Na nově spuštěném webu www.bezpecny-nakup.cz najdou lidé informace, které se týkají nákupu přes internet. Agenturu Mediafax o tom ve středu informoval právník Sdružení ochrany spotřebitele (SOS) Jiří Žůrek.

Lidé využívají internet k nakupování čím dál tím více. „Z tohoto důvodu je třeba, aby spotřebitelé byli informováni o všech aspektech takového nakupování. Spotřebitelé mají při nákupu přes internet, až na určité výjimky, právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů od doručení zboží, je také důležité dbát na správný výběr obchodu, vzhledem k tomu, že při nákupu nedochází k osobnímu kontaktu," řekl Žůrek s tím, že lidé najdou na webu návod v podobě desatera, které by mělo vést k výraznému snižování rizika nákupu přes internet.

Web vznikl ve spolupráci spolupráce SOS a Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Asociace a sdružení také pracují na certifikaci obchodů, které se zavázaly dodržovat zákonné standardy. Seznam obchodů, které mají certifikát SAOP lze nalézt zde, obchody s certifikací APEK – Certifikovaný obchod lze nalézt zde www.certifikovany-obchod.cz .

SOS působící v Česku od roku 1993. APEK vznikl v roce 1998 jako nezávislá organizace, která podporuje rozvoj elektronického obchodu v České republice (www.apek.cz). Mezi členy APEKu patří největší české internetové obchody, přední softwarové společnosti a další.

Nakupujete přes internet?