shutterstock-1724845972.jpg

Foto: Shutterstock

Šetření je nepopulární a často otravná činnost. Má ale svůj smysl a dlouhodobý efekt. A pokud se ze šetření stane zvyk, budete ho vnímat jako přirozenou součást vašich dnů a do určité míry i jako životní filosofii. Než se zavedly „klasické“ peníze, fungoval výměnný obchod a jiná, nejrůznější platidla. Svět fungoval trochu jinak, přesto některé ze způsobů, jak lidé dříve šetřili, by se daly aplikovat i na současnost. Ať tak nebo jinak, máme pro vás pár tipů, jak v současném nastavení společnosti můžeme alespoň trochu ušetřit.

Nakupujte z druhé ruky

Tohle je dobře zavedená klasika, trend udržitelné módy, na který v současné době reagují i známé módní společnosti. Dnes tak můžete pořídit opravdu hezké kousky za zlomek jejich běžné ceny. K dispozici je řada e-shopů s oblečením z druhé ruky, stejně jako mnoho kamenných obchodů, bazarů a second-handů s použitým zbožím. V tomto duchu se zamyslete se nad svým šatníkem a udělejte v něm trochu průvan. Kousky, které dlouhodobě nenosíte, „propusťte“ a dejte jim šanci jinde. Nabídněte je bazarům, zkuste prodat na internetu, možností je víc. A pokud se vám prodávat nechce, darujte je do některého z dobročinných obchodů.

Tip redakce:

Zkuste si utvořit jakousi nadčasovou, univerzální sadu několika základních a dobře kombinovatelných kousků oblečení pro každou příležitost. K nim pak jen příležitostně doplňujte z občasných nákupů v second handech a bazarech.

Uklízejte jednoduše

V jednoduchosti je krása, o tom věděly své už naše babičky. Prohlédněte si svůj úklidový arzenál a najdete-li širokou škálu nejrůznějších čistících prostředků, zamyslete se. K efektivnímu úklidu vám stačí pár levných základních věcí, „svatá trojice“ úklidu: soda, ocet a kyselina citrónová. Budete mít skvěle uklizeno a v peněžence vám toho víc zbude.

Pijte vodu z vlastních zdrojů

Počítali jste někdy, kolik peněz vás stojí nákup pití? Zejména v případě, že nakupujete sladké limonády, ledové čaje nebo minerálky. Kromě peněženky navíc zatěžujete planetu hromadou plastu. Tělu nejblíž a vůči peněžence přátelská je obyčejná voda. Stačí ta kohoutková a máte-li vlastní zdroj, tím lépe. Preferujete-li sladkou chuť, kupte si třeba sirup, případně vodu osvěžte bylinkami nebo citrónem.

shutterstock-1715056594.jpg

Foto: Shutterstock

Plaťte v hotovosti

Tenhle tip placení se může jevit jako zbytečný (a v současné době vzhledem k situaci není doporučovaný), má ale skvělý psychologický efekt. V okamžiku, kdy platíte v hotovosti, fyzicky vydáváte z rukou vlastní peníze a vaší mysli se to nelíbí. Naproti tomu platba kartou je jaksi anonymní, vydané částky se za ni lépe schovají – jednoduše řečeno – utrácí se snáz.

Na nákup potravin se seznamem a plným žaludkem

Tuhle radu možná znáte, a třeba také víte, že to funguje. Jdete-li nakoupit hladoví, automaticky toho naházíte do nákupního košíku víc. Takže na nákup vždy s plným žaludkem a podle seznamu, který jste si doma – třeba na základě letáku a aktuálních slev – připravili.

Plánujte

Předem si naplánujte, co budete v průběhu nadcházejících dnů vařit, resp. jíst. Udělejte si seznam věcí (viz. předchozí tip), které budete k přípravě pokrmů potřebovat, a uvažujte v dlouhodobějším horizontu tak, abyste na nákup nemuseli obden. Každý měsíc si určete přibližnou částku, kterou hodláte za nákupy vydat, a držte se jí. Pište si seznamy, evidujte výdaje, mějte přehled.

Zkontrolujte rodinné finance

Prověřte svůj aktuální mobilní tarif, částku za internet a televizi, a zjistěte, zda se platby nedají sjednotit do výhodnějšího balíčku služeb. Pomocí některého z populárních srovnávačů cen prověřte, zda někde neplatíte zbytečně moc (pojistka auta, domácnosti, životní pojištění apod.).

Tip redakce:

Udělejte si revizi pravidelných měsíčních splátek – půjček a zjistěte možnosti sjednocení do jedné a výhodnější měsíční platby. V rámci sjednocení je obvykle možné prodloužit dobu splácení, a zároveň získat hotovost navíc.

Čtěte také:

Zdroj: which.co.uk/moneyamfam, zkušenosti redakce

Reklama