Problém s otěhotněním řeší stále více žen. Problémů, proč se otěhotnění nedaří, je více. Jedním z nich je odkládání do pozdějšího věku. Málokdo již dnes rodí ve věku kolem 18 – 20 let, jako to bylo v generaci našich babiček nebo žen, kterým je dnes padesát let. V současnosti je průměrný věk prvorodičky v České republice 31 let. Zvyšující se věk matek negativně ovlivňuje šanci mít vlastní vytoužené dítě, ale to dnes ví již mnoho žen.

Plodné období ženy je vždy časově ohraničené, stejně tak je daný počet vajíček, se kterými se žena rodí. Tento počet vajíček ve vaječnících nazývají odborníci termínem „ovariální rezerva“ (latinsky ovarium = vaječník). Tato rezerva se ale během života postupně snižuje. S úbytkem vajíček zároveň klesá i pravděpodobnost přirozeného početí. A to hlavně po 35. roce života ženy.
V našem speciálu se zaměříme na vysvětlení, jak se dá tato „ovariální rezerva“, tedy rezerva vajíček ve vaječnících posoudit pomocí speciálního AMH krevního testu. Jeho výsledek může ženě odpovědět na otázku, do jaké míry je vhodné mateřství dále odkládat. Ženy stejného věku totiž mohou mít naprosto odlišnou ovariální rezervu ve vaječnících. Test není hrazen zdravotní pojišťovnou a je možné si ho vyžádat u svého gynekologa.

Jak lze posoudit rezervu vajíček?

Test AMH měří hladiny tzv. Antimülleriánského hormonu (zkratka AMH), který je produkován vaječníky ženy, a ovlivňuje dozrávání vajíček. Změřením jeho hladiny v krvi je možné přesně stanovit velikost ovariální rezervy. A tedy i to, zda může těhotenství odkládat, nebo je nejvyšší čas k otěhotnění.

Jak se test odebírá?

Krevní vzorek může být odebrán jakýkoliv den menstruačního cyklu. Je důležité vědět, že hladina AMH může být přechodně snížena během užívání hormonální antikoncepce.

Jaký je výsledek?

Výsledek z laboratoře musí vždy vyhodnotit lékař v kontextu s celkovým zdravotním stavem ženy.  Používá k tomu speciální graf, ze kterého odečítá ovariální rezervu. Velikost ovariální rezervy, tedy kolik má žena vajíček ve vaječnících, pomůže ženě odpovědět na otázku, zda má ještě čas těhotenství odkládat. AMH test není jen testem rezervy vajíček ve vaječnících. Může být klíčem k řešení životních rozhodnutí.

Čtěte naše články, které pro vás připravujeme s odborníky. Budeme rádi, když toto téma bude inspirací pro ty z vás, které chcete mít dítě, a nevíte, jak jste na tom se zbývajícím počtem vajíček. Protože to, co nejde vrátit, je čas. A pro plození je bohužel dost důležitý.

Čtěte také:

Reklama