Umělý, lépe řečeno technický sníh je běžnou součástí každé zimní sezony. A kvůli tomu, že v důsledku globálního oteplování máme čím dál tím méně sněhu přirozeného, se stává prakticky nutností na většině sjezdovek. Není ovšem umělý sníh dalším hřebíčkem do rakve už i tak člověkem devastované Země?
Co je to umělý sníh?
Umělý sníh, jak podotýkají jeho obhájci, není žádná chemikálie ani se k jeho výrobě ničeho takového nevyužívá. Je v podstatě závislý na přírodních procesech a fyzikálních zákonech. Laicky řečeno jde o to, že rozprášíme-li při teplotě kolem -2 až -5 °C (a nižší) vodu na správně velké - ani moc, ani málo - kapky a dostaneme-li ji dostatečně vysoko, tak nám před dopadem na zem vytvoří vločky. Umělý sníh tedy nemůže nahradit nedostatek chladu - nahrazuje pouze nedostatek srážek.
lak 2. - je jen
Aby vznikl umělý sníh, nepotřebujeme vodu čistou. Naopak, voda bez jakýchkoliv příměsí – tedy dokonale destilovaná, začíná mrznout až pří -40 °C. Optimálními zdroji jsou tedy přirozené toky – horské říčky a potoky. Masivní čerpání z nich už ovšem je zásahem do ekosystému a může ho, při nešetrném zacházení, narušit. Používá se samozřejmě také voda z vodovodů – většinou užitková.
Aby bylo dosaženo lepšího zamrzání při vyšších teplotách, přidává se do části vody obvykle prostředek zvyšující množství takzvaných nukleátorů – tedy jakýchsi jadérek, kolem kterých dochází k mrznutí vody – většinou jde o prostředek, který je vyroben na bázi bakterií Pseudomonas syringae, což jsou takzvané fytopatogenní bakterie – tedy bakterie způsobující nejrůznější choroby rostlin. Jejich užití k výrobě technického sněhu je však prý zcela bezpečné.
Technický sníh je jiný
Jiné vlastnosti technického sněhu ve srovnání s přírodním jsou dány tím, že při teplotách mezi -10 a -15 °C vznikají vločky tvarem připomínající destičky, zatímco při teplotách nižších či vyšších vznikají jakési šestiboké hranolky. Vyšší vlhkost vzduchu pak způsobuje tvorbu „složitějších“ vloček. Vločky technického sněhu jsou díky podmínkám výroby obvykle jednodušší, ale pomaleji tají.
Lyžovala jste na umělém sněhu? Jaké to bylo v porovnání s přírodním? Jste zastánkyní umělého zasněžování? Nebo jste spíše proti? Jaké další problémy způsobují podle Vás lyžaři přírodě?
Nový komentář
Komentáře
Na globální oteplování se už dívám také kritičtěji. V minulém století, kdy jsem byla mladá slečna, bych nad tím mávla rukou. Dnes ovšem, když každým rokem teplota stoupá a my děláme, jako že se nic neděje a nemůžeme s tím nic udělat, mně to opravdu začíná vadit. Nejsem žádný radikální ekolog, ale chci planetu udržet zdravou. https://leakshare.org/the-climate-has-been-always-changing-co2-may-not-be-the-main-factor/
* Hlavně letos.
* Přírodní je přírodní.
* Ano.
* -
* Já jsem o žádném problému nepsala, tudíž nemůžu psát ani o tom dalším.
Vivian: To bychom spolu nemohly bydlet na intru.
Já jejich konzumaci doma zakázala.
Meander: 7 - jako milovník fazolí jsem důrazně proti
Já si zamořuju (potažmo otepluju) akorát tak vlastní byt
Lotka: Ani bych se nedivila. Když jsem dočasně bydlela na venkově, tak tam naši milí zemědělci jednou použili močůvku na spláchnutí prašných polních cest. No co, teklo to taky. Mně v tom prošel dlouhosrstej pes a musela jsem ho ostříhat, umýt to nešlo
Lotka: to nebyl smradlavej snih jako mocuvka, on vonel, ale byla to chemicka vune jako nejakeho prasku, a proto jsem rekla, ze mi smrdel
linde:
závislá (4.) A když lyžaři nepřijedou, není potřeba kácet les na sjezdovku ani opravovat cesty, takže je ušetřeno dvojnásob:D
Meander: JO! Stáda dobytka prý produkují více skleníkových plynů než automobily
Lotka: Třeba močůvka mrzne líp než voda
sue: smradlavej sníh jsem ještě teda nezažila
možná ho dělali z močůvky
lyžování mám ráda a bez umělého sněhu to dnes už asi ani nejde
. Sice sněhová děla jsou žrouty elektřiny,ale když uvážím, kolika tisíci světly jsou osvětleny ulice velkých měst a nákupní centra a vánoční výzdoby ve městech, je tohle asi menší zlo. Jinak řečeno - ta elektřina by se stejně vyráběla a prodávala pod cenou, tak jako to dělá Temelín, že vyváží za pakatel Rakousku.
Že by OSkaři a pobobné snobárny?
Horší eko zátěž jsou kdovíjaké akce, při kterých se produkuje nesmyslně odpad a kde jsou mega ohňostroje, obří plastové kulisy a kdoví jaké rozežranosti..
...stáda.
Tzv. globálnímu oteplování údajně pomáhají i prdící stára dobytku.
Vyhlašme tedy zákaz konzumace luštěnin.
veronika-nika: to máš bohužel pravdu, mohu jenom doufat, že to tak někde je.
závislá na čokoládě- nj to máš sice pravdu ale otázkou zůstává,jestli ty peníze opravdu do toho,co jsi napsala investují..podle mého názoru ani ne-e,bohužel:(
Pokud veznu vodu z říčky na sníh, ten potom roztaje, tak se přece voda zase do říčky vrátí zpátky?, není to asi úplně ideální pro přírodu, ale podle mého je víc škodlivých věcí, než umělý sníh. Pokud si středisko udělá umělý sníh, přijedou lyžaři, utratí penízky a středisko může třeba vysadit les, opravit cesty na turistiku,vyčistit rybník..., je to podle mého přínos a ne škodlivé pro přírodu.
ehm, myslim, ze se srovnani s vykacenim svahu pro sjezdovku, postavenim vleku, obrovskymi prakovisti pro lyzare atd. je trocha technickeho snehu to naprosto posledni, co by hory zatezovalo. mmch. i kdyz se voda na vyrobu snehu nacerpa z ricek, tak do nich taky potom zase stece az snih roztaje.
Byla jsem v alpach, kde na vrcholku, kde bylo snehu dost, asi jen tak na zkousku pousteli snehove delo, a ten snih se rozletal vsude kolem nas a dost smrdel, nejak chemicky, takze to nebylo prijemne....
No není nad sníh přírodní...Tenhle technický,to není ono:) Ale co se dá dělat,když letošní zima nám nedává na výběr?