61b73b2a6de03cl.jpg
Foto: Profimedia

Kromě klasických šatů se dívky každoročně prezentují také v národních kostýmech svých zemí. A vždy je na co koukat. Podívejte se na ty nejzajímavější modely, které kromě toho, že hezky vypadají, mají i myšlenku.

Miss Argentiny Julieta García oblékla body v nude barvě s dramatickou skládanou aplikací, která působila jako ze skla. Na svém Instagramu modelka prozradila, že šaty od návrháře Alejandra Palmy reagují na problematiku globálního oteplování tím, že simulují tání argentinského ledovce.

Reprezentantka Belgie Kedist Deltour mohla z pódia rovnou odletět, protože její kostým tvořila obrovská křídla. Návrhář Roman Vandycke prostřednictvím navržených šatů a použitých barev uctil jak Belgii, tak modelčinu rodnou zemi Etiopii.

Za Českou republiku se soutěže zúčastnila Karolína Kokešová. Ta oblékla model z dílny designerského studia Hengki kawilarang _id, který byl inspirovaný českým lvem a dalšími symboly. „Konceptem kostýmu je ukázat, že náš národ má srdce a odvahu lva a když jsme před více než 30 lety bojovali za svobodu, tak jsme věřili, že bude lépe a kostým měl podpořit zmíněné státy, kde bojují za svobodu či práva nyní ženy. Tento národní kostým je v podstatě lví bojovnice, která představuje sílu a svobodu jejího erbu,“ vysvětlila Kokešová na svém Instagramu.

Soutěžící z Kolumbie Valeria Ayos se prezentovala jako nádherný žlutý motýl. Kostým byl věnován jednomu z více než 3600 druhů motýlů, které právě v Kolumbii žijí, a také animovanému muzikálu Encanto. Oblečení vytvořil Randy Severiche.

Pozoruhodné byly i šaty, které oblékla Alejandra Gavidia ze Salvadoru. Spolu s návrhářem Franciscem Guerrerem navrhli kostým, který uctíval oběti vražd a zmizení z řad žen. Otisky rukou byly vytvořeny skutečnými lidmi, kteří přišli o milovanou osobu ženského pohlaví. Salvador patří kvůli bojům gangů k zemím s největším počtem vražd na světě.

Tak trochu jako z jiného světa vypadala reprezentantka Guatemaly jménem Dania Guevara Morfin. Její oděv odrážel dlouholeté spojenectví mezi Guatemalou a Izraelem, kde se letos Miss Universe konala. Při tvorbě byly navíc použity zbytkové materiály.

Letošní vítězka Harnaaz Sandhu se blýskla v typickém indickém oděvu, za kterým stojí návrhář Abhinav Mishra. Použitá sklíčka mají oslepit zlé oko, odrážet smůlu a zlé duchy. Celé šaty mají reprezentovat vlastnosti, jako je síla, půvab, starostlivost, divokost, odvážnost i láska.

Kostým se asi docela pronesl Brendě Smith z Panamy. A divákům ze záplavy barev přecházely oči. Model inspirovaly panamské divoce zdobené autobusy, kterým se říká diablo rojo.

Vietnamská modelka Kim Duyen předvedla extravagantní šaty, které designově vycházely z tradičního vietnamského pokrmu Bánh Tét. Kim s ním má prý spojenou vůni domova.

Zdroje: Instagram, Insider