Podzimní čas by měl být pro vaši zahradu dobou údržby, péče a přípravy na zimu. Pokud chcete, aby vaše zahrada a okolí vašeho domu zůstalo chloubou i v příštím roce, je potřeba dát se do práce. Ostatně tak už to s prací na zahradě chodí. Na co bychom tedy v příštích týdnech až měsících měli zaměřit svou pozornost?

podzim

Odstranění listí a nečistot z okapů

Okapy byste měli vyčistit alespoň jednou do roka, a to vždy nejpozději do konce podzimu po opadání všech listů ze stromů. Pokud se okapy ucpou listím, mechem a jinými nečistotami, vzniká riziko, že dešťová voda bude přetékat, což může mít za následek poškození krovu a fasády. Tak jako každá výšková práce, i nezajištěné čištění okapů může vést k vážným zraněním. Pokud se bojíte výšek a chcete si práci ulehčit, můžete využít čističe okapů s teleskopickou násadou, a při práci tak zůstat nohama pevně na zemi.

Odborník radí: Aby se zabránilo zanášení okapů a svodů nečistotami a listím, je vhodné je zakrýt síťkou.

Údržba trávníku

Během podzimu nebo také bezprostředně po vertikutaci se na vašem trávníku nahromadí spousta cenného materiálu. Tento materiál rozhodně nevyhazujte, raději jej recyklujte a použijte znovu jako hnojivo. V případě, že neobsahuje semena plevelů, je možné jej použít jako kompost na záhoncích. Tímto způsobem lze využít nejen posečenou trávu, ale také odpad z prořezávání a trimování. Předtím je však nutné větvičky a výhonky rozdrtit v zahradním drtiči.

Odstranění a prevence mechu v dlažebních spárách

Nenechte vaše upravené chodníky zarůst mechem. Jeho odstranění není tak fyzicky náročné, jak byste si asi mysleli a výsledek stojí za to. Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit již vyrostlého mechu, je přelít spáry horkou vodou. Na druhý den pak odstraňte uschlý mech pomocí čističe na spáry. Preventivně pak vyplňujte spáry každou sezónu střídavě pískem a štěrkem, tím odstraníte výtrusy mechu a semena plevelů.

Odborník radí: Pro boj s mechem není vhodná sůl a slaná voda. A to z toho důvodu, že se hromadí v půdě a poškozuje ji.

Sklizeň ovoce ze stromů

Sklizeň ovoce je další výšková činnost, která může být nebezpečná a rozhodně je nepohodlná. Pokud tedy nechcete česat ovoce ze žebříku, můžete si pořídit česač ovoce na teleskopické násadě. Opět se zde jedná o výrazné zjednodušení práce. Důležitá je i forma skladování ovoce. Plody by měly být skladovány v nezamrzající, vlhké místnosti, při teplotě cca 2 až 5 stupňů Celsia. Doporučujeme ve skladovacím prostoru pravidelně kontrolovat, zda se tam nevyskytují nahnilé kusy, protože by se hniloba mohla rychle šířit na další ovoce. Z tohoto důvodu by nemělo být skladováno ovoce spadané.

Uskladnění nářadí na zimu

Správné skladování a očištění ochrání zahradní nářadí před povětrnostními vlivy a prodlužuje jejich životnost. Zahradní nářadí by měly být skladováno na suchém místě, aby bylo chráněno před poškozením. Benzinové přístroje by měly být vypnuty s plnou nádrží, aby nedošlo ke kontaminaci paliva. U akumulátorových zařízení by měl být akumulátor skladován samostatně v domě. Pokud máte rádi pořádek a vše na jednom místě, můžete si pořídit věšák na nářadí, který jen přišroubujete ke zdi a zavěsíte na něj veškeré zahradní nářadí, které doma najdete.

Tip odborníka Gardena: Aby se zabránilo korozi zahradního nářadí v zimě, je nutné ošetřit jej olejem: pomocí hadříku nanesete na očištěné nástroje tenkou vrstvu speciálního ošetřujícího oleje na nářadí.

Jakub Kirchner, produktový specialista firmy Gardena

  Pořiďte si nářadí a násady z řady combisystem od firmy Gardena a kombinujte je podle toho, co je právě potřeba udělat.

Combisystem čistič okapů

GardenaČistič okapů z řady GARDENA combisystem je ideální pro snadné čištění a uvolňování okapových žlabů. Kartáč s tuhými štětinami na jedné straně a škrabka z kvalitního plastu na straně druhé umožňují efektivní práci a zaručují optimální výsledky čištění. Úhel lze nastavovat podle aktuální potřeby.  Je vhodný pro všechny násady z řady GARDENA combisystem.

Doporučená maloobchodní cena je 570,00 Kč včetně DPH.

Novinka! Combisystem vějířové hrábě plastové XXL vario

GardenaDíky mimořádné pracovní šířce 77 cm jsou vějířové hrábě plastové XXL vario z řady GARDENA combisystem optimální pro rozsáhlé a časově nenáročné hrabání listí, odřezků trávy, materiálu po provzdušňování a dalšího zahradního odpadu. Vějířové hrábě lze rozdělit na 2 části pro pohodlný sběr shrabaného materiálu. Jsou vhodné pro všechny násady z řady GARDENA combisystem.

Doporučená maloobchodní cena je 755,00 Kč včetně DPH.

Combisystem čistič mezer

GardenaČistič mezer z řady GARDENA combisystem je optimální pro snadné odstraňování trávy, mechu a plevele mezi spárami na dlažbě a na stěnách. Je opatřen oboustranně broušeným a kaleným nožem, speciálně tvarované držadlo padne dobře do ruky a zabraňuje sklouzávání. Rukojeť lze snadno odejmout a nahradit libovolnou násadou z řady combisystem pro příjemnou práci bez ohýbání.

Doporučená maloobchodní cena je 325,00 Kč včetně DPH.

Combisystem česač ovoce

GardenaČesač ovoce z řady GARDENA combisystem je ideální pro pohodlné trhání ovoce ze stromů. Ovoce lze po odříznutí stopky integrovaným nožem jednoduše sbírat do pratelného bavlněného sáčku. Pro pohodlný přístup do všech míst lze díky plynule nastavitelnému otočnému kloubu snadno upravit jeho úhel. Česač ovoce je vhodný pro všechny násady z řady GARDENA combisystem.

Doporučená maloobchodní cena je 480,00 Kč včetně DPH.

 

Combisystem prodlužovací násada pro drobné nářadí

GardenaDíky 78 cm dlouhé prodlužovací násadě pro drobné nářadí z řady GARDENA combisystem lze prodloužit všechny ruční nástroje, a umožnit tak příjemnou práci ve vzpřímené poloze. Díky šroubu na prodlužovací násadě je zaručeno zajištěné spojení mezi násadou a nástrojem bez protáčení. Vysoce kvalitní hliník, ze kterého je násada vyrobena, zaručuje její lehkost a robustnost.

Doporučená maloobchodní cena je 250,00 Kč včetně DPH.

 

GARDENA combisystem teleskopická násada 160 – 290 cm

GardenaTeleskopická násada ze sady GARDENA combisystem je optimální pro pohodlnou práci ve výškách až do 5 metrů. Násadu lze jednoduše prodlužovat po 26 centimetrech na délku od 160 cm až do 290 cm. Umožňuje tak příjemnou práci přizpůsobenou pracovní situaci a tělesné výšce uživatele.

Doporučená maloobchodní cena je 1 150,00 Kč včetně DPH.

 

Věšák na nářadí

Když má všechno své místo, je každá práce jednodušší. GARDENA věšák na nářadí se přišroubuje na zeď a je přínosem pro každého, kdo má rád pořádek. Věšák na nářadí se skládá z hliníkového rámu s držáky z plastu. Nářadí pro dům a zahradu a další příslušenství lze skladovat dostupným způsobem a úsporně. Vše najdete na první pohled a nářadí je snadno přístupné.

Doporučená maloobchodní cena je 810,00 Kč včetně DPH.

Gardena

 

Více informací na www.gardena.cz.

Reklama