Moje kamarádka má asi pět let starou kuchyň a už se jí tak nějak okoukala. A že by to chtělo změnu. Jenže peněz nemá nazbyt, takže mě poprosila, jestli bych nepřinesla svou sbírku časopisů o bydlení, nezapnula internet a jestli bychom spolu nemohly něco kloudného vymyslet.
A já, protože se v časopisech hrabu ráda :-) a po internetu surfuji ještě raději, jsem samozřejmě hned souhlasila.
Seděly a dumaly jsme několik hodin, nápady jsme si pro jistotu psaly na papír a asi polovinu z nich jsme dokonce už realizovaly.
A o některé z nápadů pro oživení a zkrášlení každé kuchyně se s vámi dnes podělím.

Pro začátek si pamatujte, že nezáleží kolik do své kuchyně už na počátku investujete. Ať jsou to tisíce, desetitisíce nebo dokonce statisíce (opravdu, nedávno mě v jednom časopise rozesmála kuchyně za necelé dva miliony!!!), časem se každá kuchyně okouká.
Naštěstí vám stačí fantazie a šikovné ruce a můžete si ji sami proměnit.

***Vaši kuchyni určitě zútulní svazky sušených bylin, květin nebo třeba svazky chilli papriček, cibule, cop z česneku. Hezky vypadají textilní nebo jiné věnečky pověšené na zdi. Na tyto drobnosti se sice docela hodně práší, ale můžete je po čase vyhodit nebo použít jinak a pověsit místo nich zase nové.

***Věřte, že dokonalým pomocníkem vám v kuchyni bude nástěnka a malá tabule na psaní. Na nástěnku si můžete připichovat nejen vzkazy, ale i recepty, seznam domácích prací, co je potřeba nakoupit, účty, pohledy - prostě cokoliv.
Stejně můžete využít i lednici, na kterou si pořídíte hezké magnety (výběr je veliký, třeba jen těch s kuchyňskými motivy je mnoho) a připevňujete si vše potřebné tady.

***I v kuchyni bychom měli mít živé květiny. Mohou to být květiny pouze okrasné (moc hezké jsou teď třeba petrklíče v různobarevných květináčích) nebo užitečné bylinky, které použijeme při přípravě pokrmů (pažitka, petržel, bazalka, majoránka, řeřicha...).

***Pokud máte, stejně jako moje kamarádka, opotřebované spotřebiče, můžete je znova zkrášlit samolepicí tapetou. Vybrat si můžete z mnoha barev a vzorů, záleží jen na tom, co vám bude ladit právě do té vaší kuchyně. Kamarádka, která má malé děti, si zvolila samolepicí tapetu, která imituje černou kreslicí tabuli, a tak má v kuchyni pořád nějaké hezké a veselé kresby.

***Textilem v kuchyni se dá hodně vylepšit. Nakupte si nové utěrky, s nimi ladící chňapky, zástěru, ubrus v jídelně, závěsy. Uvidíte, jak touto drobnou změnou vaše kuchyň zkrásní a prokoukne.

***Nezapomeňte si v kuchyni pověsit nějaké hezké obrázky. Hodí se sem třeba kytičky, k dostání jsou i obrazy potravin (třeba známé, kde na jednom jsou druhy těstovin, na dalším druhy zeleniny, ovoce, pečiva...), obrázky s kuchyňskými motivy, krajinkami. Opět záleží na vašem vkusu a také na tom, máte-li kuchyni spíše klasickou, nebo moderní.

***Hodně změnit můžete například i zakoupením nového svítidla do kuchyně. Přitom ani tato investice nemusí být nijak veliká.

Je ještě hodně nápadů, které mohou zkrášlit vaši kuchyni, ale o nich si povíme zase někdy jindy...

Reklama