65c20ef9a9fcaobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Je to jednoduché, vytvoříte ze silných stonků jednotlivé řízky - ty těsně pod očkem mírně šikmo seřízneme, spodní listy odstříhnete a ponecháme dva až tři vrcholové a dáte je do sklenice s vodou. Pak už jen čekáte, až zakoření. Řízky s kořínky vysázejte do nového substrátu do květináče, kde vám v létě budou dělat radost.

Lidově se muškátům říkalo čapí nos, honzík, hovník nebo růžovice. Milovaly je už naše babičky a často zdobí v truhlících naše okna a terasy. Pěstování je snadné, muškáty jsou odolné a vydrží hodně. Odolnost se vztahuje i na škůdce a choroby.

Pokud je máte na přímém slunci, snesou i polední úpal. Prospívat ale budou i v polostínu. Můžete je kombinovat s ostatními květinami, které hezky poskládáte do truhlíku nebo do závěsného květináče. Podle rady našich babiček muškáty patří spíš na západní stranu. Západní slunce podpoří růst plodů a je nejvhodnější pro násadu poupat a květů. Po odkvětu je třeba jednotlivé stvoly pravidelně odstraňovat nůžkami. Rostlina bude hned vypadat k světu, navíc tím významně podpoříte její kvetení.

65c20ead55786obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Muškátů je mnoho druhů, kvetou jasnými a výraznými barvami celé léto. Je dobré jim dopřát pravidelnou zálivku a přihnojování. Snesou ale i sucho. Na zimu se musí uklidit před mrazem, ideálně do místnosti, potřebují teplotu mezi 6 až 10 °C. nezapomeňte, že potřebují také světlo a menší zálivku. Rostliny je před zazimováním nutné seříznout, ideálně letní výhony, aby rostlina měla jednu třetinu své velikosti.

Zdroje: autorský článek na www.zahradnictvi-flos.cz