Koupit si tričko Adidas za stovku nebo boty Nike za tři lze. Musíte ovšem navštívit vietnamské tržiště. Česká obchodní inspekce ale proti nelegálním kopiím vyhlásila další boj.

Celníci totiž právě zabavili na tržnicích v Hatích a Hevlíně padělky za 2,5 milionu korun a kontroly budou pokračovat po celé republice. Při kontrole bylo zabaveno u šesti prodejců 633 kusů padělků oděvů.

Poté, co se podaří majitele stánků policistům identifikovat, zahájí české úřady s trhovci správní řízení, v němž rozhodnou o výši pokuty, propadnutí zboží a jeho následné likvidaci nebo předání k humanitárním účelům.

uCo si o tom myslí Martin Winter, předseda Česko vietnamské společnosti?

(celý rozhovor na www.cvs-praha.cz)

Pod slovem Vietnamec si většina lidí představí trhovec a tržiště plné padělků. Jak můžete pomoci vylepšit tuto image?

Již rok a půl mám na jednom internetovém rádiu pravidelný pořad, který jsem nazval Vietnamec není jen trhovec. Snažím se, aby se věci nazývaly správnými jmény. Přímo ve Vietnamu na padělky nenarazíte, ale když pojedete z Hanoje na vietnamsko-čínskou hranici, dorazíte do desetikilometrového bezcelního pásma, kde si již můžete vybrat z plagiátů světových i českých značek. Vietnamci jsou dobří obchodníci, a protože je po tomto zboží poptávka, velmi levně ho tam nakupují a posílají do celého světa. Již několik let tvrdím, že padělky na českých tržištích nejsou chybou prodejců, ale českého státu, který dopustí, aby se tyto plagiáty dostaly na náš trh.

Řada malých obchodníků nevydržela konkurenci obchodních řetězců a zkrachovala. Dnes je po letech nahrazují obchodníci vietnamští - a daří se jim. Čím to je?

Vietnamští obchodníci jsou po staletí vychovávání k tomu, že si musí zákazníky získat prací, ochotou a slušností. To je jejich největší konkurenční výhoda. Vietnamský obchodník je po generace zvyklý začínat v malém krámku - garáži, ve které často i bydlí. Když si prací pomůže, pronajme si kamenný obchod, když si opět pomůže, koupí dům s větším obchodem, a tak se postupně vzmáhá. Na podobném principu fungují i v České republice.

Budou Vietnamci silnou konkurencí i v budoucnu?

Ano. Vietnamci pracují „od nevidím do nevidím“. Jsou velmi ochotní a o zboží se pečlivě starají. O obchod se stará celá rodina. To je konkurence, se kterou musí čeští podnikatelé do budoucna počítat.

Nakupujete u Vietnamců? A mrzelo by vás, kdyby levné padělky přestaly být k mání?