K ekologickému článku mě inspirovalo moje letní cestování a nenápadné pozorování nás, lidí. Čtěte a bděte! A hlavně konejte!
Příklad druhý. Stánek s občerstvením na frekventované turistické trase. Provozovatel pokorně zakoupil EET kasu a ťuká do ní limonády, piva, vodu v plastových lahvích a kafe v papírovém kelímku. O nic dalšího při svém rychlém zastavení turisté ani moc nejeví zájem. Ačkoliv se zde přímo nabízí umístit prostě a jednoduše označené pytle a aspoň
Příklad třetí. V nejmenovaném obchodním řetězci se rozhodli, že své zákazníky zkrátka budou rozmazlovat. Ovoce a zelenina nakrájená v pidiporcích a zabalená v plastových obalech leží až v hrůzostrašných zástupech v regálech. Kamarádka mi nedávno poslala dokonce fotku oloupaného banánu ve fólii! Kam dál to ještě půjde? A opravdu je to nutné? Proč?
Něco navíc: Facebook jako pomocník
Máte pocit, že firma, od které si kupujete výrobky, by mohla omezit používání plastů? Napadají vás dokonce jako spotřebitelku konkrétní návrhy na změny? Vadí vám, že ve vaší kavárně dávají automaticky vše do kelímků „s sebou“, i když byste si poseděla klidně pár klidných chvil nad normálním hrnkem? Postrádáte ve vašem okolí dostatek kontejnerů na plasty? Ozvěte se!
- Ne nadarmo se říká, „jaké si to uděláš, takové to máš“. A „když nás bude víc, nebudeme se bát vlka nic“.
Váš hlas je důležitý! A ze všech možných komunikačních kanálů je asi nejrychlejší a hlavně nejúčinnější ten aktuálně nejvíce používaný: Facebook. Většina firem má svoje stránky, kde prezentuje svoje
Jak na to? Pište přes zprávy na Facebooku a ohlasy uživatelů. Pomocí hvězdiček a krátkého komentáře můžete jejich počínání také veřejně ohodnotit. I kdyby měla vaše snaha zůstat bez reakce (o čemž na základě svých zkušeností pochybuji), uděláte minimálně něco pro svůj dobrý pocit, že se nesedíte s rukama v klíně.
P.S. Nedávno koloval internetem příhodný obrázek. V popisu stálo: „Je to jen jedno brčko, řeklo sedm miliard lidí.“ Takže asi tak.
Přečtěte si také:
- Pozor na phishing: Podvody na internetu využívají s úspěchem naši naivitu!
- Sbohem, igelitky!
- Buďte eko, buďte in. Noste si na nákup vlastní tašku!
Nový komentář
Komentáře
Tady ani tak nejde o to třídění, protože v tom jsme my Češi fakt dobrý. Tady jde o to primárně ten plast neprodukovat - tzn. nekupovat vodu v PETkách když teče z kohoutku, nepoužívat plastové nádobí, kelímky, opakovaně používat igelitky, toho už se napsalo mraky... Ale s tím se musí každý poprat sám - někdo to dělá rád, někoho to obtěžuje....
No a to ostatní - ano, již mnohokrát jsem viděla, jak se obsah košů označených dle druhu odpadu vysypal na jedno auto, všecko dohromady. Jak kontejnery na tříděný odpad přetékají a kolem nich se válí fůra odpadu, který se už nevešel. Ani se příliš nedivím, že dost lidí to vzdá, když to vidí, a přestane se namáhat s tříděním, zvlášť když si pak přečte pár článků o tom, že o ten tříděný odpad vlastně ani nikdo nestojí, nikdo to nechce zpracovávat a válí se to v tunách zase na skládkách. A ne, nebudu si zřizovat účet na facebooku proto, abych tam psala firmám připomínky nebo hodnocení. Jestli se v tom někdo chce vyžívat a domnívá se, že tím udělal něco zásadního pro tuto planetu, ať si to užije, jen mi tak napadá, jak to dělali lidi v dobách, kdy žádný facebook nebyl? A že to není tak dávno? Že by třeba šli a posbírali ten čurbes, aby se to v přírodě neválelo, jako na té fotce?
Ovoce a zelenina nakrájená v pidiporcích je služba těm zákazníkům, kteří si chtějí koupit do práce svačinu. Jednorázové malé množství. Nechtějí si koupit od každého druhu ovoce či zeleniny celé kilo, protože by to nespotřebovali, a nemají v práci ani čas ani prostor na to, aby se tam s tím čistili, omývali, krájeli, míchali... Potřebujou něco malého a rychlého, už hotového, a jsou ochotní za to zaplatit. Kelímek, ve kterém se to nachází, je recyklovatelný úplně stejně jako třeba kelímek od jogurtu - nad kterým se nikdo nepozastavuje.
Matička Země si to vyřeší sama .. vždyť i skleněná flaška se po 100tisíci letech rozloží ..
takže brčka nebrčka vlastně není žádný problém ..
u nás ve Starbucks jede vše při starém ale kafe tam mají dobré jsem na něm už závislák ..
No s brčkama a talíři na jedno použití to fakt asi moc nevyřešíme , co ale nechápu vůbec , jsou zbytečně balené okurky v igelitové fólii !! To mi fakt hlava nebere , proč to tak je . Okurka má přece svůj přirozený obal- slupku, kterou stejně spotřebitel oloupe, tak k čemu ještě fólii ? Je spousta dalších absurdních zbytečností. Se divím , že třeba taky nebalí každé jablko či hrušku nebo švestky jednotlivě do fóliového obalu.
Jinak jo, jsem hrozně neekologický člověk. Raději si vezmu igelitku na nákup. Nosím si teda svou, nekupuju si většinou novou. To jen pokud se rozhodnu pro nákup náhodně. Ale je pro mě pořád praktičtější než plátěná taška, kde se mi protrhne jogurt, vyteče trochu smetana... pak to smrdí jak bolavá noha a i po vyprání od něčeho zůstanou fleky, že s tím člověk vypadá pak jako bezdomovec na vycházce. Ano, fakt jsem plátěné zkusila. A všechny tři mám flekaté, hnusné, zaprasené… a používám jen na převoz brambor.
Stejně tak si moc nedovedu představit větší setkání třeba nad grilovačkou, kdy si půjdu vypůjčit talíře od sousedů, protože těch mělkých máme jen 6. A nebo řeknu pozvaným že si mají vzít s sebou vlastní talíře a příbory? Ne, zcela neekologicky si prostě koupím plastové nádobí. Ano, jsem ničitel přírody.
A s tím omezování plastů od obchodníkům, moc se mi nechce běhat pro mléko s vlastní bandaskou a nechávat si zase jídlo balit do starých novin.
Tak možná jste nedávno viděli ty fotky z nádraží v Praze, jak stejně i tříděný odpad házeli na jednu hromadu. A sváželi to stejně smíchané. Takže ten provozovatel občerstvení to asi tak směsně vyřešil rovnou. Prý to lidi stejně netřídili. Takže ono to s tím tříděním - netříděním bude asi všude stejné. Jinak kontejnery na plasty tu máme. Většinou narvané jako prase, odpad se válí všude kolem, protože to už není kam vtlačit.
A stejně většina skončí ve spalovně, ne na recyklaci.
Ale ČR je prý na dobrém místě v třídění odpadu. Kdysi psali že z EU jsme na třetím místě. Jak to je dnes, to nevím.
Jinak ono s těmi plasty. Dřív jsem si koupila rohlíky. Po konzumaci jsem prázdný sáček ještě použila na svačinu. A pokud to přežil, ještě jsem ho něj hodila nějaký ten odpad, aby se využil úplně, než jsem dala pak koš na odpadky. Dneska si vezmu sáček, vložím rohlík, sáček se protrhne. Vezmu další sáček, vložím rohlík, sáček se protrhne. Minule se mi to stalo 3x. Že by se dal pak sáček ještě zužitkovat, na to zapomeňte. Díry má už jen po těch rohlících. Takže prostě hromada sáčků na vyhození bez použití. Takže logicky mám pak větší spotřebu. A takhle to dneska funguje s fůrou věcí, bohužel. Nejen u těch sáčků.
V naší republice máme přibližně 180 nemocnic s přibližně 50 000 lůžky. Převážná část nemocnic zrušila kuchyně a jídlo zajišťují Nemocniční cateringové služby. Čili plastové kelímky, plastové příbory 3x denně šup do pytle. Čaj + kelímky a opět do pytle na odpad. Celosvětově s fast foodama, a PET LAHVEMA....si ani nedovedu představit ty tuny a tuny plastového odpadu. Ano, .... „Je to jen jedno brčko, řeklo sedm miliard lidí.“
Snažím se třídit odpad.