muzeum-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Pokud jste ještě nestačili navštívit nejúspěšnější výstavu roku 2022 - Nikdy se nevzdáme!, nezoufejte, v Historické budově bude totiž k vidění až do dubna. Navíc se můžete těšit na dalších pět expozic, které se chystá Národní muzeum během roku představit.

První dámy – móda a styl

Móda a styl jsou důležitou součástí sebereprezentace, zejména pokud zastáváte tak významnou roli, jako je první dáma. Jak se za posledních sto let změnil styl oblékání manželek našich prezidentů se můžete podívat v nové výstavě Národního muzea nazvané První dámy – móda a styl, která bude návštěvníkům zpřístupněna v dubnu. K vidění bude velká společenská toaleta Hany Benešové, šaty Livie Klausové, ale také volnočasové kousky jako například svetr Olgy Havlové, boty Charlotte Masarykové a osobní věci typu pudřenky Viery Husákové, kterou u sebe měla v osudnou chvíli pádu vrtulníku.

prvni-damy.jpg
Zdroj foto: Národní muzeum 

Baroko v Bavorsku a Čechách

Tuto výstavu pořádá Národní Muzeum společně s Domem bavorských dějin a zpřístupněna bude v prosinci. Baroko je velkolepým uměleckým stylem naší historie a stejná má být i nová výstava. K vidění budou vzácné předměty malířství a sochařství, jimiž se doba baroka může náležitě pyšnit, ze státních i soukromých sbírek.

baroko-2.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Padesátá léta

V Československu jsou padesátá léta charakterizována utužováním komunistického režimu, vykonstruovanými procesy v čele s popravou Milady Horákové či odsouzením jedenácti českých hokejových reprezentantů za vlastizradu, ale také založením Československé akademie věd, Divadla Na zábradlí a Semaforu. Československá televize zahájila své vysílání, Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka se stihli vrátit z expedice po Africe a Americe a znovu odjet na další expedici do Asie, Austrálie a Oceánie.

Výstava nazvaná příhodně Padesátá léta vám představí předměty tematizující oblast perzekucí, politiky, společnosti, kultury a zahraničí.

Hudební turné

Výstava Hudební turné na Malé Straně na podzim představí současné kapely i historicky známé skladatele společně s dobovými předměty.

blobid0.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Emil Holub

Náprstkovo muzeum otevře na jaře výstavu s názvem Emil Holub, která návštěvníkům přiblíží osobnost tohoto slavného českého světoběžníka. K vidění budou taktéž předměty jako mapy, fotografie či deníky.

Dětské muzeum

Expozice Nové budovy Národního muzea, která se pro nejmenší návštěvníky otevře už v první polovině tohoto roku a přinese sebou mnoho zábavy prostřednictvím předmětů, ilustrací, komiksových kreseb a obrázkových manuálů.

Zdroj informací: tisková zpráva Národního muzea, Kudyznudy.cz, autorka článku, wikipedie.cz