Aby náš čaj byl co nejkvalitnější a abychom z něho zkrátka „vytřískali“ to nejlepší, je třeba zvolit správný postup jeho přípravy. Tento způsob záleží zejména na tom, zda je v čajové směsi obsažena jedna nebo více bylin, dále na obsahových látkách v nich a samozřejmě také na tom, z jaké sušené části rostliny chceme čaj připravit.
Na základě tohoto rozlišení poté můžeme připravit nálev, odvar nebo macerát.
Nálev
Foto: Shutterstock
Nálev připravíme tak, že čajovinu (bylinu či směs bylin určených pro přípravu čaje) přelijeme vodou (ne zcela vroucí, nejlépe osmdesáti stupňovou), pod pokličkou necháme cca 15 minut luhovat a následně scedíme. Doba luhování se odvíjí od části byliny, která se v čajovině nachází. Květy stačí luhovat 5 až 10 minut, stonky 15 až 20 minut a kořeny 20 až 30 minut. Tento způsob je vhodný u směsí obsahujících listy, květy nebo celé natě, a také u bylin obsahujících silice (např. heřmánek, máta, levandule).
Odvar
Foto: Shutterstock
Čajovina se nejprve přelije studenou vodou a následně přivede k varu. Doba varu je opět různá. Vzhledem k tomu, že se tento postup uplatňuje zejména u kořenů (např. kořen puškvorce) a kůr (např. kůra vrby nebo dubu) je doporučeno prodloužit var na jednu hodinu. Při přípravě odvaru počítejte také se ztrátami vody během delšího varu.
Macerát
Foto: Shutterstock
Po variantě macerátu neboli výluhu saháme v případě obsahu hojivých slizů. Byliny, které je obsahují (např. květy slézu, lněné semeno) vložíme do čisté vody pokojové teploty a necháme luhovat 2 až 8 hodin. Někdy je dokonce uváděno až 24 hodin (ale zejména u květů si dejte pozor na příliš dlouhé luhování, mohlo by dojít k zasmrádnutí). Poté už jen scedíme.
Tyto postupy mohou být nezřídka také kombinovány. Pokud si nejste jisti tím, jaký způsob zvolit, poradit může samotný obal směsi, kde výrobce způsob přípravy uvádí.
Zdroj info: lekarnickekapky, ireceptar, wikipedia
Čtěte také:
Nový komentář