Dobré trávení je nezbytné pro každodenní pohodu

V zásadě se trávení skládá ze 3 kroků: konzumace potravy, zpracování a využití živin, a nakonec eliminace odpadu. Jídlo, které jíte, se přeměňuje na živiny a energii, které může vaše tělo využít. Během trávicího procesu se potrava – cukry, tuky a bílkoviny – krok za krokem rozkládá na menší složky.
Je to poměrně složitý proces, takže si při jídle dejte na čas – určitě to prospěje vašemu trávení a pocitu pohody.

Střevo – mnohem více než jen trávicí orgán

gas2.jpg

Naše střevo plní každý den mnoho důležitých funkcí a je také důležitým spojením mezi tělem a jeho prostředím. Je nejdelší částí trávicího traktu a jeho hlavní funkcí je štěpit potravu, aby mohla projít střevní stěnou a tělo mohlo využít živiny a energii. Výzkum z posledních let nám ukázal, že střevo má funkce, které přesahují trávení, ale jsou stejně důležité pro nás a naše zdraví.

Zde jsou některé z těchto funkcí:

  • Střevo má svůj vlastní imunitní systém a stimuluje důležité imunitní buňky k boji s patogeny 
  • Střevní bariéra a střevní mikrobiom jsou klíčové v obraně proti patogenům   
  • Buňky střeva produkují různé hormony a chemické posly, které jsou životně důležité pro správnou funkci nejen nervového systému.

Věděli jste, že střevo má svůj vlastní nervový systém?  

Trávicí trakt je řízen velmi složitou sítí nervových buněk, tzv. střevním nervovým systémem. Skládá se ze stovek milionů nervových buněk, rozmístěných po celém trávicím systému.
Hraje hlavní roli při regulaci svalových kontrakcí a má i další důležité, řídící funkce. Nervový systém střeva je propojen s mozkem (osa mozek-střevo), takže není divu, že funkci střev ovlivňují různé faktory, jako jsou nálada a stres. Jinými slovy, rozhodně stojí za to pečovat o svá střeva a udržovat je zdravá!

Šťastná mysl, šťastné střevo 

ga1.jpg

Stejně jako může potrápené střevo informovat mozek o tom, „co se děje dole“, může potrápený mozek vysílat signály do střev. Běžné zažívací potíže, jako jsou bolesti břicha, mírné křeče nebo špatné trávení, tak mohou být výsledkem emočního nebo psychického vypětí. Ruch a shon každodenního života, příliš málo času na sebe, napjaté termíny v práci a potíže s partnerem, to vše může mít vážný dopad na vaše střeva.

Zvládání stresu a cílená relaxace jsou důležitá doporučení pro harmonizaci citlivého zažívacího ústrojí.

Pokud je pro vás obtížné se uklidnit a vědomě se uvolnit, mohou vám pomoci relaxační techniky, jako je autogenní trénink nebo jóga. Kromě toho mohou pomoci rostlinné léky, například s mátou peprnou a kmínem, jako je například volně prodejný lék Gaspan®.

Gaspan® je rostlinný léčivý přípravek, který obsahuje unikátní kombinaci koncentrované mátové a kmínové silice pro úlevu od řady zažívacích obtíží.

Více se dozvíte na www.gaspan.cz

62fcc234ab99eobrazek.png

Gaspan enterosolventní měkké tobolky je lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

62fcc212e0df3obrazek.png