Zabýváme se zajímavými tématy, mezi která patří vzácná onemocnění. Rádi bychom se vás zeptali, jestli vás nebo někoho z vašich blízkých nebo známých trápí nepříjemné a bolestivé kožní onemocnění, projevující se nepříjemným a bolestivým zánětem v oblasti podpaží, hýždí, třísel nebo pod prsy. Může se jednat o nemoc s názvem hidradenitis suppurativa neboli hidradenitida, která je často zaměňována za jiná onemocnění.
5bb74ff9a1392obrazek.png
Pokud není hidradenitida včas rozpoznána zkušeným dermatologem a není zahájena odpovídající léčba, potíže se mohou vracet, být intenzivnější a zhoršovat se. Mnoho pacientů se stydí o příznacích nemoci mluvit a zdráhá se vyhledat odbornou pomoc.

5bb750f451c8aobrazek.pngCo je hidradenitida
Hidradenitida, latinsky hidradenitis suppurativa (HS), je charakteristická vznikem zánětlivých ložisek v tělesných partiích, kde dochází ke zvýšenému tření. Mezi zasažené oblasti proto patří především podpažní jamky, třísla, oblast pod prsy (u žen), vnitřní strana stehen a hýždě. V propuknutí nemoci hrají významnou roli specifické změny uvnitř vlasových váčků, do nichž ústí apokrinní potní žlázy. V počáteční fázi dochází k ucpání těchto vlasových váčků hyperkeratinovou zátkou. Při znemožnění průchodu obsahu apokrinní žlázy se váček plní a praská, což může vést ke vzniku abscesů a šíření zánětu. HS postihuje častěji ženy než muže, přičemž rozvinout se může v každém věku. Nejčastěji se objevuje po 20. roce života. Míra výskytu onemocnění klesá po 50. až 55. roce života. Onemocnění se může projevovat u každého člověka jinak. Lehká forma má podobu bulek, hrbolků nebo několika cyst, zatímco pacienti s těžšími formami trpí opakovanými výskyty abscesů a píštělí, z nichž může vytékat nepříjemně zapáchající hnisavá tekutina.

Pokud se chcete dozvědět se o onemocnění co nejvíce informací a mít možnost sdílet své obavy a zkušenosti s jinými pacienty, podívejte se na www.hsonline.cz
 
Naše výzva: Pokud si myslíte, že trpíte touto nepříjemnou nemocí, napište nám svůj příběh. Chceme o tomto problému mluvit, rozvířit debatu a nasměrovat ty, kteří nemocí trpí, k lékaři, aby jim pomohl. Stanovení správné diagnózy a včasně zahájená léčba jsou  pro další vývoj nemoci klíčové.

Své příběhy pište ZDE

Těšíme se na vaše příběhy. Pokud nebudete chtít uvést své jméno, váš příběh můžeme publikovat anonymně. Vaše zkušenost může pomoci ostatním a dodat jim odvahu navštívit dermatologa.
 
Odměnou pro 3 z vás bude balíček s voucherem v hodnotě 500 korun , který můžete uplatit v online obchodě www.lekarna.cz .

Reklama