Kamilo, na čem teď pracujete a jaké jsou vaše módní plány na léto?
Jak jen mi to moje role pracující maminky umožňuje, pracuji na několika řekněme mini divizích mého většího projektu. Ten se týká módy a jejího širšího kontextu jak ji za dlouhé roky působení v módním průmyslu vnímám. Přes léto se nezastavíme, protože svatební sezóna plynule přechází v plesovou. Mám hodně svatebních zakázek nejen z ČR. A mou srdcovou záležitostí je také něco pro nejmenší - dětské poklady.
5b054aac73b17obrazek.png

Jak vnímáte dnešní módu a fakt, že se ustupuje od fast fashion a přechází se na slow fashion?
Ta část mě samotné, která vnímá zodpovědnost za každý náš čin, ta se přirozeně raduje. Jedná se velmi důležitý krok a i přestože se obávám, že začít jsme měli již dávno, a že část procesů není již v plné míře a někdy ani částečně, vratná, jednoznačně slow fashion fandím.
Ta část mě, která v pozici fashion kouče posledních osm let dennodenně vnímá, co jsou lidé ochotni a schopni v rámci svých možností do změny vložit, se aktuálního trendu slow fashion v některých jeho ohledech upřímně obává. Jakýkoliv odklon od fast fashion je krokem kupředu. Je ale více než důležité, aby každý jednotlivec sám dokázal odpovědět na otázku, proč již fast fashion konfekci nakupovat nechce a co konkrétně potřebuje.
Již dlouhé roky sama upozorňuji na to, že i při nakupování/utrácení spotřebě/se vyplatí používat selský rozum, protože skrývá odpověď na mnoho otázek. Nenechme se ani u trendu slow fashion, ačkoli já sama jsem jeho hlubokým zastáncem nejen v módě, ale i v obecnější rovině slow life, zahnat dobrým marketingem do kouta. Ptejme se, pátrejme, poslouchejme intuici, srdce a rozum.
5b054bbc92977obrazek.png

Díváte-li se teď na mladé ženy a módní trendy, co byste jim jako návrhářka a odbornice vytknula, a naopak, čeho si na oblékání v dnešních dnech ceníte?
Všem bych poděkovala za jejich odvahu zkoušet nové a za to, že každý den najdou pár minut pro radost oblékat se - pro svůj dobrý pocit, pro svého partnera, pro okolí. Ty módně uvědomělejší obdivuji za trpělivost, kterou je třeba prokázat, aby v široké, ale vlastně stále stejné nabídce nacházely přesně to, co potřebují a chtějí. Také za podporu lokálních značek a začínajících designérů. Vědomí klienti se srdcem na pravém místě jsou těmi potřebnými 14 % aktivního světa, kteří mohou změnit svět k lepšímu skrze svůj přístup k módním nákupům.
5b054c0441a72obrazek.png

Mnoho žen stále ve svém osobním stylu trochu tápe, co byste jim poradila, aby se lépe našly? Jak by podle vás měl vypadat základ šatníku každé ženy?
Náš osobní unikátní styl je vlastně celoživotní cesta. Ptát se sám sebe zcela upřímně kdo jsem a kam jdu, s kterými barvami a detaily cítím, že vyzařuji něco víc než 5b054c1ecb0ebobrazek.png5b054c3586229obrazek.pngv jiných outfitech atd. Vracejme se ke vzpomínkám na oblečky, které sice už nejsou součástí našich šatníků, ale měly jsme je rády, líbily jsme se v nich samy sobě i okolí – máte-li fotografii, vytiskněte si ji a napište si k ní, čím to bylo, že na onu věc s radostí vzpomínáte? Právě tyto definice vám ukážou, jaké konkrétní kusy jsou dobrým základem vašeho šatníku. To, co vám jednou fungovalo, bude fungovat znovu a ještě lépe, když onu věc vlastními návrhy upravíte. Hlubší kapsy? Kapuce? Trochu kratší délka? Definujte, co se vám líbí a nechte si ušít např. jarní kabát dle vlastního návrhu.
Pracujte s kolážemi, pište si poznámky, tiskněte a ukládejte inspiraci z internetu. Klíč ke svému stylu najdete s pomocí odborníka – dobré krejčové – sama.

Můj skromný osobní dotaz na závěr se týká ženského sebevědomí. Myslím si, že mnoho žen se obléká podle představ svého partnera a neposlouchá svůj vnitřní hlas a svou osobnost. Co na to říkáte? Jak najít ten správný balanc?
V okamžiku, kdy se naučíte pravidla svého stylingu, tj. budete poslouchat svůj vnitřní hlas a převedete ho do tvorby malého efektivního šatníku, pak můžete pravidla zvesela porušovat. Protože víte proč a kdy, protože víte, kam až můžete zajít, abyste stále zůstala sama sebou a přitom splnila představy či přání  partnera. Znám mnoho případů, kdy se žena nechá zcela vést partnerem, je krásná, září a oba jsou spokojeni. Znám ale také mnoho případů, kdy jsou ženy ve velkém vnitřním napětí a místo na svůj pocit v prvé řadě myslí na to, že to či ono by se partnerovi nelíbilo.
5b054b7295faaobrazek.png

Kdo je Kamila Vodochodská?

Kamila je módní návrhářka, koučka a stylistka. Své tvorbě a práci v módní branži se věnuje již mnoho let, a jak sama říká: „Žádný učený z nebe nespadl. Světem módy jsem prošla křížem krážem, abych vždy dokázala nabídnout nejlepší služby.“

Na sobotní akci Den pro mou mámu si s Kamilou můžete přijít popovídat na téma Co sděluji svým šatníkem, co se nosí a co komu sluší. 

Co je to „Slow Fashion“?

  • s termínem přišla v roce 2007 Kate Fletcherová z londýnského Centra pro udržitelnou módu
  • hnutí odmítá masovou výrobu, podporuje menší podnikání a fair trade
  • propaguje lokální produkci, ekologické materiály a tradiční postupy
  • neuznává krátkodobé trendy, klade důraz na kvalitu a nadčasovost
  • podporuje recyklaci módy a chce zpomalit masovou spotřebu

Mohlo by vás také zajímat:

Uložit

Uložit

Reklama