Hezký den,
chtěla bych vám sdělit pár informací, které se týkají na vašem serveru před časem diskutovaného tématu second hand.

Mnoho lidí žije v mylném přesvědčení, že obnošené oděvy, které se dají koupit v sekáči, někdo vyhodil a dovezly se k nám, protože pro nás jsou ještě dobré. To je ale mylná představa.
Oblečení, které končí v obchodech s obnošenými věcmi, pochází z charitativních sbírek, které např. v Anglii pořádá sama charita, škola nebo komerční firma, která s charitou spolupracuje. Charita spotřebuje jen část oblečení, které si vytřídí např. pro své projekty v Africe. To, co pro svoji činnost potřebuje především, jsou peníze. Proto větší část sbírek prodává k dalšímu použití firmám, které second hand dál zpracují, roztřídí na odpad, jednotlivé sorty zboží, čisticí textilie atd.
Second hand je v Anglii celé plnohodnotné odvětví průmyslu, zaměstnává spoustu lidí, kteří by jinak těžko našli uplatnění - na třídicích linkách pracuje např. hodně přistěhovalců z Afriky, kteří nejlépe vědí, jaké oblečení je u nich potřeba.

Nakupovat v sekáči není ostuda, je to naopak vyjádření názoru, že není potřeba vynakládat peníze za nové věci a podporovat tím obrovskou nadprodukci, že je možné dát nový život věcem, které ještě splní svou funkci a přinesou finanční prostředky charitě a jejím prostřednictvím těm nejpotřebnějším.

Veškerý second hand, který se k nám dováží, sem nikdo neposlal, aby se zbavil starých hadrů.
Naopak, někdo, nejčastěji velkoobchodní firma, která second hand dodává do maloobchodu, ho objednal a koupil. Má to už málo společného se second handem z Německa, který se sem vozil ve velkém v devadesátých letech, to byl hlavně tzv. originál, netříděné sbírky, prodané před zpracováním.

Navíc, všechny firmy dokládají ke zboží hygienický atest, sbírky jsou dezinfikovány plynem, který ničí asi 99,99% zárodků, je to v podstatě srovnatelné se sterilizací. To, že si věci doma vyperete, je zbaví spíš prachu, mechanických nečistot atd., ale nákazy vyrážkou nebo něčím horším se rozhodně bát nemusíte ani před vypráním. Mimochodem, zná snad někdo někoho, kdo "něco chytil" ?

Na závěr malá poznámka k cenám: maloobchodníci nakupují tříděné oděvy za cca 150,- korun kilo u mixů standardní kvality, ale luxusní zboží bez známek obnošenosti s převahou značkových věcí stojí i víc než 500,- Kč za kilogram, tak si zkuste doma nějaký kousek zvážit!

A peněz nelitujte, charita vydělává jen díky tomu, že jde second hand na odbyt, takže peníze nejsou vyhozené z okna.

Děkuji za trpělivost,
s pozdravem Bc. Eva Rosová, majitelka second handu.


Milá Evo,
i když odbočujeme od dnešního tématu, děkuji za zajímavou exkurzi do zákulisí second handu. Koneckonců, pro někoho se stalo hrabání v hadřících z druhé ruky také tak trochu vášní, srovnatelnou se sportem.
Sama jsem o sekáčových maniačkách napsala jeden ze svých prvních článků na Ženě-in. Ale bez ohledu na váš příspěvek budou mít second handy své vášnivé příznivce, ale i zaryté odpůrce.

Reklama