Statistiky uvádějí,  že spotřeba alkoholu navíc rapidně roste ve dnech, po kterých následuje pracovní volno. Takovými jsou i blížící se vánoční svátky a oslavy konce roku, během nichž vypije až čtvrtina dospělých obyvatel ČR více alkoholu než v ostatních měsících roku. Nadměrně pijí v tomto období i lidé, kteří jinak alkohol konzumují velmi málo.

jat1.jpg

Důvodů k pití o svátcích je mnoho, značný prostor nabízí například předvánoční společenské  akce. O Vánocích si pak někteří potřebují alkoholem zlepšit náladu, jiní zahnat pocity osamělosti, úzkosti či deprese, což má ovšem na psychiku přesně opačný účinek. Velmi intenzivní, co se nadměrného pití týče, bývají pak již tradičně oslavy konce roku.

Velké zdravotní riziko v tomto období představuje zejména tzv. binge drinking neboli nárazové pití. Ohroženi jsou jím především ti, kteří obecně pijí málo nebo pouze výjimečně a jejich tolerance vůči účinkům alkoholu je velmi nízká,“ říká MUDr. Emilie Niedobová, primářka interního oddělení nemocnice v Kolíně. Lidí, kteří pijí tímto vysoce rizikovým způsobem, obecně přibývá, a to i mezi mladými lidmi, nebo dokonce dětmi.

Rizika nárazového pití alkoholu
O nárazovém pití mluvíme tehdy, pokud je při jedné příležitosti překročeno množství 36–40 g čistého alkoholu. Pro představu – sklenka vína, velké pivo či panák obsahují přibližně 16-18 g čistého alkoholu.
Překročení tohoto množství může být pro lidi, kteří nejsou zvyklí pít velmi nebezpečné. Hrozí například život ohrožující akutní otrava alkoholem, při níž dochází k metabolickému rozvratu, útlumu životně důležitých reflexů a dechového centra. S nárazovým pitím navíc úzce souvisí také další rizika jako dopravní nehody, úrazy nebo zranění, která mohou končit fatálně.

Nebezpečné zdravotní důsledky
jat2.jpgKonzumace alkoholických nápojů je pro lidský organismus obecně škodlivá. Alkohol zvyšuje riziko vzniku až 200 různých typů onemocnění a je nejčastější příčinou jaterních chorob na světě. „Poškození jater, ve kterých se metabolizuje přes 90 % alkoholu, může být mírné a projevovat se například jako ztukovatění neboli steatóza jater. Ta se může rozvinout již po 3 až 7 dnech intenzivní konzumace alkoholu,“ upozorňuje MUDr. Emilia Niedobová. Po několika letech pravidelného užívání alkoholu ale může dojít k mnohem závažnějšímu poškození, jako jsou alkoholová hepatitida či cirhóza. K cirhotické přestavbě v játrech dochází průměrně asi po 10 až 15 letech, při velmi intenzivním pití se ale může rozvinout již během 1 až 2 let.

Zmiňovanou steatózu jater  lze při několikatýdenní alkoholové abstinenci zvrátit. Regeneraci jaterních buněk lze podpořit i užíváním hepatoprotektiv, jako je například v ČR volně prodejný lék Essentiale®. Essentiale® 300 mg obsahuje látky přírodního původu, tzv. esenciální fosfolipidy, které přispívají k obnově struktury a funkce jaterních buněk a zároveň zvyšují jejich odolnost vůči nepříznivým vlivům, jako je mimo jiné právě i alkohol.

esess.jpg

Essentiale® 300 mg tvrdé tobolky je volně prodejný lék k vnitřnímu užití. Obsahuje phospholipida sojae praeparata. Čtěte pozorně příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Reklama