Zdá, že české babyboxy rostou jako houby po dešti. Už je jich v nemocnicích třináct, do konce roku jich přibude dalších šest. „Nic ale není růžové, jak to na první pohled může působit. Za každým babyboxem je nezměrný kus práce nadšenců. A únava je někdy znát,“ říká předseda sdružení Babybox pro odložené děti – Statim Ludvík Hess.

Tři slezské babyboxy budou slavnostně zprovozněny 7. listopadu – v 11 hodin ve Frýdku-Místku, ve 12 hodin v Ostravě a ve 14 hodin v Opavě. Tím to ale letos nekončí!

„Pokračujeme 19. listopadu ve 12 hodin v Nemocnici Chomutov. Osmnáctý český babybox otevřeme na Mikuláše, tedy 5. prosince ve 12 hodin v Nemocnici Kolín, devatenáctý vánoční v pravé poledne 23. prosince v Nemocnici Jindřichův Hradec,“ vyjmenoval Hess. Dvacátý babybox plánuje jeho sdružení otevřít v Nemocnici Šumperk 19. ledna 2009.

Pět otázek pro „babyboxového taťku“ Ludvíka Hesse

1. Z častých zpráv od vás, ale i z jiných médií, to působí, že jde všechno jako po másle. Jde skutečně všechno jako másle?
V žádném případě. To tak může vypadat díky tomu, že zveřejňujeme hotové výsledky – ohlašujeme nové instalované babyboxy, zveřejňujeme sponzory. Skutečnost je ale taková, že toho všeho dosahujeme i za cenu absolutního vyčerpání.

2. Co vás nejvíce vyčerpává?
Samozřejmě shánění financí. Technicky – mám na mysli výrobu schránek – to máme už zajištěné. S těmi penězi to ale v žádném případě není tak jednoduché, jak se může na první pohled jevit.

3. O zachráněných dětech se dobře čte, aktivity vašeho sdružení mají nemalou publicitu. Mnoho lidí jim i veřejně fandí. Znamená to, že se i rozšířil počet lidí, kteří pro sdružení pracují?
Bohužel ne. V tomto směru se nic nemění. Stále to zůstává na několika jedincích.
Mluvil jsem o sympatiích, babyboxy mají ale i odpůrce, kteří tvrdí, že schránky vycházející vstříc nezodpovědným rodičkám.

4. Narážíte často na hlasité odpůrce?
Tak v tom si stěžovat nemůžeme. S odpůrci se setkáváme jen minimálně. Na nějaké problémy jsme narazili například v královehradecké nebo plzeňské nemocnici. Lidí, kteří ale projektu fandí, je nesrovnatelně více.

5. Do konce roku bude v Česku 19 babyboxů, kulaté číslo oslavíte v polovině ledna. Máte, co se týče počtu schránek, nějaký cíl?
Moje vize je zajistit minimálně padesátku babyboxů do pěti let. A to je myslím reálné, jen to vyžádá spoustu další práce a další spolupracovníky.

14 odložených dětí, 14 zachráněných dětí
(jméno vybrané zdravotníky, datum a místo nalezení)

Sonička
17. únor 2006, Praha

Janička
25. únor 2006, Praha

Petřík
26. únor 2006, Praha

Liduška
9. červen 2006, Brno

Adam Ježíšek
21. prosinec 2006, Praha

Mario
3. duben 2007, Praha

Staník
9. červen 2007, Olomouc

David
1. červenec 2007, Praha

Zoja
6. říjen 2007, Praha

Markétka 
15. prosinec 2007, Praha

Petruška
12. únor 2008, Praha

Terezka
17. březen 2008, Olomouc

Lucinka
polovina července 2008, Mladá Boleslav (Třinácté zachráněné mimino přišlo na svět netradičně. Jeho máma, cizinka, se ozvala zakladateli babyboxů v Česku Ludvíku Hessovi těsně před porodem.)

Klárka
20. červenec 2008, Praha

Sonička, zachráněné novorozeně č. 1Jen malé připomenutí:
Babybox je označení pro speciální schránku, kam mohou matky anonymně odložit své novorozené dítě, o které se z nějakého důvodu nemohou starat. Ty mají rozměry 100 x 60 x 50 cm, je v nich teplota 28 stupňů a nechybí jim větrání. Když do schránky vloží matka dítě, aktivují se vizuální i akustické senzory, které přivolají zdravotníky. Jeden babybox přijde asi na čtvrt milionu korun.Patříte mezi zastánce, nebo spíše odpůrce babyboxů?

Reklama