Každého z nás "pohoršují" obrázky zubožených lidí v chudých zemích, hladové děti, lidé umírající na tzv. běžné nemoci, zpustošené země po válkách, ale i lidé, kteří přišli o všechno díky přírodním katastrofám.
Když vidíme žebráky na ulicích, rozhodně nám to úsměvu nepřidá, ale ruku na srdce, pomáháme, nebo o tom dokážeme jen nekonečně dlouho mluvit?

Samozřejmě tím nemyslím, abychom odesílali polovinu platu na různé účty charitativních organizací, veškeré drobné rozdávali na ulicích každému, kdo si o nějakou tu "korunu" řekne, a nakupovali hyg. potřeby a trvanlivé potraviny  à la Afrika, to rozhodně ne.

Každou chvíli někde slyšíme, že někdo (určitě také velký chudák) vytuneloval nějaký dobročinný fond, peníze, které se vybíraly na ulicích v duchu postižených lidí, někomu zpříjemní Vánoce a sbírku hraček pro dětské domovy někdo rozprodal v akci: "Prodám hračky - jako nové, zn. levně). Každý z nás určitě někdy nějakému takovému "loudilovi" naletěl a mnoho lidí si z toho jistě vzalo ponaučení, už nikdy více, ale určitě bychom neměli (stejně tak jako svět není taky jen černý a bílý) házet všechny do jednoho pytle.

Ano, můžete namítat, že mně by taky nebylo nikterak příjemné, kdyby po mě na ulici chtěl peníze bezdomovec značně opojený vínem právě ve chvíli, kdy bych s plnými taškami pospíchala z práce na autobus pro děti do školky a v duchu si už
přemítala, co udělám rodině k večeři, a jistě máte pravdu, moc by se mi to nelíbilo. Nejsem ani zastáncem lidí bez práce a bezdomovců, pracovat může každý, stačí jen trochu chtít, atd..., atd.

Svým článkem bych chtěla jen říci, že jsou lidé, kteří za svou životní situaci opravdu nemohou, ať už se jedná o "odložené" děti v kojeneckých ústavech nebo dětských domovech (nemohou za své rodiče) nebo o lidi, kteří během chvilky přišli o všechno (třeba povodně nás všechny zasáhly zcela nepřipravené).
A jistě by se takových případů našlo více.
Chtěla bych jen říci: "Pomáhat ano, určitě, ale dobře si rozmyslet, komu pomáháme, abychom nenaletěli a neodradilo nás to do další dobročinnosti."

A pokud chceme vědět, na co přesně a u koho naše pomoc končí, mám radu. Nemusíme přeci dávat vždy a všude peníze, pokud chceme opravdu pomoci alespoň malým obnosem např. konkrétnímu dětskému centru, nebuďme líní a zjistěme si, co a v jakém rozsahu potřebuje, a osobně to tam donesme.
Pokud je pomoc opravdu potřeba, nikdo nás určitě s tímto řešením neodmítne a jistě nám i poděkuje, což v dnešní době dokáže taky zahřát u srdce.

Dejme si do dalšího roku předsevzetí, že pokud budeme chtít (komukoli a jakkoli) pomoci, nebudeme o tom jen hodiny bohapustě mluvit, ale opravdu pro to uděláme alespoň minimum, a pokud pomoci nechceme, takže o tom, co by se mělo a nemělo, atd... nebudeme alespoň mluvit.

Takže závěrem vám všem, co jste dočetli až sem, přeji krásné prožití vánočních svátků a do dalšího roku jen:
"Pomáhejme, ale s rozumem a jen těm, kteří naši pomoc opravdu potřebují!!!"

BarboraMilá spisovatelko,

váš příspěvek v sobě zahrnuje několik témat, na která bychom se mohly podívat zblízka. Proto jsme vám je zvýraznily.

Dnešní téma je CHARITA

Co pro Vás z
namená charita?
Nějaké cizí slovo?
Přispíváte pravidelně?
Darujete peníze na zvířata, na život, na stromy, na děti?
Víte, kam své peníze posíláte?
Přesvědčí Vás lidé na ulici, abyste dala na sbírku?
Přispíváte vlastní aktivitou pro nějaké sdružení nebo humanitární organizaci?
Jste osobní průvodkyní nevidomých nebo jezdíte na procházky s tělesně postiženým kamarádem?
Komu jste kdy pomohli a čemu důvěřujete?

Pište, rádi Vaše přéspěvky odměníme!

redakce@zena-in.cz

 

 


 

Reklama