1afa42b60fa82-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Lze předem odhadnout, jak bude potomek jednou vysoký?

Ano, a to nejen odhadnout, ale očekávaný vzrůst můžeme dokonce i vypočítat podle daného vzorce. Vděčíme za to kouzlu dědičnosti. Když sečtěte výšku matky a otce, vydělíte ji dvěma a k výpočtu přičtete (u chlapce), či odečtete (u dívky) 6,5 cm, měla by vám vyjít pravděpodobná výška vašeho potomka. Odborníci uvádí, že se váš výpočet může od skutečnosti lišit o 8,5 cm.

Jak rychle by mělo dítě růst?

Záleží na jeho věku. Nejrychleji dítě roste v děloze, kdy se za 9 měsíců natáhne až do cca 50 cm. Po narození v prvním roce života by pak zdravé dítě mělo vyrůst zhruba o polovinu své porodní délky, lékaři uvádějí 23 cm. Ve druhém roce pak naroste přibližně o dalších 12 cm a dosáhne tak asi poloviny své budoucí dospělé výšky. Pak se růst trochu zpomalí. Do tří let naměříme o cca 7,5 cm více, později každoročně o cca 5 cm více. Rychlost růstu pak stoupá s pubertou a končí u dívek v průměru v 15 letech, u chlapců v 17 letech.

Kdo by měl správný růst dítěte hlídat?

Dokud je miminko v děloze, pravidelně ho přeměřuje gynekolog při ultrazvukových prohlídkách. Jakmile se narodí, přebere kontrolu správného růstu pediatr. Slouží k tomu pravidelné preventivní prohlídky. Jakmile dítě změří, porovná naměřené centimetry s obecnou růstovou křivkou. „Růst je normální, když je růstová křivka podobná křivce 94 % ostatních dětí a nevybočuje z pásma mezi 3. a 97. percentilem, ve kterém roste 94 % dětí stejného pohlaví. Toto rozmezí je na příkladu růstové křivky u dívek znázorněno bíle. Růstová křivka mimo toto rozmezí nebo změna v růstu vašeho dítěte je signálem, že vaše dítě může mít poruchu růstu,“ uvádí Česká endokrinologická společnost.

Jak si mohou všimnout poruchy růstu sami rodiče?

Málokterý rodič přehlédne, že jeho dítě je oproti jeho vrstevníkům či spolužákům neúměrně malé. Samozřejmě za předpokladu, že malý vzrůst není v jejich rodině normální, tudíž ho nezapříčinily geny. Zkrátka je dítě mnohem menší, než byli rodiče nebo starší sourozenci v jeho věku. Často se stává, že si o nesprávně rostoucím dítěti ostatní myslí, že je mnohem mladší. Spolužáci si také nezřídka z jeho výšky utahují. A ukazatelem může být i fakt, že dítě stihne zničit oblečení ještě před tím, než z něj vyroste (ano, u některých dětí to není bernou mincí).

„Zjednodušeně lze říci, že je-li dítě stejně velké jako jedinec o dva a více let mladší, měl by tento fakt vyvolat podezření na možnou růstovou poruchu a dítě by mělo být řádně vyšetřeno,“ uvádí vzdělávací zdravotnický projekt MeDitorial na stránkách Růstový hormon s tím, že je důležité zaměřit se i na proporcionalitu. Například na délku končetin vůči trupu. Zároveň také upozorňuje, že lineární růst do výšky je ovlivněn celou řadou hormonů a metabolických procesů, proto se porucha růstu někdy může projevit společně s dalšími problémy jako je únava, zácpa, suchá kůže či zimomřivost nebo bolesti břicha.

Co může být příčinou poruchy růstu?

Porucha růstu může mít celou řadu příčin. Patří mezi ně:

  • nedostatečná výživa,
  • malé množství růstového hormonu,
  • jiné hormonální odchylky (například špatná funkce štítné žlázy),
  • Turnerův syndrom (vrozené dědičné onemocnění dívek, kterým chybí jeden chromozom X),
  • Downův syndrom,
  • nádory podvěsku mozkového,
  • nízká porodní váha dítěte,
  • závažný stres,
  • trpaslictví,
  • těžká onemocnění ledvin, srdce či plic.

Kdy začít nedostatečný růst řešit?

Co nejdříve, protože je velmi důležité příčinu co nejdříve odhalit a případně ji začít léčit. „Máte-li pochybnosti o přiměřeném růstu vašeho dítěte, obraťte se na svého praktického dětského lékaře. Provede základní vyšetření a v případě potřeby vás odešle k vyšetření dětským endokrinologem,“ doporučuje Česká endokrinologická společnost.

Je možné nedostatek růstového hormonu léčit?

Ano. Děti s těžkým nedostatkem růstového hormonu dříve dorůstaly bez léčby do výšky 110 až 135 cm, v současnosti mohou dosáhnout normální dospělé výšky. Jestliže lékař zjistí nedostatek růstového hormonu, může dítěti naordinovat jeho pravidelné doplňování. Důležité však je přijít k lékaři co nejdříve. „Většina pacientů s růstovou poruchou však bývá rozpoznána poměrně pozdě, v průměru mezi 8. a 10. rokem věku. Tím je délka léčby limitována, protože tělesný růst končí po pubertě (u dívek obvykle mezi 14. a 15. rokem, u chlapců mezi 15. a 17. rokem věku), kdy ho již nelze nijak ovlivnit,“ upozorňuje prof. MUDr. Jan Lebl, CSc., FCMA.

Proč je růstový hormon pro tělo tak důležitý?

Růstový hormon stojí za růstem celého děla – od kostí, přes svalstvo až po přeměnu tělesného tuku na energii. Produkuje ho podvěsek mozkový, který k jeho tvorbě a výdeji do krve dostává signály od hypotalamu. K jeho největšímu uvolňování pak dochází v noci, ve fázi nejhlubšího spánku. Jestliže je ho ale nedostatek, nemůže tělo růst správně. Příčin může být celá řada. Od vrozené vady, přes poškození podvěsku mozkového při těžkém porodu, po úrazu hlavy, zánětu mozku nebo kvůli nádoru. Proto se vyšetření často neomezují jen na odběr krve, ale přidává se také rentgen nebo magnetická rezonance.

Zdroj informací: Česká endokrinologická společnost - Den růstu, Jak je řízený dětský růst? - prof. MUDr. Jan Lebl, CSc., FCMA, More than height, MeDitorial – Růstový hormon