Syndromem suchého oka trpí přibližně jedna třetina populace. Projevuje se pálením a drážděním očí, nepříjemným zarudnutím, pocitem cizího tělesa v oku. Příčinou těchto potíží je narušený slzný film.

Co je to slzný film?

Slzný film zabezpečuje zvlhčení povrchu oka, mechanickou a antibakteriální ochranu a  také částečnou výživu rohovky. Je to tenký film na povrchu rohovky a spojivky, který se skládá z 3 vrstev. První vrstva obsahuje především hlenové látky, snižuje povrchové napětí vody a váže střední vrstvu slzného filmu. Střední vrstva je nejsilnější a její základní funkcí je omývání a zvlhčování povrchu oka. Třetí vrstva obsahuje látky tukového charakteru a má za úlohu zvyšovat povrchové napětí slzného filmu a snižovat jeho odpařování.

eye

Co dělat při poškození slzného filmu?

OcutearPři narušení této ochranné vrstvy vznikají nepříjemné pocity v oku, štípání nebo dokonce zarudnutí. Lékaři v tomto případě doporučují používat tzv. umělé slzy, a to z jednoho prostého důvodu. Umělé slzy nahrazují funkci slz přirozených a pomáhají vytvářet na povrchu oka stabilní vrstvu slzného filmu, čímž odstraňují problémy spojené se syndromem suchého oka. Ideální náhradou slz jsou samozřejmě kapky založené na přírodní bázi, bez obsahu konzervačních látek. Jedny z mála na trhu jsou např. oční kapky OCUTEARS obsahující 0,15 % roztok kyseliny hyaluronové. Užívat je mohou dokonce i nositelé kontaktních čoček, a to díky absenci konzervantů a jejich vysoce lubrikačním schopnostem.

Více na www.mrkejte.cz a na FB stránkách www.facebook.com/mrkejte?fref=ts

Reklama