Chtěla jsem být originální, a tak jsem přemýšlela, co hezkého a nezvyklého bych tak mohla darovat svému muži k svátku. Bezradně jsem surfovala po internetu a už jsem se smiřovala s tím, že zas zakoupím nějakou tu láhev červeného, když mi najednou padlo do oka slovo zooadopce.Okamžitě mě to nadchlo, a tak jsem důkladně prozkoumala stránky pražské ZOO.

Jak na to?  O vytoužené zvíře se můžete starat dvojím způsobem – buď jako sponzor či jako adoptivní rodič. Sponzorem je podle údajů zveřejněných na www.zooopraha.cz každý, kdo zaplatí částku minimálně 100,- Kč na kterékoli zvíře. Po dobu jednoho roku pak budete mít cedulku se svým jménem u jeho expozice a budete pozváni na setkání sponzorů a přátel ZOO.

Pokud se chcete stát adoptivním rodičem, musíte zaplatit roční příspěvek, který je uveden u jednotlivého druhu. Kromě cedulky se svým jménem u výběhu daného zvířátka po dobu jednoho roku vám ZOO zašle také certifikát o adopci. Ten pak může efektně ozdobit vaši kancelář či ordinaci (jako se to stalo v případě tatínka mé kamarádky, jejíž tatínek je zubař a hrdý adoptivní otec bělozubky). Zooadopce i sponzoring platí po dobu jednoho roku a pak je můžete znovu obnovit.

Je libo slona? Seznam zvířat, která můžete adoptovat, je obsáhlý. Najdete tu kromě různých druhů malých zvířátek i exotičtější druhy, jako třeba varana komodského. Samozřejmě náklady se liší – za slona zaplatíte ročně třicet tisíc korun, zatímco třeba za surikatu šest tisíc.

Já jsem se rozhodla "darovat" zmiji rohatou. Celou transakci jsem uskutečnila přes internet (stačilo vyplnit příslušný formulář + zaslat peníze) a v přísném utajení. Oslavenci se tak dostala do rukou v den jeho svátku obálka s certifikátem, že se stal otcem zmije rohaté (ta má mimochodem svou domovinu na Sahaře a své jméno získala kvůli zvláštnímu výrůstku na hlavě).

Kromě zmiňovaného osvědčení o adopci obdržel i obrázek svého svěřence a volnou rodinnou vstupenku na jednu návštěvu zoo. Průběžně nám pak po celý rok chodily pozvánky na různé akce, třeba na otevření pavilonu Indonéská džungle. Coby náruživý čtenář ocenil i časopis Trojský koník :-), certifikát si vystavil v kanceláři a jeho kolegové se asi týden váleli smíchy…

A jak to bylo dál… Krátce před Vánocemi nám ale přišel ze ZOO smutný dopis, kde nám oznamovali, že naše krásná,  jedovatá zmije  bohužel uhynula. Protože byla jediným exemplářem svého druhu,  tak si můj muž – již zkušený adoptivní rodič - vybral psouna prériového. Tentokrát jsme hráli na jistotu, psounů je v pražské ZOO celé poměrně početné stádečko…

Další informace a seznam zvířátek k adopci najdete na www.zoopraha.cz