Vídeň
Začněme blízko hranic. Na výlet za nákupy se Rakousko opravdu vyplatí. Autobusem jste ve Vídni za chvilku a v její těsné blízkosti najdete velký obchodní dům Primark, který je světově proslulý díky svým nízkým cenám a opravdu širokému výběru oblečení. Primark u Vídně je navíc součástí velkého obchodního centra, takže zde můžete nakoupit i mnoho dalšího zboží jako šperky nebo parfémy.  V Primarku můžete vybírat ze stovek značek. Vánoční dárky zde nakoupíte opravdu pro kteréhokoliv člena rodiny. Po nákupech se můžete zastavit na nedalekém zámku Hof. „Na jeho nádvoří se tradičně konají vánoční trhy a vánoční atmosféra je zde opravdu cítit na každém kroku,“ popisuje dojmy ze zámku Hof Renata Němcová, průvodkyně po Rakousku z cestovatelského portálu Radynacestu.cz.


Rakouský zámek Hof cestovatele potěší vřelou vánoční atmosférou i bohatými adventními trhy.

Londýn
Ne že by snad zbytek země nebo další města nestála za to, ale z Londýna vánoční tajuplná atmosféra doopravdy vyzařuje. „V předvánočním čase dokáže Londýn cestovatelům nabídnout asi nejvíce: Trafalgarské náměstí s vánočním stromem, nákupy na Oxford Street, slavný Camden Town nebo největší londýnský adventní trh Winter Wonderland s největším kluzištěm v Británii,“ vyjmenovává Eva Staňková, průvodkyně Británií. Ale vezměme to popořadě. „Trafalgarské náměstí je doopravdy nutné vidět, ať už jste v Londýně poprvé či poněkolikáté. Ve vánočním hávu má totiž zcela jinou atmosféru,“ tvrdí Eva Staňková. Navíc ho již od roku 1947 každý rok zdobí krásný vánoční strom, který každoročně daruje Norsko Velké Británii jako poděkování za pomoc během druhé světové války. „Vánoční dárky bych doporučila nakupovat samozřejmě ve slavném Camden Townu s proslulými trhy nebo v neméně slavné nákupní ulici Oxford street, která je, co se týká světelné výzdoby, doslova pastvou pro oči. Zapomenout bych také neměla na Winter Wonderland, což je největší adventní trh v celé Velké Británii. Jeho součástí jsou pouťové atrakce, stánky, ledový bar ale také největší lední kluziště v Británii. Najdete ho v londýnském Hyde Parku.“

Paříž
Co jiného ve Francii nakupovat než oblečení a módu! Ta však může vyjít pěkně draho. „Pokud patříte mezi movitější, vydejte se módních domů v Rue du Fauborg-St-Honoré, kde objevíte nejnovější výkřiky módy všech světových značek, jako jsou Versace, Armani, Dior, Kenzo, Gaultier a další. Luxusní butiky s oděvy naleznete také na Avenue Montaigne,“ doporučuje Jana Amadou, průvodkyně po Paříži. Pokud si však nemůžete dovolit bezhlavé utrácení, nemusíte se bát. I na vás Paříž myslí. Dají se tu totiž najít cenově výhodné a stále dost luxusní second-handy. Jedním z nejlepších je Didier Ludot, dále také Reciproque a Alternatives. Pokud vás příliš neláká chození po městě a hledání těch správných obchodů, můžete zajít do asi nejznámějšího obchodního domu, kterým je Galeries Lafayette. Zde seženete oblečení všech cenových kategorií na jednom místě. I v blízkosti Nového vítězného oblouku (tzv. Archy) lze nasát vánoční atmosféru a na přilehlých trzích a v obchodech nakoupit vánoční dárky. „K nakupování oblečení v Paříži je dobré si zapamatovat tři slovíčka: Stock znamená, že se jedná o skladové položky určené k výprodeji. Nápis Dégriffé označuje zlevněné zboží z minulé (loňské) kolekce. Nápis Frippes značí, že tento kus oblečení je obnošený,“ vysvětluje Tereza Vrbová, taktéž průvodkyně po Paříži a Francii z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. Nechat se v Paříži unést nakupováním jde velice jednoduše. Pokud vás tedy pohltí nákupní horečka, zkuste navštívit alespoň krásné adventní trhy na prostranství před tzv. Archou (neboli Novým vítězným obloukem). Zahřát se zde můžete místními specialitami francouzské kuchyně a nasát vánoční atmosféru.

Drážďany
Ptáte se, do jakého města v Německu vyrazit v předvánočním čase? Jednoznačně do Drážďan. Nejen že se v nich dobře nakupuje a jsou v blízké vzdálenosti od našich hranic, ale také se zde každoročně koná festival štol. Každoročně se v Drážďanech koná festival tradičního cukroví tzv. štol. „Originální drážďanská štola váží 2 kilogramy a musí obsahovat hodně másla, rozinek, sladkých a hořkých mandlí, pomerančové a citronové kúry a koření. Navíc je posypána silnou vrstvou cukru,“ popisuje zdejší tradiční pochoutku Barbora Šupíková průvodkyně po Německu. Drážďanské adventní trhy zaujmou svou velikostí, rozmanitým výběrem pochoutek i příjemnou atmosférou.

Řím
Řím a především Vatikán nabídne skvělou atmosféru. Jako netradiční a vcelku velký předvánoční dárek si můžete nadělit například projev papeže Františka na Španělském náměstí a sdílet ho s tisíci dalšími věřícími a zvědavci. „Vánoční nálada panuje v Římě už od 8. prosince – dne neposkvrněného početí Panny Marie. V katolické Itálii na tento den dokonce vyhlásili státní svátek, a kdo může, jde se podívat na papežův průjezd městem a poté si poslechnout jeho projev. Je to silný zážitek a všem cestovatelům se vryje do paměti na celý život,“ říká Pavel Volf, průvodce po Itálii z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. Ve stejnou dobu se také rozsvěcí vánoční stromy všude po městě. Ty největší najdete například na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu nebo u Kolosea. Po cestě ke stromům si můžete pochutnat na pečených kaštanech. „Největším centrem předvánoční horečky je podle mě barokní náměstí Piazza Navona. To je v adventní době zaplněné desítkami stánků, které nabízejí vánoční ozdoby, betlémy, šperky, svíčky, vonné esence, vánoční pečivo, svařené víno a mnoho dalšího více či méně vánočního, co můžete ochutnat, obléct, nebo s tím někoho obdarovat,“ popisuje Pavel Volf. Ti, co by snad měli rychle nakoupené dárky i pamlsky, mohou vyrazit například na vyhlášenou výstavu tzv. 100 presepi, což je výstava betlémů, kterých si můžete v nejrůznějších provedeních ze slámy, dřeva, krajky, kovu, aluminiových plechovek i dalších netradičních materiálů prohlídnou opravdu rovných sto. 100 presepi se v Římě koná každoročně od konce listopadu až do 6. ledna v tzv. Sale del Bramante na náměstí Piazza del Popolo.

Byla jste v nějaké z těchto destinací? Napište (do diskuze níže), jak se vám tam líbilo.
Reklama