Tak konečně dorazily i k nám! Farmářské trhy. Jak jsem záviděla lidem z větších měst, když se začaly rozjíždět farmářské trhy. A teď na nich můžu nakupovat i já.

První farmářský trh v naší blízkosti jsem si nemohla nechat ujít. Počítala jsem s tím, že jako první vlaštovka nebude nabízet všechno to, co již zavedené farmářské trhy v Praze, Brně, Ostravě a dalších větších městech. Přesto jsem v sobotu ráno plna nadšeného očekávání vyrazila do Drahotuš. První farmářský trh se tady odehrával v areálu základní školy.

Klub rodičů a přátel školy tady vybíral symbolické vstupné deset korun a nabízel nejen nákup kvalitních potravin a řemeslných výrobků, ale také kulturní program. Část prodejců měla své stánky „pod střechou“, v prostorách školy, a část na školním dvorku. A peníze se z peněženky jen sypaly. :-)

Hned u prvního stánku jsme neodolali medu z produkce včelí farmy, u které nakupujeme med pravidelně. Na výběr byl med medovicový (lesní), slunečnicový, akátový i smíšený. Velký výběr byl i v dalších včelích produktech. Kosmetika, svíčky, pamlsky.
Vedle včelařů jsme mohli ochutnat výborné víno nebo si koupit patchworkové výrobky.

farmářský trh Drahotuše

Pravý ráj byl však na školním dvoře. První stánek, který nás naprosto uchvátil, byla pštrosí farma Doubravice. Po pštrosím masu pátráme v našem okolí již delší dobu a konečně jsme si mohli nakoupit. V kotlíku bublala pštrosí dršťková polévka, která voněla po celém dvorku. Málokterý návštěvník odolal, navíc za lidovou cenu 35 Kč za misku. Koupili jsme si maso na guláš, pštrosí sádlo, maso na steaky a filet. Čekají teď u nás doma na tu pravou chvíli a určitě se s vámi podělím o zkušenosti při přípravě.

Vedlejší stánek nabízel skvělý sýr, domácí máslo, podmáslí i zákys. Své produkty zde nabízela rodinná farma Zdeňka z Poruby. Neodolali jsme domácímu máslu a sýru a udělali jsme dobře.

Z další nabídky nás zaujal také stánek s bylinkami, pojízdná pekárna i tradiční Cyrilovy frgály, které jsou v našem kraji vyhlášenou pochoutkou. Kdo by odolal čerstvým tvarohovým, švestkovým, makovým a jiným koláčům? Těm, které mají tak sladkou a šťavnatou náplň a tenké jemné těsto?

farmářský trh Drahotuše

A když vás svou vůní nezlákala dršťková polévka, tak zcela určitě to udělal stánek s trdelníky. Ale ani tohle nebylo poslední lákadlo pro milovníky sladkostí. Stánek s kvalitní čokoládou - přímo královskou - měl poměrně velkou frontu. Nejrůznější čokoládové výrobky, čokoládové nápoje, dokonce polotovar na přípravu domácí horké čokolády. A kdo dostal chuť na horkou čokoládu přímo na dvorku, mohl si vybrat malou, velkou nebo dokonce s vaječným likérem.

Z trhu jsme odcházeli z naditým košíkem a velice spokojení. Ano, je to první vlaštovka, a ta prý jaro nedělá, ale doufám, že pořadatelé byli spokojení s velkou návštěvností a že i my se dočkáme pravidelných farmářských trhů. Další nás čeká v pátek 15. dubna na náměstí v Hranicích na Moravě. Tak kdo z vás to má blízko, nezapomeňte alespoň nakouknout.

Zajímají vás farmářské trhy? Více informací najdete na těchto nebo těchto stránkách. Najdete si trh ve vašem okolí.

Reklama