Do kin právě vstupuje film Národní třída, jenž byl natočen podle stejnojmenné úspěšné knihy Jaroslava Rudiše. Nejpřekládanější dílo autora zaznamenalo velký ohlas hlavně v Německu a dočkalo si i několika divadelních a rozhlasových zpracování. V Česku vyšla autodiokniha, kde exceloval v roli hlavního hrdiny - chlápka, kterému říkají Vandam, herec Hynek Čermák.
Národní třída
Ten byl také nakonec obsazen do hlavní role ve filmu. Kupodivu si to režisér Štěpán Altrichter dlouho rozmýšlel a nebyl si svým záměrem jistý: „Hynek Čermák je absolutně výborný herec, chlap sympaťák a skvěle namluvil audioknihu Národní třída. Napřed jsem se však jeho obsazení bránil. Vadila mi jeho známost. Zkoušeli jsme tedy asi rok jiné herce. Ale musel jsem uznat, že jsem v Čechách lepšího herce pro roli Vandama nenašel. Nakonec jsme měli co dělat, aby nám ten nevychovaný egoista až moc nepřirostl k srdci,“ vysvětluje situaci režisér.

Po boku Hynka Čermáka se ve filmu v roli Psycha představí Jan Cina. Mladý kolega z práce je pro hlavního hrdinu tak trochu jako syn, kterého nikdy neměl. Nebo že by to bylo jinak? A co všechno vlastně raplovsky věcný muž před světem skrývá? 
Národní třída
Půvabnou hospodskou, kvůli které je hlavní hrdina ochoten udělat cokoli, ztvárnila Kateřina Janečková, kterou známe ze seriálů Ošklivka Katka či Labyrint. A hlavně pak z jejích divadelních rolí, např. v Jakub a jeho pán. Mimochodem, hospoda Severka, v které se odehrává podstatná část děje, je už i pro vznik knižní předlohy velmi podstatná. Nejenže Rudiše inspiroval pro napsání knihy kamarád, který chodil do hospody jménem Severka, ale sám autor v jedné takové Severce také své dílo napsal. Zdá se, že podobných Severek je podle ohlasů celkem dost. A že i v nich sedí jejich Vandamové. 
Národní třída
Bratr v podání Jiřího Langmajera jako by snad ani nežil na stejné planetě. Vyslyší Vandamovu žádost o pomoc?
Národní třída
Vandam, hlavní hrdina Národní třídy, má rovnou několik vlastností až nadmíru typických pro dnešní dobu. Vedle jeho životní frustrace, která spočívá v tom, že nezvládl adaptaci na nový společenský systém, je tu i narcismus, asi hlavní psychická choroba naší doby. A přes to, a možná i kvůli tomu, je to sympaťák, který má dobré srdce a v tom, co cítí a dělá, má asi tak stejně pravdu jako vy a já,“ říká režisér filmu Štěpán Altrichter. A dodává, že ho populární herec zahrál tak bravurně, že ani z pozice režiséra nemůže říct, jestli je tento jeho Vandam sympaťák, nebo nebezpečný rváč. To prý ať si divák posoudí sám. 

Ve filmu hraje podstatnou roli i hudba, která dokonale dokresluje náladu snímku. Mimo jiné tam zazní několik amerických originálů tzv. black music z šedesátých let, na úplném konci filmu pak písnička Umakartu Vlci u dveří, která prý Jaroslava Rudiše inspirovala už při samotném psaní knihy.

foto: FALCON a.s.

K filmu se ještě v nejbližších dnech vrátíme v rozhovoru s Hynkem Čermákem.

Přečtěte si také: 

Reklama