. Tenhle příspěvek určitě stojí za přečtení

Už jsem sice o naší andulce jménem Karlík psala víckrát, ale když je to „ její „ téma na tapetě, tak aspoň pár vět. Momentálně má plno práce, sedí na větvičkách velikonočně ozdobených a vsunutých do vázy.

Nepřejte si vidět, jak stůl vypadá, i když jsou na ubruse ještě položeny staré noviny. Kůra je úplně všude. Naštěstí si naše zelenožlutá nádherka nevšimla, že na větvičkách visí kraslice. Těch mně bude asi trochu líto, ale Karlík musí mít taky Velikonoce. Máme ho / ji / už 13 let, když byla malinká, dostala klučičí jméno Karlík, ale je to samička. Jméno již zůstalo, protože na ně slyší.

Oproti prvním andulkám se nerada koupe, krásnou plastovou vaničkou se zrcátkem na dně zcela opovrhla, takže čas od času ji hlavní ošetřovatel, můj manžel, občas proti její vůli vykoupe v misce s vlažnou vodou. Pak Karlík trucuje a chvíli s ním nemluví a nadává po andulčím způsobu, uraženě otočený ke stěně. Ráno jsou ale s mužem zase kamarádi, sleduje, jak se mu čistí klec a chystá papání. Prakticky andulka klec používá jen ke krmení, jinak bydlí či podřimuje na větvích nad klecí a úderem deváté večerní se sama přestěhuje na spací větev v pokoji, kde vydrží v naprosté tichosti celou noc. Zaslechne-li venku kolem šesté první cvrlikání místních vrabčáků, odpoví jim a přelétne nad svou obývací klec.

Máme ji moc rádi, oplácí nám to přítulností, s manželem se mazlí tak, že mu jemně ozobává nos, sedí s ním na stole, když luští nebo si čte, taky mu ráda ujídá z talíře rýži, brambory, housku apod.

Je už stará, tak se bojíme, že se s ní budeme muset rozloučit. Už jsme to prožili víckrát a vždycky to bylo moc smutné.

Nevím, zda budeme mít s manželem sílu pořídit si ještě dalšího ptačího přítele, je nám už sedmdesát.

Věra

Andulky se prý dožívají poměrně vysokého věku. A já jsem rozhodně za to, aby si lidé pořizovali nová zvířata, když je ta milovaná jednou opustí a odejdou do zvířecího nebe. Mládě je vždycky novou vzpruhou do života. A v sedmdesáti přece ještě zdaleka nekončí.

Reklama