Odborníci doporučují tento postup:

5d0223b111305obrazek.pngPřipravte si speciální pinzetu na vyndání klíštěte, je dobré, když si vezmete gumové rukavice

5d0223c2a5a95obrazek.pngKlíště před vyndáním zakápněte desinfekcí

5d0223d7e4c4eobrazek.pngIdeálně klíště uchopte pinzetou co nejblíže k povrchu kůže a viklejte s ním. Pomocí pomalých viklavých pohybů klíště opatrně vytáhněte z kůže. Snažte se, abyste jej nepoškodili a nepřetrhli.

5d0223ea43df3obrazek.pngJakmile je klíště vyndané, zlikvidujte ho. Ránu ošetřete desinfekcí.

Klíšťata jsou rizikem – pozor na  klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou borreliozu, jak je poznáte?
První příznaky klíšťové encefalitidy jsou lehko zaměnitelné s chřipkou – typické jsou bolesti svalů a kloubů, slabost a zvýšená teplota. Po několika dnech, kdy se zdá, že je vše v pořádku, začnou silné bolesti hlavy, světloplachost, závratě, horečka, třes a zvracení. Nejednoznačná může být i diagnóza lymeské borreliózy. Stejně jako klíšťová encefalitida se nejprve ukáže únava, bolest hlavy a zvýšená teplota. Mnoho lidí si myslí, že u borreliózy se musí objevit červená skvrna s vybledlým středem v místě přisátí klíštěte. Ve skutečnosti jsou někdy kožní projevy časného stádia nezřetelné! „Pokud se do měsíce po přisátí klíštěte objeví chřipkové příznaky, je lépe navštívit lékaře, který doporučí další postup. Ani laboratorní vyšetření v této době nemusí ještě infekci lymeskou boreliózou prokázat,“ říká MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze.

Očkování proti klíšťové encefalitidě by mělo probíhat podle jasně stanoveného očkovacího schématu.

Podle toho, kdy se s očkováním začíná, odborníci zvolí běžné, nebo zrychlené očkovací schéma.

14 dní po druhé dávce lze očekávat dostatečnou ochranu.

Základní očkování se skládá ze 3 dávek s tím, že po 3 letech a následně po 3–5 letech je pro zachování dostatečné ochrany důležité přeočkování jednou dávkou.

Skrytý přenos nákazy – pozor na nymfy klíštěte
Infekci může na člověka přenášet nejen dospělé klíště, ale také nymfa3, která je nižším stadiem klíštěte a je snadno přehlédnutelná. Kvůli tomu se lékaři občas setkávají ve svých ordinacích s případy přenosu nákazy na osoby, které si nebyly v nedávné době přisátého klíštěte vůbec vědomy. Specificky účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je včasné očkování.

Raději se očkujte
Očkovat proti klíšťové encefalitidě lze děti i dospělé během celého roku, a to buď u praktického lékaře, nebo v očkovacích centrech. Základní očkovací schéma se skládá ze tří dávek. Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají zdravotní pojišťovny – informujte se u té své a zažádejte si případně o příspěvek.

FSM-2018.01.008

Reklama