Když si před rokem média všimla, že se o soutěž o novou knihovnu na Letenské pláni uchází také slavný architekt českého původu Jan Kaplický, cítili všichni, že kdyby zakázku opravdu získal, bylo by to „něco“.

Jan Kaplický zakázku získal. Jen veřejnost z toho zas tak nadšená není. Navrhl funkční budovu pro 10 milionů svazků, které budou po objednání ke čtenáři putovat pouhé 3-4 minuty! To je sen, sen a ještě jednou sen. V Národní knihovně dnes čekáte na knihy i několik dní. Navíc design je fantastický a na místo, kde bude stát, se skutečně hodí. Bude na hradčanské straně a bude tak tvořit druhý pól Národnímu technickému a Národnímu zemědělskému muzeu (spolu s kachlíkárnou) na druhé straně pláně. A bude to důstojná velkolepá stavba.

Zelená s fialovou?

A proč sakra ne? Kaplický navrhl budovu, na kterou se budou jezdit dívat cizinci z celého světa. Navrhl ikonu a je jen dobře, že to navíc bude knihovna. Ne, je to vůbec nejlepší, že to bude knihovna. Nejblíže to sice budou mít z Právnické fakulty (nezaslouží si to), ale ani z Filozofické to nebude daleko, relativně blízko to budou mít i suchdolští. Koleje Větrník, Hvězda a Kajetánka budou od knihovny 14 minut cesty nejdéle, bude to skvělé.

Živý design zatraktivní navíc zcela jistě Národní knihovnu, o které už teď snad každý bude vědět, kde se nalézá (ano, i někteří velmi vzdělaní kamarádi mne překvapují tím, že netuší, kudy se do ní dostanou – ne že by vchod v areálu Klementina byl dostatečně důstojný). Teď bude konečně celý tenhle proklatý národ vědět, kde jsou uloženy jeho skvosty.

Budou vysoko nad Vltavou, takže už jim nebude hrozit, že by je zničila povodeň. Budou ve výrazné zeleno-fialové, dokonale propracované budově s krásným výhledem na Prahu, odkud bude tato kynout Čecháčkům a hrdě říkat: Já jsem tvoje Národní knihovna, ve mně máš všechno vědění.

Čecháčci nezklamali

A jak se dalo čekat, národ nezklamal. Nečetl jsem celou diskusi na zpravodajských serverech, protože to není nutné. Stačí nadpisy. Přesně podle včerejšího vzorce – zda ono se to bude hodit a zda to nikoho neurazí. Blah! Tolik iracionálního odporu včetně nadávání na „Cajzly“ (dnes se stydím, že jsem Moravák) a pitomoučkých dotazů, „Proč musí být všechno národní v Praze,“ se hned tak nevidí. Protože nebýt Prahy a těch potroublých obrozenců, kteří chtěli svou Národní knihovnu, žádný národ by nebyl. Proto.

Navíc se vsadím, že ani jeden z „odpůrců“ stavby v Národní knihovně nikdy nebyl (a nedivil bych se, kdyby v knihovně nebyl vůbec nikdy, snad se školou v dětství). Já ji nemám rád, nesnáším to hledání, to čekání, tu dobu... Ale tohle je něco jiného.

Navíc ředitel Národní knihovny mimo jiné slíbil, že v uvolněných prostorách Klementina poskytne zdarma kanceláře Obci překladatelů, což je další více než záslužný čin. Takže klidně Vochomůrku i s Křemílkem.

Sešlo se prý přes 350 návrhů z celého světa, vyhrál Kaplický. Byl to favorit a ukázal, že ne nadarmo. A co s nesouhlasícím „národem“? Řekl bych, že tuším, co by Kaplický řekl, kdyby mohl. Řeknu to za něj: Jděte se vycpat, Čecháčci!

Reklama