Vážená paní redaktorko, milé slevymilující Ženy-in!

Přestože jsem se narodila na zámku, mám krev červenou jako všichni ostatní. Od malička jsem postávala se svojí babičkou každý týden brzy ráno u partiovky na ty nejlepší kousky látek za nejlepší ceny jen pro ty, kteří přijdou první. A vyplatilo se. Babička švadlena mi ušila z těch nejkrásnějších, leč nejlevnějších látek ty nejkrásnější šaty ve městě. Trumfla jsem kdejakou Dámu, která odcházela se šaty z vyhlášeného krejčovství.

Naučila jsem se hospodařit, a proto mám mnohdy víc než ostatní, kteří mají víc peněz. Od oblečení počínaje, spotřebním tovarem procházeje, jídlem, korunou denního života, konče. Mám svoje pevné zásady, pod které nikdy nejdu. Roštěnku nebudu dělat dnes, když mají v masně levnou vepřovou kýtu, přestože jsem pro ni původně šla. Smůla, odkládá se na příště, budou skvělé řízky. K tomu koupím levná kuřecí křidýlka a stehenní řízečky, které dám do mrazáku.

Při umývání nádobí jsem sice ještě v dobré polovině mycího přípravku, ale v obchodě probíhá ta nejúžasnější cenová akce. Koupím hned dva litry a půl roku se nestarám. Toaletní papír mi nemůže nikdy, ehm, v polovině akce dojít, protože ten nejjemnější si pojistím celým nekončícím balením ve chvíli, kdy mají obchodníci rozdávavou a slevňují nejvíce.

V žáru letního slunce a s žabkami na nohou myslím na sníh, který přijde když ne v prosinci, tak v lednu určitě. S krabicí zimních bot se sedmdesátiprocentní slevou se při jejich koupi v červenci vůbec nemám za blbce a klidně přitom v druhé ruce držím kornout se zmrzlinou. S úsměvem se otáčející lidé mi jsou vcelku ukradeni. Úsměv zamrzne v zimě jim, ale z vyšplhaných cen zimních bot, za to já budu mít nohy v teple a důvod se smát.

Pro značkové plavky na letní dovolenou chodím výhradně ve sněhulích a s červeným nosem od mrazu. V tu chvíli jejich ceny v obchodě dozrávají na tu nejlidovější ceničku. K tomu obejdu pár obchůdků, kde nakoupím další  cenově zrající garderóbu na moji notičku, a dovolená v létě mě absolutně nerozhází.

Některé fantasticky levné kousky koupím vícekrát. Moje známá má známé, a jak už to chodí. Domluvíme se na ceně. Něco navíc pro mě, něco pro ni, a ve finále musí být spokojený každý, ten který nakoupí, i my prodávající.

Takže hodně věcí mi tak vyjde naprosto zadarmo, neboť si je tímto víceprodejem po známých mé známé zaplatím úplně. Už myslím na Vánoce, protože teď je na to ten nejlepší čas. Tajemství mít málo, a přitom mít víc než ostatní, je umět nakupovat a přitom šetřit. 

V každém případě - na zámku jsem se narodila, ale nejsem kněžna. Možná ve mně bloudí duch dávné hradní paní, když se obléknu do těch nejkrásnějších, byť nejlevnějších šatů, ale miluji slevy, slevy, slevy jako ten nejobyčejnější člověk.

Pozdrav všem posílá
Ema K.   


Vážená paní Emo, vy v tom tedy umíte chodit! Skoro vám vaši prozíravost závidím. Děkuji za krásný příspěvek psaný krásnou češtinou!