Protože miminko ještě nemá vyvinutou střevní mikroflóru a navíc mu chybí dostatek pohybu, nejsou bolesti bříška ničím neobvyklým. Nadýmáním trpí hlavně chlapečkové, které dokážou prdíky pořádně potrápit.

Proč vznikají v dětském bříšku plyny?

Mléko podléhá v trávicím traktu kvasným procesům, při kterých vzniká plyn. Další příčinou existence plynu v žaludku a ve střevě je i rychlé, hltavé sání dítěte, při kterém polyká vzduch. Na vině mohou být také látky obsažené v mateřském mléce, proto pokud miminko kojíte, nejezte žádné potraviny, které nadýmají, např. luštěniny, vejce, květák. Pozor také na hrušky a na perlivé nápoje, ty by se měly pít jen v nepatrném množství.

mimi

Jak si poradit s nadýmáním

  • Správným odříhnutím po kojení
  • Masážemi bříška, v lékarně je k dostání např. mastička s názvem Pupíček
  • Přitahování kolínek k bříšku
  • Kojením z jednoho prsu, nestřídat prsa, není li to z jiného důvodu potřeba
  • Pomocí kapek (např. Lefax, Sab Simplex )
  • Čajem pro kojící matky, který působí proti nadýmání, například kmínový, fenyklový nebo heřmánkový
  • Pomocí rektální rourky, jde o tenkou gumovou hadičku o různém průměru podle věku dítěte, prodává se ve zdravotnických potřebách. Dítěti neublíží, ale použijeme ji jen občas, abychom nedráždili konečník

A co prdíky?

Břišní stěna je po narození slabá a teprve během prvních šesti měsíců se zpevňuje tím, jak dítě roste a sílí jeho svalstvo. Novorozenec a malý kojenec se ještě neumí účinně zbavit plynů ve střevech. Ty mu pak způsobují bolení břicha, prdíky jsou pro miminko vlastně vysvobozením.

Tempramentní holčičky

Proč trpí na plynatost a prdíky více chlapečci než holčičky se přesně neví. Výzkumy ukazují, že plynatost u novorozenců může být způsobena mnoha rozličnými faktory, včetně temperamentu... A je to jasné - holčičky mají více pohybu, jsou prostě od přírody temperamentnější. A prdíky? Ty se s chudáky chlapečky táhnou po celý život :))

Článek byl konzultován s dětským lékařem MUDr.Jiřím Jacklem.

Čtěte také:

Reklama