Odešla jsem do invalidního důchodu v letech, kdy elektrický psací stroj měla jen sekretářka generálního ředitele. My jsme měli k dispozici jen mechanickou kalkulačku. Cože, nevíte co to je? Zelená krabice velikosti A4, naťukneš číslo a pákou pohneš dopředu-vzad, zarachotí a číslo je přičteno. Jak šla doba, klopýtavě jsme držela krok s domácí elektronikou, ale s vývojem v kanceláři, počítač - no to nikdy!

A nastaly deště a povodeň v Karlíně ... muž přinesl počítač domů. Všechny ty šňůry a divné krabičky a blikající příšerky. A kolem létala slova - PC, modem, disketa, net, mail a jiné a jiné.

Tak jo, uvařím si kafe, sednu, koukám, píšu si papírky. Kdo mi ale řekne, co která klávesa na klávesnici znamená? Neexistuje žádný návod. Známí se smějou, to není potřeba, na to přijdeš.
Tak jo, jdu platit - ouha, heslo, aha papírek - a nejde a nejde - a hele, mám přepnuto na velká písmena. Ťuk - sláva, ale co to, chce to po mě 2. dig. podpis - chybička, máme jen jeden, tak znovu, předělat zadání a první příkaz je odeslán. Úžasná úleva, mám pocit, že se vznáším.

Nevím, proč se říká počítač, když ten můj nic nepočítá. Pro mě je to Dáma s kaméliemi. Opravdu se tak chová. Mám nastavený šetřič. Po 5 minutách přijdu - šetřič nikde. Znovu nastavím, OK - a zase nic. Aha, asi se jí nelíbí. Dám běžící text "Odpočívám, ty taky ??" a teď ještě barvu. Mladé dívky a starší ženy jsou prý na růžovofialovou, no právě takovou, co mám na sobě, tak jo. Nastavím a několik dní funguje bez problému. Až jednou koukám - je tam prostorový květ. Fialová mé Dámě přišla asi nudná.

A tak to jde dál, pracujeme, ale asi téma nudí - cink a Dáma zatuhla. Také vyřešíme - k její plné spokojenosti.

Jindy kouknu na poštu. Dáma se rozhodla, že došlé maily seřadí podle odesílatele a ne podle data ... Vracím se do dětství - ta krása objevování ...

A co vy? Už víte na co ta všechna tlačítka na klávesnici jsou a co všechno můžete dělat s myší?